Orlen Liga: Impel pokonany przez Atom

W hicie kończącym piątą kolejkę Orlen Ligi Impel Wrocław przegrał z PGE Atomem Treflem Sopot 1:3. Obie ekipy zgłaszały przed sezonem medalowe aspiracje, obie przystąpiły do meczu z identycznym bilansem: 3 zwycięstwa - 1 porażka, obie przegrały w tym sezonie z druzyną mistrzyń Polski - Chemikiem Police.

Trudna zagrywka, odrzucenie rywalek od siatki - to była recepta siatkarek z Sopotu na początku spotkania. Recepta, która przyniosła skutek, bo ekipa z Wrocławia w pierwszym secie nie zaistniała na parkiecie. Po asie serwisowym Mai Tokarskiej gospodynie przegrywały na pierwszej przerwie technicznej 2:8. Atomówki utrzymały tę przewagę w środkowej części seta i na drugą przerwę schodziły przy wyniku 10:16 po skutecznym ataku Katarzyny Zaroślińskiej. Końcówka przebiegała bez większych emocji. Po długiej wymianie zakończonej atakiem Katarzyny Zaroślińskiej przyjezdne miały piłkę setową (15:24), którą wykorzystały za pierwszym podejściem, po asie serwisowym  Maret Balkestein-Grothues.

Latający libero. Efektowna wystawa! (WIDEO)

Początek drugiej odsłony to również przewaga siatkarek Atomu trefla (2:4 - po kolejnym asie serwisowym Mai Tokarskiej, 5:8, 8:12). W środkowej części seta, wykorzystując błędy rywalek gospodynie wróciły do gry. Najpierw wyrównały po ataku Andrei Kossanjowej (14:14), a w następnej akcji wyszły na prowadzenie po asie serwisowym Caroliny Costagrande. Końcówka seta to popis Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty: po serii zdobytej przez nią punktów gospodynie miały piłkę setową (24:22). Partię zakończyła skutecznym atakiem Andrea Kossanjowa.

Wydawało się, że powodzenie w drugiej odsłonie podziała mobilizująco na siatkarki Impelu, tymczasem od początku trzeciego seta znów przeważały zawodniczki z Sopotu (3:5, 5:8). Dobra postawa Katarzyny Zaroślińskiej i skuteczna gra blokiem ułatwiały sopociankom budowanie przewagi. Kluczowy moment tej partii nastąpił w środkowej jej części, gdy wicemistrzynie Polski od stanu 8:11 wygrały sześć akcji z rzędu. W końcówce gospodynie przegrywały już nawet 9:21, ale zdołały odrobić kilka punktów. Kiwka Anny Miros ustaliła wynik trzeciego seta na 15:25.

Czwartą partię asem serwisowym rozpoczęła Zuzanna Efimienko, a przyjezdne szybko wypracowały kilkupunktową przewagę (1:5, 4:8 - na pierwszej przerwie). Gospodynie szybko jednak odrobiły straty (9:9 po autowym ataku Maret Balkestein-Grothues). Rozpoczęła się wyrównana walka. Wynik długo oscylował wokół remisu, a w końcówce gospodynie prowadziły 21:18. W tym momencie nastąpiła seria Atomówek. Do końca meczu punktowały już tylko siatkarki z Sopotu... Po długiej wymianie i skutecznym ataku Katarzyny Zaroślińskiej Atom doprowadził do wyrównania (21:21), a potem nastąpiły: skuteczny blok, przestrzelony atak gospodyń, atak Klaudii Kaczorowskiej (21:24 - piłka meczowa) oraz atak Zuzanny Efimienko z przechodzącej piłki, który zakończył to spotkanie. MVP: Katarzyna Zaroślińska.

Impel Wrocław – PGE Atom Trefl Sopot 1:3 (15:25, 25:22, 15:25, 21:25)

Impel: Monika Ptak, Agnieszka Kąkolewska, Kristin Hildebrand, Milena Radecka, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Carolina Costagrande – Lenka Durr (libero) - Karolina Piśla, Andrea Kossanyiova, Joanna Kaczor, Magdalena Gryka.
PGE Atom Trefl: Maja Tokarska, Maret Balkestein-Grothues, Zuzanna Efimienko, Danica Radenkovic, Klaudia Kaczorowska, Katarzyna Zaroślińska - Agata Durajczyk (libero) – Anna Miros, Anna Kaczmar, Olga Sawenczuk.

Wyniki meczów 5. kolejki:

Aluprof Bielsko-Biała - KSZO Ostrowiec 3:1 (25:23, 25:18, 31:33, 25:14)
PTPS Piła - Budowlani Łódź 3:1 (26:24, 25:22, 20:25, 25:21)
SK bank Legionovia - Developres SkyRes Rzeszów 2:3 (22:25, 25:22, 25:11, 23:25, 7:15)
Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Chemik Police 0:3 (19:25, 20:25, 20:25)
Impel Wrocław - PGE Atom Trefl Sopot 1:3 (15:25, 25:22, 15:25, 21:25)
Polski Cukier Muszynianka - Pałac Bydgoszcz 3:1 (25:20, 25:20, 20:25, 25:20) .