Puchar Narodów Europy w Rugby: Sensacyjne zwycięstwo Polaków

W kolejnym, ósmym już meczu dywizji 1B Pucharu Narodów Europy w Rugby, Polacy podejmowali na stadionie Polonii w Warszawie ekipę Mołdawii. Po niezwykle zaciętym meczu drużyna Marka Płonki wygrała z wyżej notowanym rywalem.

Polacy przystępowali do tego spotkania osłabieni brakiem dwóch podstawowych atakujących: Tomasza Rokickiego oraz Rafała Szrejbera, ale nawet w kompletnym składzie nasza drużyna nie byłaby stawiana w roli faworyta. Przed rokiem ekipa biało czerwonych uległa w Kiszyniowie 25:48 i aby myśleć o korzystnym rezultacie musiała wejść na wyżyny swoich możliwości.

Trener rugbistów: Obroną wygrywa się mecze

Mecz, podobnie jak większość wydarzeń sportowych tego dnia, rozpoczął się minutą ciszy oraz Marsylianką, które uczciły ofiary zamachu w Paryżu. Po części oficjalnej do głosu doszli zawodnicy obu drużyn. Spotkanie lepiej zaczęli Polacy, którzy w 13 minucie objęli prowadzenie. Rzut karny na trzy punkty pewnie zamienił Dawid Banaszek.  Podopieczni Marka Płonki grali odważnie i nie pozwalali rywalom na wiele. Na pochwałę za pierwszą część spotkania ewidentnie zasługuje stalowa defensywa Polaków. Mołdawianie przycisnęli w końcówce, jednak ich ataki były skutecznie rozbijane.

Drugą połowę Polacy znowu zaczęli od skutecznego rzuty karnego. Po raz kolejny egzekutorem okazał się Banaszek.  Jednak już chwile później Mołdawianie zdobyli pierwsze przyłożenie. Udane podwyższenie spowodowało, że nasi rywale wyszli na prowadzenie. Jednak Polacy nie poddali się i dążyli do zdobycia kolejnych punktów. W 69 minucie przeprowadzili wspaniała akcję i zaliczyli przyłożenie. Chwile później po świetnej kontrze zdobywamy kolejne pięć punktów, a po podwyższeniu Banaszka na tablicy widniał wynik 18:7 dla biało-czerwonych. Mołdawianom udało się  jeszcze w końcówce zdobyć siedem punktów, lecz to Polacy mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

Skazywana na „pożarcie” ekipa biało-czerwonych pokazała w tym meczu serce i głównie dzięki temu osiągnęła korzystny wynik. Było to drugie zwycięstwo Polski nad Mołdawią. Nasi rywale wygrywali z nami sześciokrotnie. Polacy zajmują obecnie czwarte miejsce w Dywizji 1B. Liderem są Belgowie.

Polska 18:14 Mołdawia

Punkty Polska: Dawid Banaszek 6 (pd, 2K), Szymon Sirocki 5 (P), Marcin Wilczuk 5 (P).

Punkty Mołdawia: Sergiu Castravet 5 (P), Victor Arhip 5 (P), Dorin Petrache 4 (2pd).

Skład Polski: Marcin Wilczuk, Grzegorz Janiec, Sławomir Kaszuba, Tomasz Hebda, Paweł Poniatowski, Michał Mirosz, Mateusz Bartoszek, Paweł Dąbrowski, Łukasz Szostek, Dawid Banaszek, Radosław Rakowski, Patryk Reksulak, Tomasz Gasik, Szymon Sirock, Tomasz Stępień, Adrian Chróściel, Daniel Bartkowiak, Piotr Karpiński, Stanisław Powała-Niedźwiecki, Filip Wielgosz,  Dawid Plichta, Mateusz Lament, Paweł Stępień

Skład Mołdawii: Maxim Cobilas, Igor Orghianu, Vadim Cobilas, Andrei Mahu, Andrei Romanov, Sergiu Castravet, Gheorghe Gajion, Veaceslav Titica, Pavel Boies, Dorin Petrache, Ilie Lotca, Gheorghe Volosciuc, Victor Arhip, Andrei Cebotari, Grigore Lotca, Ion Dascal,  Ruslan Dorogan, Ion Busila, Alexandru Baltag, Mihai Artic, Mihai Boian, Mihail Diacon, Stefan Oprea.