Superpuchar Polski dla Lotosu Trefla!

Spotkanie o Superpuchar Polski oficjalnie zainaugurowało siatkarski sezon 2015/2016. W walce o pierwsze klubowe trofeum w tym sezonie w Polsce zmierzyły się mistrz Polski Asseco Resovia Rzeszów oraz zdobywca Pucharu Polski LOTOS Trefl Gdańsk. Niezwykle emocjonująca konfrontacja zakończyła się sukcesem gdańszczan.

Na mecie poprzedniego sezonu obie ekipy rywalizowały ze sobą regularnie. Podopieczni Andrei Anastasiego pokonali Resovię w finale Pucharu Polski (3:1). W walce o złote medale PlusLigi górą byli z kolei podopieczni Andrzeja Kowala, wygrywając 3-0 (3:0, 3:2, 3:1). Resovia była najlepszą drużyną rozgrywek, Lotos ich największą rewelacją.

PlusLiga: Lotos Trefl znów chce zaszokować ligę

Obie drużyny walczyły w tym spotkaniu z własnymi słabościami. Premierową odsłonę lepiej zaczęli mistrzowie Polski, którzy dzięki skutecznym atakom Bartosza Kurka wyszli na prowadzenie 10:6. W tym momencie nastąpił moment przestoju Resovii i sześć akcji z rzędu wygranych przez Lotos. Gdańszczanie uzyskali przewagę (10:12), którą zdołali utrzymać. Wojciech Grzyb dał Lotosowi piłkę setową (22:24) i ten sam zawodnik zakończył seta skutecznym atakiem ze środka.

Drugiego seta siatkarze Lotosu rozpoczęli od mocnego uderzenie (0:3). Rzeszowianie próbowali gonić wynik, ale ułatwiali zadanie rywalom popełniając dużą ilość niewymuszonych błędów, również technicznych (dotknięcia siatki). Gdańszczanie powiększali przewagę, zapewniając sobie spokojną grę w końcówce partii, którą zakończyli skutecznym blokiem.

W trzeciej partii gdańszczanie długo utrzymywali przewagę. Jeszcze na drugiej przerwie technicznej mieli trzy punkty przewagi, ale mistrzowie Polski zdołali dogonić wynik (17:17 po przestrzelonym ataku Murphy Troya) i przejąć inicjatywę w tej partii. Gdańszczanie słabli, rzeszowianie poprawili swoją grę i wygrali tę odsłonę 25:23. W kolejnej również triumfowali, tym razem 25:22, choć w końcówce seta prowadzili już 21:14. Obie strony popełniały coraz więcej błędów, mnożyły się zmarnowane zagrywki, ale w trzecim i czwartym secie gra rzeszowian była bardziej płynna, mimo licznych zmian dokonywanych przez Andrzeja Kowala.

O tym, kto zdobędzie Superpuchar Polski miał zadecydować tie-break. W końcówce piątego seta podopieczni Andrei Anastasiego zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę i po raz pierwszy w historii sięgnęli po to trofeum.

Mecz o Superpuchar otworzył nowy sezon ligowych zmagań, sezon z wielu względów wyjątkowy. Choćby ze względu na napięty terminarz - podporządkowany reprezentacji Polski,  którą  czeka w przyszłym roku ciężki i wyczerpujący okres startów, zwieńczony, w przypadku sukcesu w kwalifikacjach, olimpijskim startem w Rio.

Lotos Trefl Gdańsk - Asseco Resovia Rzeszów 3:2 (25:23, 25:18, 23:25, 22:25, 15:12)