PlusLiga: Efektowne zwycięstwo Cerrad Czarnych Radom

W spotkaniu piątej kolejki PlusLigi siatkarze Cerrad Czarnych Radom pokonali Indykpol AZS Olsztyn 3:0. Gospodarze - po dobrym początku sezonu - uznawani byli za faworytów tej konfrontacji, co potwierdzili na parkiecie, pewnie wygrywając w każdej z trzech odsłon.

Siatkarze Cerradu Czarnych Radom udanie rozpoczęli tegoroczne rozgrywki ligowe. Na inaugurację ulegli co prawda po dramatycznym meczu ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle 2:3, ale w trzech kolejnych spotkaniach nie zanotowali już strat punktowych, pewnie wygrywając z: Łuczniczką Bydgoszcz (3:0), AZS Politechniką Warszawską (3:1) i AZS Częstochowa (3:0). Po czterech seriach gier zajmowali drugą pozycję w tabeli PlusLigi. Siatkarze AZS Indykpolu jechali do Radomia po sukcesie w poprzedniej kolejce: we własnej hali ograli AZS Politechnikę Warszawską 3:2, choć przegrali w dwóch pierwszych setach. Olsztynianie w czterech dotychczasowych meczach sezonu zgromadzili sześć punktów (2 zwycięstwa - 2 porażki).

PlusLiga: Zdecydowane zwycięstwa gospodarzy

Premierowa odsłona jedynie do pierwszej przerwy technicznej (8:7 - po ataku Wojciecha Żalińskiego z drugiej linii) miała wyrównany przebieg. W środkowej części seta inicjatywę przejęli gospodarze, którzy bezlitośnie punktowali rywali, powiększając przewagę. Przyjmujący ekipy z Olsztyna nie radzili sobie z przyjęciem zagrywek rywali (asy serwisowe Bartłomieja Bołądzia - 11:8 i Daniela Plińskiego - 16:10), w całej pierwszej odsłonie nie zdołali również zatrzymać rywali blokiem. W końcówce siatkarze Czarnych pewnie zmierzali do zwycięstwa dzięki skutecznym atakom Artura Szalpuka i Wojciecha Żalińskiego, a ich dobrą grę "wspierały" banalne błędy rywali. Blok Artura Szalpuka dał gospodarzom piłkę setową (24:14), a wynik tej partii ustaliło nieporozumienie po stronie olsztynian.

Łatwe zwycięstwo wyraźnie uśpiło ekipę z Radomia na początku drugiego seta. Sytuacja się odwróciła: to gospodarze zaczęli popełniać proste błędy, a siatkarze AZS szybko wypracowali sobie przewagę (2:6, 5:8). Gospodarze gonili wynik, udało się im wyrównać po skutecznym bloku (12:12). Rozpoczął się okres wyrównanej walki, wynik przez pewien czas oscylował wokół remisu (13:13, 15:15). Po drugiej przerwie inicjatywę znów przejęli goście, którzy wypracowali sobie trzypunktową przewagę (16:19). Przerwa wzięta przez trenera Raula Lozano podziałała na radomian mobilizująco. Zdołali odwrócić losy tego seta, szybko odzyskali prowadzenie, a serwis Bartosz Bednorza w siatkę dał im piłkę setową (24:22). W kolejnej akcji Wojciech Żaliński obił blok rywali, kończąc drugiego seta.

Trzecia partia miała bardzo podobny przebieg, jak poprzednia. Goście mieli przewagę na początku seta (0:2, 5:8), w środkowej części dystans wzrósł nawet do pięciu oczek (6:11 - po ataku Brama Van den Driesa), ale gospodarze znów zdołali się przebudzić i szybko odrobili straty (13:13 - po skutecznym bloku). Olsztynianie nie zdołali już nawiązać walki. Po asie serwisowym Bartłomieja Bołądzia gospodarze mieli trzy oczka zaliczki na drugiej przerwie i spokojnie utrzymywali dystans w końcówce seta. Kontra Wojciecha Żalińskiego zakończyła to jednostronne widowisko. MVP: Wojciech Żaliński.

