Według dziennika "As" Chiny są państwem, które co roku zostawia największe środki w kasie klubów grających w lidze hiszpańskiej. Madrycka gazeta przypomniała, że uzyskane przez ekipy z La Liga fundusze są efektem skupowania przez chińskich przedsiębiorców akcji klubów, sponsoringu lub innych transakcji handlowych.

 

Są pierwsze koszulki na Euro 2016! Która najładniejsza?

 

Wraz z napływem kapitału z Chińskiej Republiki Ludowej kluby ekstraklasy zaczynają dostosowywać godziny rozgrywania swoich spotkań ligowych pod kibiców z ChRL, a także organizować wyjazdy na mecze towarzyskie do Państwa Środka.

 

- Władze hiszpańskich klubów są niezwykle elastyczne wobec Chińczyków. Aby sfinalizować umowę handlową ze spółką zza Wielkiego Muru Atletico Madryt wyjechało do ChRL całą drużyną na specjalną prezentację. Z kolei Rayo Vallecano i Real Sociedad, w których zainwestowały już chińskie firmy, zorganizowały w Pekinie mecz towarzyski. Nikogo już też nie dziwi, że na stadionie Valencii CF wita się Nowy Rok według kalendarza chińskiego - odnotował “As”.

 

Także czołowe kluby Hiszpanii - FC Barcelona i Real Madryt mają z chińskimi spółkami umowy dotyczące praw telewizyjnych oraz marketingu.

 

Ostatnią firmą z Chin, która zainwestowała w klub występujący w ekstraklasie hiszpańskiej, jest Rastar Group. Spółka kupiła 2 listopada 56 procent udziałów w Espanyolu Barcelona, płacąc 17 mln euro.

 

Chiński inwestor zapowiedział, że w najbliższych latach będzie sukcesywnie dofinansowywać barceloński klub łączną kwotą 60 mln euro. W pierwszej kolejności Rastar Group spłaci opiewające na 12 mln euro zobowiązania Espanyolu wobec hiszpańskiego fiskusa.

 

Chińczycy nie tylko zasilają budżety klubowe szesnastu z dwudziestu klubów grających w ekstraklasie, ale dofinansowują też La Ligę jako całość. W kwietniu br. jej władze podpisały umowę dotyczącą sponsoringu z chińską spółką Kingdomway.

 

Przedsięwzięcia inwestorów z Chin nie są proporcjonalne do obecności graczy z tego kraju na boiskach Primera Division. Dopiero w tym sezonie szeregi jednej ekipy zasilił zawodnik z Państwa Środka. Obrońca Zhang Chengdong został latem wypożyczony przez Rayo Vallecano z chińskiego klubu Beijing Guoan.