Polscy pięcioboiści, jeśli zdobywali olimpijskie medale, to tylko złote, w sumie - trzy. Pierwszy w Montrealu w 1976 roku wywalczył Janusz Pyciak-Peciak. Kolejne (i zarazem ostatnie) dwa biało-czerwoni zdobyli w 1992 roku w Barcelonie. Po oba - indywidualne i w drużynie wraz z Dariuszem Goździakiem i Maciejem Czyżowiczem sięgnął Arkadiusz Skrzypaszek.


Do tych pięknych tradycji chciałaby nawiązać w Rio Oktawia Nowacka, jak na razie jedyna z reprezentantów Polski, która kwalifikację olimpijską już ma. Wywalczyła ją plasując się na 5. pozycji w sierpniowych mistrzostwach Europy. W zeszłym roku wygrała Puchar Świata, nie schodząc z podium w żadnej z edycji. Jest też tegoroczną mistrzynią świata w drużynie i mistrzynią Wojskowych Igrzysk Olimpijskich.


Oktawia Nowacka: Walczę sama ze sobą – o jak najlepszą siebie


Jest duża szansa, że w przyszłym roku na olimpijskich arenach zobaczymy więcej reprezentantów Polski. W zawodach indywidualnych w Rio udział weźmie po 36 zawodniczek i zawodników. Turnieje drużynowe nie są rozgrywane, a każdy kraj może reprezentować maksymalnie dwóch zawodników i dwie zawodniczki. 25 przepustek na zawody kobiet i mężczyzn już zostało przyznanych. Po kolejne trzy sięgną najwyżej notowani i jeszcze niezakwalifikowani zawodnicy przyszłorocznych mistrzostw świata. Kolejnych sześć nominacji  otrzymają najlepsi niezakwalifikowani zawodnicy światowego rankingu z 1 czerwca 2016 roku.


- Z mistrzostw świata będzie nam ciężko sięgnąć po kolejne kwalifikacje. Realne szanse na medal ma Oktawia, ale ona przepustkę do Rio już ma. Jeśli chodzi o pozostałych naszych zawodników z kadry olimpijskiej, to wszyscy mają realne szanse na awans ze światowego rankingu. Gdyby ranking zamykał się teraz, mielibyśmy 100% kwalifikacji. Ten rok mieliśmy udany, mamy młoda grupę dziewcząt i chłopców, która w tym roku w najważniejszych zawodach startowała bardzo dobrze – kwalifikowali się do finałów najważniejszych imprez i dzięki temu plasują się wysoko w światowym rankingu. Na bazie tego możemy oczekiwać, że  w przyszłym roku pójdą za ciosem i do Rio się zakwalifikują – przeanalizował szanse biało-czerwonych w rozmowie z Polsatsport.pl trener kadry pięcioboistów Stanisław Pytel.

 


W skrócie:


Cel: 2 kobiety, 2 mężczyzn
Londyn 2012: mężczyzna i 2 kobiety
Stan na listopad 2015: 1 kwalifikacja – Oktawia Nowacka
Realne szanse: 4
Weryfikacja: czerwiec 2016