Wyniki meczów 5. kolejki:

Cerrad Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 3:0 (25:15, 25:23, 25:20) MVP: Wojciech Żaliński

Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź, Lucas Kampa, Michał Ostrowski, Daniel Pliński, Artur Szalpuk, Wojciech Żaliński - Neven Majstorovic (libero) - Patryk Szczurek

Indykpol AZS: Bartosz Bednorz, Thomas Koelewijn, Bram van den Dries, Marcin Waliński, Paweł Woicki, Maciej Zajder - Michał Potera (libero) - Krzysztof Bieńkowski, Filip Stoilovic, Miłosz Zniszczoł.

Cuprum Lubin - Effector Kielce 3:0 (31:29, 25:20, 25:22) MVP: Mateusz Malinowski

Cuprum: Wojciech Włodarczyk, Marcus Bohme, Szymon Romać, Keith Pupart, Marcin Możdżonek, Grzegorz Łomacz - Paweł Rusek (libero) – Maciej Gorzkiewicz, Mateusz Malinowski, Robert Taht.
Effector: Andreas Takvam, Michał Kędzierski, Adrian Buchowski, Mateusz Bieniek, Sławomir Jungiewicz, Krzysztof Wierzbowski - Damian Sobczak (libero) - Jędrzej Maćkowiak, Igor Vitiuk.

MKS Będzin - AZS Politechnika Warszawska 3:0 (26:24, 25:18, 25:22) MVP: Michał Żuk

MKS: Viaceslaw Batchkala, Michał Kamiński, Maciej Pawliński, Harrison Peacock, Sebastian Warda, Michał Żuk - Jakub Peszko (libero) - Tijmen Laane.
AZS Politechnika: Michał Filip, Bartłomiej Lemański, Łukasz Łapszyński, Guillaume Samica, Waldemar Świrydowicz, Paweł Zagumny - Maciej Olenderek (libero) - Jan Firlej, Paweł Halaba, Paweł Mikołajczak, Jakub Radomski, Przemysław Smoliński.

PGE Skra Bełchatów - AZS Częstochowa 3:0 (25:17, 25:21, 25:11) MVP: Israel Rodriguez

PGE Skra: Facundo Conte, Karol Kłos, Israel Rodriguez, Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły, Andrzej Wrona - Kacper Piechocki (libero) - Marcel Gromadowski, Marcin Janusz, Mariusz Marcyniak, Robert Milczarek, Mihajlo Stankovic.

AZS: Bartłomiej Lipiński, Łukasz Polański, Rafael Redwitz, Michał Szalacha, Rafał Szymura, Stanisław Wawrzyńczyk - Adrian Stańczak (libero) - Jakub Bik, Bartosz Buniak, Bartłomiej Janus, Tomasz Kowalski, Kacper Stelmach.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – BBTS Bielsko-Biała 3:0 (25:11, 27:25, 25:16) MVP: Rafał Buszek

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Jurij Gladyr, Grzegorz Bociek, Łukasz Wiśniewski, Rafał Buszek, Sam Deroo - Paweł Zatorski (libero) – Grzegorz Pająk, Dominik Witczak, Kevin Tillie, Krzysztof Rejno, Patryk Czarnowski.

BBTS: Dmytro Bogdan, Bartosz Janeczek, Serhiy Kapelus, Mateusz Sacharewicz, Marcin Wika, Bartłomiej Neroj - Daniel Lewis (libero) – Paweł Gryc, Kamil Kwasowski, Krzysztof Modzelewski.

2015-11-21: Łuczniczka Bydgoszcz - Asseco Resovia Rzeszów (20.00; transmisja - Polsat Sport)
2015-11-22: Jastrzębski Węgiel - Lotos Trefl Gdańsk (17.00).