PŚ w łyżwiarstwie szybkim - Niedźwiedzki piąty, Bródka daleko

Mistrz świata Rosjanin Denis Juskow triumfował w wyścigu na 1500 m (1.41,88) w zawodach Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Calgary. Piąte miejsce zajął Konrad Niedźwiedzki (1.43,90).

Juskow uzyskał czas gorszy o 0,84 od rekordu świata należącego od sześciu lat do Shaniego Davisa. W niedzielę Amerykanin był ósmy (1.44,22).

Rosjanin wyprzedził Barta Swingsa (Belgia) i Joeya Mantię (USA). Różnica między tymi dwoma zawodnikami wyniosła zaledwie dwie tysięczne sekundy.

Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice) przegrał jeszcze o sekundę z Holendrem Kjeldem Nuisem.

Na 11. pozycji uplasował się Jan Szymański (AZS AWF Poznań) - jego rezultat 1.44,57 to rekord życiowy. Dwa lata temu na tym samym torze przejechał 1500 m w czasie 1.44,58.

Mistrz olimpijski z Soczi Zbigniew Bródka (Błyskawica Domaniewice) był 18. - 1.46,75.

Artur Waś wynikiem 34,71 zajął szesnaste miejsce na dystansie 500 m w swoim drugim występie w zawodach Pucharu Świata. Drugie zwycięstwo zanotował Rosjanin Paweł Kuliżnikow, który w niedzielę czasem 34,00 poprawił rekord globu. Waś, piąty zawodnik tegorocznych mistrzostw świata, w piątek, kiedy po raz pierwszy panczeniści rywalizowali na tym dystansie, uzyskał 34,64 i był piąty.

Najważniejszą imprezą sezonu są lutowe mistrzostwa świata w rosyjskiej miejscowości Kołomna.