1 liga: Zwycięstwo lidera, niespodzianka w Bełchatowie

Zawodnik płockiej Wisły Damian Piotrowski

Prowadzący w tabeli 1. ligi piłkarze Wisły Płock pokonali na wyjeździe Wigry Suwałki 2:1 w sobotnim meczu 16. kolejki. Coraz gorzej spisuje się natomiast spadkowicz z ekstraklasy Zawisza Bydgoszcz, który tym razem przegrał z GKS Katowice 0:1.

Wynik spotkania w Suwałkach został ustalony już w pierwszej połowie. Bramki dla Wisły, która została liderem w poprzedniej kolejce, zdobyli Damian Piotrowski i Arkadiusz Reca, natomiast jedyne trafienie dla Wigier zaliczył Łukasz Hanzel.

Prezes Arki Gdynia: Walka o awans będzie toczyła się do ostatnich kolejek

Piłkarze z Płocka mają obecnie 31 punktów i o dwa wyprzedzają Arkę Gdynia, która już w piątek wygrała u siebie z czwartym w tabeli Dolcanem Ząbki 3:2. Gościom nie pomogły dwie bramki Marcina Krzywickiego (w poprzedniej kolejce również strzelił dwa gole).

Czwartą porażkę w pięciu ostatnich ligowych meczach poniósł Zawisza. Tym razem bydgoszczanie - w meczu rozgrywanym bez udziału kibiców - przegrali na wyjeździe z GKS Katowice 0:1 (bramka Bartosza Iwana w 17. minucie). Spadkowicz z ekstraklasy kończył w dziesiątkę, w końcówce spotkania czerwoną kartkę zobaczył Bułgar Wasyl Panajotow.

W tabeli Zawisza spadł na ósme miejsce, wyprzedzony przez swojego sobotniego rywala. Oba zespoły mają po 24 punkty.

Do niespodzianki doszło w Bełchatowie, gdzie inny spadkowicz z ekstraklasy - PGE GKS - przegrał z przedostatnim w tabeli Rozwojem Katowice 0:2 po golach Patryka Kuna i Bartosza Jaroszka.

Był to 500. mecz GKS Bełchatów w historii występów na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Było to też pożegnanie z bełchatowskim klubem dwóch zasłużonych pracowników: kierownika drużyny Dariusza Marca i fizjoterapeuty Aleksandra Baranowicza.

Marzec funkcję kierownika pierwszej drużyny GKS pełnił przez 23 lata – od 1990 roku, z krótką przerwą w latach 2004/05. Jeszcze dłużej na stanowisku fizjoterapeuty był zatrudniony Baranowski, który rozpoczął pracę w 1983 roku. Obaj z bełchatowskim klubem świętowali pierwszy w historii awans do ekstraklasy, który gracze GKS wywalczyli w 1995 roku. Wspólnie cieszyli się również m.in. z tytułu wicemistrza Polski oraz dwóch finałów Pucharu Polski.

Na niedzielę zaplanowano dwa mecze. Pogoń Siedlce zagra ze Stomilem Olsztyn, a niedawny lider Zagłębie Sosnowiec z Chrobrym Głogów.