Puchar Świata w rugby: Nowa Zelandia w finale! Skrót półfinałowego meczu z RPA

Reprezentacja Nowej Zelandii zameldowała się w finale Pucharu Świata w rugby po minimalnym zwycięstwie nad Republiką Południowej Afryki 20:18 i ma szansę obronić tytuł mistrzów świata. Obie drużyny stworzyły kapitalne widowisko, które trzymało w napięciu do samego końca. Kluczową postacią All Blacks był Dan Carter, a dwa przyłożenia okazały się wystarczające do awansu.

Na stadionie Twickenham gorąco było już od samego początku. Ubrani na czarno reprezentanci Nowej Zelandii od początku imprezy byli murowanym faworytem do zgarnięcia trofeum i jednocześnie obrony mistrzostwa świata, jednak nic od początku spotkania nie układało się jak powinno. All Blacks byli niezdyscyplinowani w obronie, czego skutkiem było prowadzenie na półmetku 12:7. Komplet punktów dla Springboks było udziałem Handre Pollarda z rzutów karnych - w odpowiedzi jedno jedyne przyłożenie Jerome Kaino już na początku meczu i punkty z podwyższenia Daniela Cartera.

Puchar Świata w Rugby 2015. Transmisja półfinałów w Polsacie Sport Extra!

Błyskawiczną kontrofensywę faworyci przeprowadzili jednak po przerwie. 10 punktów w 12 minut dla All Blacks i to zespół z Afryki stanął pod murem. Beauden Barrett przyłożył w 52. minucie po akcji lewym skrzydłem, co wyprowadziło Nowozelandczyków na pierwsze od 21. minuty prowadzenie, którego nie oddali już do końca meczu. Rzut karny wykonywany przez Cartera po godzinie gry podwyższył rezultat na 20:15. Nadzieje zespołu RPA przedłużył skutecznie egzekwowany rzut karny na dziesięć minut przed końcem autorstwa Pata Lambie, jednak napór aż do ostatniej minuty nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.

Faworyci napotkali więc bardzo poważny opór i po wyrównanej batalii wyszarpali awans do finału. W nim zmierzą się ze zwycięzcą drugiego z półfinałów pomiędzy Argentyną a Australią. Niezależnie od wyniku, faworytem do końcowego triumfu i zarazem obrony trofeum będzie reprezentacja Nowej Zelandii. Po wielkim meczu m. in. Dana Cartera czy Bena Smitha, Nowa Zelandia ostatecznie rozprawiła się z RPA 20:18.

Republika Południowej Afryki - Nowa Zelandia 18:20

Skrót meczu w załączonym materiale wideo.