Orlen Liga: Emocje w Muszynie, Impel wygrywa po tie-breaku

W spotkaniu szóstej kolejki Orlen Ligi Polski Cukier Muszynianka Muszyna z Impelem Wrocław 2:3. Mineralne były o krok od wygranej: prowadziły 2:1 i 24:22 w czwartej partii, a mimo to faworyzowane wrocławianki zdołały odwrócić losy meczu.

Drużyna z Wrocławia, solidnie wzmocniona przed sezonem, zgłaszała medalowe aspiracje. Po trzech łatwych zwycięstwach na otwarcie sezonu przyszły jednak zdecydowane porażki z mistrzem Polski - Chemikiem Police na wyjeździe (0:3) oraz wicemistrzem - PGE Atomem Treflem Sopot we własnej hali (1:3). Mineralne również przystępowały do meczu z bilansem 3 zwycięstwa - dwie porażki; w poprzedniej kolejce ograły 3:1 Pałac Bydgoszcz.

PlusLiga: Jastrzębianie mistrzami piątego seta

Premierowa odsłona zakończyła się sukcesem przyjezdnych, ale początek tej partii wcale tego nie zapowiadał. Gospodynie rozpoczęły spotkanie od mocnego uderzenia: po skutecznym ataku Natalii Kurnikowskiej prowadziły już 5:2. Wrocławianki szybko wyrównały (6:6), a na pierwszą przerwę gospodynie schodziły z punktem straty. W środkowej części seta Katarzyna Skowrońska-Dolata i Agnieszka Kąkolewska z pomocą koleżanek zdemolowały ekipę gospodyń: po wygraniu pięciu akcji z rzędu miały już sześć oczek zaliczki (8:14), potem jeszcze powiększyły przewagę (11:18). Mimo takiej straty Mineralne nawiązały jeszcze walkę w końcówce seta, po skutecznej kontrze Anny Grejman różnica stopniała do dwóch oczek (18:20), ale w kluczowych akcjach znów lepsze były wrocławianki, które pewnie wygrały tę odsłonę.

Druga partia rozpoczęła się od przewagi przyjezdnych (1:4, 5:8 - na pierwszej przerwie, 7:12). Gospodynie goniły wynik i dzięki skutecznym zagrywkom Mai Savić i Kingi Hatali udało się im odrobić straty (13:13), a w kolejnej akcji wyszły na prowadzenie po ataku Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty. Wrocławianki stanęły w miejscu, a gra gospodyń rozkręcała się w kolejnych akcjach (16:14, 18:14 - po dwóch asach serwisowych Natalii Kurnikowskiej, 21:16). Decydujące punkty przyniosły Mineralnym błędy rywalek: Kristin Hildebrand zaserwowała w aut (24:20), a w kolejnej akcji Agnieszka Kąkolewska dotknęła siatki.

Początek trzeciego seta to zdecydowana przewaga gospodyń, które już na pierwszej przerwie wypracował sobie pięć punktów zaliczki. Przyjezdne odrobiły straty (11:11), ale podopieczne Bogdana Serwińskiego w kolejnych akcjach znów przejęły inicjatywę. Dobra gra blokiem i problemy z przyjęciem u rywalek dał Mineralnym przewagę na drugiej przerwie (16:12). W końcówce wrocławianki jeszcze poderwały się do walki, zmniejszyły dystans (20:18), ale w decydujących akcjach punktowały już tylko siatkarki z Muszyny. Zepsuty serwis Caroliny Costagrande ustalił wynik tej partii na 25:19.

W czwartej partii wrocławianki wywalczyły prowadzenie dzięki serii dobrych zagrywek Agnieszki Kąkolewskiej. Podopieczne Nicoli Negro nie były jednak w stanie długo utrzymać przewagi: po ataku Anny Grejman gospodynie wyrównały na 7:7 i rozpoczęła się walka punkt za punkt. Wynik przez pewien czas oscylował wokół remisu, a po drugiej przerwie technicznej gospodynie znów odskoczyły rywalkom (20:15). Wrocławianki goniły wynik, co zaowocowało emocjonującą końcówką. Gospodynie miały piłkę meczową przy stanie 24:22, ale nie wykorzystały szans. Determinacja w grze Impelu doprowadziła do wyrównania po skutecznym bloku Caroliny Costagrande, a w kolejnych akcjach Agnieszka Kąkolewska i ponownie Costagrande doprowadziły ekipę z Wrocławia do piątego seta.

Tie-break rozpoczął się od asa serwisowego Mileny Radeckiej, a i w kolejnych akcjach gospodynie nie miały wiele do powiedzenia (0:4, 1:6). Przy zmianie stron wrocławianki miały już sześć punktów przewagi i sytuacja Mineralnych robiła się coraz trudniejsza. Co prawda as serwisowy Natalii Skrzypkowskiej wlał w serca gospodyń trochę nadziei, ale siatkarki Impelu nie dały już sobie wyrwać zwycięstwa i w końcówce seta pewnie punktowały rywalki. MVP: Kristin Hildebrand.

Polski Cukier Muszynianka - Impel Wrocław 2:3 (20:25, 25:20, 25:19, 24:26, 5:15)

Polski Cukier Muszynianka: Julia Milovits, Anna Grejman, Maja Savic, Adela Helic, Natalia Kurnikowska, Sylwia Pelc - Aleksandra Krzos (libero) - Justyna Sosnowska, Kinga Hatala, Karolina Ciaszkiewicz-Lach, Karolina Szczygieł, Natalia Skrzypkowska.

Impel: Kristin Hildebrand, Agnieszka Kąkolewska, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Carolina Costagrande, Monika Ptak, Milena Radecka - Lenka Durr (libero) - Karolina Piśla, Andrea Kossanyiova, Joanna Kaczor, Aleksandra Sikorska, Magdalena Gryka.