Postawa obronna

W obronie najważniejsza jest pozycja czyli ustawienie nóg. Lewa noga nie może być ustawiona równolegle do prawej nogi. Kiedy atakująca jest praworęczna trzeba się dopasować do niej, czyli moją lewą rękę łapię jej prawą czyli rzucającą rękę.

Współpraca bramkarz - obrona

Jeśli dany trener nie wymaga niczego innego, mamy prostą zasadę. Wszystkie rzuty po prostej są tymi, które ma obronić bramkarz, natomiast rzuty "przeciągnięte" należą do obrońcy.  Przy prawidłowym ustawieniu obrońcy bramkarz jest w stanie "przeczytać, w którą część bramki nie powinien rzucić atakujący.

W piłce ręcznej łatwiej rzuca się ze środka, bo widzi się całe światło bramki. W obronie dąży się więc do tego by swoim ustawieniem zepchnąć atakującego do jak najbardziej niewygodniej dla niego pozycji. W momencie, kiedy zawodnik atakujący jest wypychany ze światła bramki, zostaje jeszcze bramkarz, który przy rzutach z dużego kąta ma szansę na skuteczną interwencję.

Krycie obrotowego

Można wyróżnić dwa sposoby przekazywania sobie obrony zawodnika grającego na pozycji obrotowego. Pierwszy sposób stosuje niewiele drużyn, m. in. Budocnost Podgorica. W momencie, kiedy kołowy próbuje postawić zasłonę, w jakikolwiek sposób się przemieszcza, to dwie osoby z obrony wypychają go do przodu.

Drugi sposób to obchodzenie koła przodem. Staramy się wtedy z drugim środkowym obrońcą kontrolować zawodnika obrotowego, mając go za plecami. Dzięki temu mamy lepszą kontrolę tego, co się dzieje przed nami i możemy sobie przekazywać zawodnika, który może próbować rzucić z 9. metra.

Cały poradnik obronny Moniki Stachowskiej w załączonym materiale wideo.