Lorenzo mistrzem świata MotoGP!

Moto

Jorge Lorenzo, zwyciężając w Grand Prix Walencji, zapewnił sobie pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej i jest nowym mistrzem MotoGP! Za nim na podium uplasowali się Valentino Rossi i Marc Marquez. W klasyfikacji generalnej w klasie Moto3 pierwsze miejsce zajął Anglik Danny Kent.

Walka o triumf w MŚ w klasie MotoGP między Lorenzo i Valentino Rossim trwała do samego końca. Włoch ze względu na nałożoną przez sędziów karę (za kolizję podczas poprzedniego wyścigu) startował z ostatniej pozycji. Zajął czwarte miejsce i w klasyfikacji generalnej stracił do Hiszpana pięć punktów.

Lorenzo tytuł wywalczył także w 2010 roku i dwa lata później. W niedzielę zwycięstwa pogratulował mu osobiście król Hiszpanii Juan Carlos, który wręczył mu także trofeum.

Tego dnia rozstrzygnęła się także kwestia tytułu w Moto3. Sukces świętował Kent, który jest pierwszym od 1977 roku Brytyjczykiem, który wywalczył motocyklowe MŚ. Pierwsze miejsce w ostatniej rundzie eliminacji zajął zaś Portugalczyk Miguel Oliveira, który w klasyfikacji generalnej uplasował się na drugiej pozycji, ze stratą sześciu punktów do Kenta.

Losy tytułu w klasie Moto2 rozstrzygnęły się już wcześniej - najlepszy w sezonie był Francuz Johann Zarco. W Walencji najszybszy był z kolei Szwajcar Thomas Luethi.