PŚ w rugby: Trzecie miejsce dla RPA. Nie było rekordu Habany

Emocje w spotkaniu o trzecie miejsce Pucharu Świata w rugby? Niestety nie tym razem. Zawodnicy RPA już w pierwszej połowie wypracowali sobie przewagę nad bezradnymi Argentyńczykami, a po przerwie kontrolowali przebieg spotkania. Ostatecznie wygrali 24:13 i to oni staną na najniższym stopniu podium!

Spotkanie o trzecie miejsce miało nieco inne znaczenie dla obu ekip. Dla zawodników z Afryki potyczka z Argentyną była meczem pocieszenia po tym, jak RPA w pechowych okolicznościach przegrało w półfinale z Nową Zelandią. Z kolei dla Argentyńczyków gra w czołowej czwórce turnieju już była ogromnym sukcesem, a starcie o trzecią lokatę było szansą na największy sukces w historii reprezentacji.

W rugby jak w życiu - Europa w kryzysie, Nowy Świat bierze wszystko

Gracze RPA wyszli jednak na boisko niezwykle zmotywowani i już po siedmiu minutach prowadzili 7:0 po tym jak przyłożenie (jak się później okazało jedno z dwóch w całym meczu) zaliczył Pietersen, a podwyższenie wykorzystał Pollard. Ten sam zawodnik jeszcze trzykrotnie trafił między słupy z rzutu karnego.

16 punktów przewagi przed przerwą dawało faworytowi komfort, który był jeszcze większy po tym, jak na początku drugiej części gry rugbyści z Afryki dołożyli drugie przyłożenie w meczu. Argentyńczycy rzucili się do ataku, ale dopiero w ostatniej akcji spotkania udało im się przyłożyć piłkę w polu punktowym rywala! Mimo to na koniec mieli na koncie 11 punktów mniej niż RPA.

Mecz o trzecie miejsce miał jeszcze jeden dodatkowy smaczek bowiem Bryan Habana mógł w piątek pobić rekord Jonaha Lomu w liczbie przyłożeń w jednym turnieju o Puchar Świata. Skrzydłowy zwycięskiej drużyny nie był jednak w potyczce z Argentyną sobą i często zdarzały mu się proste błędy. Najlepszą okazję na przyłożenie zaprzepaścił w pierwszej połowie, gdy nie złapał podania otwierającego mu drogę do pola punktowego.

Drużyna z Afryki wywalczyła swój czwarty medal. Dwukrotnie triumfowała - w 1995 i 2007 roku, a w 1999 sięgnęła po brąz. Argentyńczycy na podium stali tylko raz - w 2007 roku na jego najniższym stopniu.

Spotkanie finałowe Nowa Zelandia - Argentyna na stadionie Twickenham w Londynie rozpocznie się w sobotę o godzinie 17 czasu polskiego. Transmisja w Polsacie Sport News.

RPA - Argetyna 24:13 (16:0)

RPA: 6' Pietersen (przyłożenie); 7'Pollard (podwyższenie); 14',33',40' Pollard (rzuty karne); 43' Etzebeth (przyłożenie); 48' Pollard (rzut karny)

Argentyna: 42' Sanchez (drop goal); 52' Sanchez (rzut karny); 80+2' Pablo Orlandi (przyłożenie); 80+2' Sanchez (podwyższenie)