Jerzy Sadek urodził się 13 stycznia 1942 w Radomsku. W wieku 19 lat trafił do ŁKS, którego barwy reprezentował przez kilkanaście lat. W ekstraklasie rozegrał 213 spotkań, w których zdobył 69 bramek. Występował również w lidze holenderskiej, reprezentując barwach Sparty Rotterdam i HFC Haarlem.


Powązki Wojskowe: Spacer śladami legend


W reprezentacji Polski rozegrał 18 spotkań, zdobył sześć bramek. Słynący z atomowego uderzenia napastnik w swoim debiucie reprezentacyjnym (13 października 1965 roku w Glasgow przeciwko Szkocji w eliminacjach mistrzostw świata) strzelił gola, po którym piłka rozerwała siatkę. Po golach Billa NcNeila i Ernesta Pola do 87. minuty meczu był remis 1:1. Wynik spotkania na 2:1 dla biało-czerwonych ustalił Sadek, a sprawozdawca radiowy podał, że po strzale napastnika ŁKS piłka rozerwała siatkę i wypadła z bramki. Po tym spotkaniu angielska prasa informowała, że Everton zaoferował 100 tysięcy funtów za natychmiastowy transfer Sadka. Czasy były jednak takie, że nie miał on wówczas szans na wyjazd i grę w lidze angielskiej.

Trafił do siatki rywali również w konfrontacji z Anglią w Liverpoolu (1:1) w styczniu 1966 roku (rywale kilka miesięcy później zostali mistrzami świata, a Sadek był pierwszym polskim piłkarzem, który strzelił gola reprezentacji Anglii) oraz w pamiętnym spotkaniu z Brazylią na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie w 1968 roku, przegranym przez biało-czerwonych 3:6. Po raz ostatni zagrał w reprezentacji  10 października 1971 roku, w przegranym 1:3 meczu z RFN.


W ostatnim okresie życia Sadek mieszkał w Żyradowie, gdzie przeniosła się jego córka. Od trzech lat walczył z chorobą nowotworową. Tydzień temu w ciężkim stanie został przyjęty do szpitala, gdzie zmarł w środę po południu.