PlusLiga: Mistrzowie pokonani przez ZAKSĘ!

W szlagierowym spotkaniu 6. kolejki PlusLigi siatkarze Asseco Resovii Rzeszów przegrali z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 1:3. Mistrzowie Polski ulegli liderowi tabeli i jedynej niepokonanej drużynie w ekstraklasie po niezwykle emocjonującym i widowiskowym meczu.

ZAKSA po pięciu kolejkach liderowała tabeli PlusLigi z kompletem zwycięstw. Ekipa z Kedzierzyna-Koźla nie mierzyła się jednak do tej pory z żadnym z kandydatów do tytułu, wygrywając wcześniej z niżej notowanymi drużynami: z Cerradem Czarnymi Radom po tie-breaku, a z BBTS Bielsko-Biała, MKS Będzin, AZS Politechniką Warszawską oraz Effectorem Kielce – w trzech setach. Konfrontacja z mistrzami Polski, na dodatek w Hali na Podpromiu, miała być dla podopiecznych trenera Ferdinando De Giorgi pierwszym poważnym sprawdzianem w obecnym sezonie.

Blok Ekipa z Sopotu! (WIDEO)

Pierwszy set spotkania dostarczył wielu emocji, a wynik długo oscylował wokół remisu. Na obu przerwach technicznych przewagę mieli goście (6:8, 14:16), którzy prowadzili jeszcze przy stanie 16:18 po skutecznym ataku Grzegorza Boćka. Dobra gra Bartosza Kurka i Juliena Lyneela pozwoliła Pasom odrobić straty (19:19), a w kolejnej akcji skuteczny blok dał gospodarzom prowadzenie. Końcówka to demonstracja siły mistrzów Polski: Dmytro Paszycki zablokował Grzegorza Boćka, dając piłkę setową swej drużynie (24:20). W kolejnej akcji ten sam zawodnik atakiem ze środka zakończył partię.

W drugiej odsłonie, mimo początkowej przewagi gospodarzy (3:1), inicjatywę szybko przejęła ZAKSA, która już na pierwszej przerwie miała dwa punkty zaliczki. W środkowej części seta kędzierzynianie powiększyli dystans do czterech punktów. Bartosz Kurek był mniej skuteczny w ataku, a w drużynie rywali prym wiódł Grzegorz Bociek; po jego asie serwisowym (114 km/h) gospodarze przegrywali już 12:17. W końcówce Resovia nie zdołała dogonić rywali i przegrała seta 20:25. Ostatni punkt w tej części meczu uzyskał dla przyjezdnych Krzysztof Rejno, który zablokował atak Juliena Lyneela.

Trzecią partię rozstrzygnęła rywalizacja na przewagi. Na przestrzeni seta wynik oscylował wokół remisu (4:4, 8:8, 13:13, 19:19). W końcówce od stanu 21:22 kędzierzynianie przegrali trzy kolejne akcje i gdy Dmytro Paszycki zatrzymał atak Grzegorza Boćka, mieli piłki setowe przy stanie 24:22. Atak Kevina Tillie, blok Jurija Gladyra i goście wyrównali. O ich sukcesie w tym secie przesądziły: as serwisowy Jurija Gladyra (25:26) i przestrzelony atak Bartosza Kurka.

Czwarta odsłona, podobnie jak poprzednie była bardzo zacięta. Na pierwszej przerwie punkt przewagi mieli gospodarze, na drugą z identyczną zaliczką schodzili siatkarze ZAKSY. Po niej wszystko zmieniało się jak w kalejdoskopie: prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a emocje trwały do ostatniej piłki. Choć to gospodarze pierwsi mieli piłkę setową (24:23), kędzierzynianie zdołali odwrócić losy seta: przestrzelona zagrywka Bartosza Kurka rozpoczęła rywalizację na przewagi, w której punktowali już wyłącznie goście. ZAKSA wywiozła z Rzeszowa trzy punkty, wciąż pozostaje jedyną niepokonaną drużyną w ligowej stawce i umocniła się na czele tabeli PlusLigi. MVP: Benjamin Toniutti

Asseco Resovia Rzeszów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (25:21, 20:25, 25:27, 24:26)

Asseco Resovia: Bartosz Kurek, Dawid Dryja, Julien Lyneel, Dmytro Paszycki, Fabian Drzyzga, Nikołaj Penczew – Damian Wijtaszek (libero) – Łukasz Perłowski, Russell Holmes, Aleksander Śliwka.

ZAKSA: Kevin Tillie, Grzegorz Bociek, Krzysztof Rejno, Sławomir Stolc, Benjamin Toniutti, Jurij Gladyr - Paweł Zatorski (libero)- Sam Deroo, Łukasz Wiśniewski, Patryk Czarnowski.

Pozostałe mecze 6. kolejki:

PGE Skra Bełchatów - Jastrzębski Węgiel 3:1 (22:25, 25:19, 25:21, 25:16) MVP: Facundo Conte

PGE Skra: Facundo Conte, Karol Kłos, Mihajlo Stankovic, Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły, Andrzej Wrona - Robert Milczarek (libero) - Marcel Gromadowski, Marcin Janusz, Mariusz Marcyniak, Michał Winiarski
Jastrzębski Węgiel: Damian Boruch, Michał Masny, Maciej Muzaj, Alexander Shafranovich, Wojciech Sobala, Toontje van Lankvelt - Jakub Popiwczak (libero) - Jason Derocco, Konrad Formela, Radosław Gil, Adrian Mihułka (libero), Patryk Strzeżek.

AZS Częstochowa - Indykpol AZS Olsztyn 0:3 (23:25, 18:25, 22:25) MVP: Bartosz Bednorz

AZS: Bartosz Buniak, Bartłomiej Lipiński, Łukasz Polański, Rafael Redwitz, Rafał Szymura, Stanisław Wawrzyńczyk - Adrian Stańczak (libero) - Tomasz Kowalski, Kacper Stelmach, Michał Szalacha
Indykpol AZS: Bartosz Bednorz, Thomas Koelewijn, Filip Stoilovic, Bram van den Dries, Paweł Woicki, Maciej Zajder - Michał Potera (libero) - Krzysztof Bieńkowski, Miłosz Zniszczoł.

BBTS Bielsko-Biała - Cuprum Lubin 3:1 (29:27, 14:25, 25:21, 25:20) MVP: Serhiy Kapelus

BBTS: Bogdan Dmytro, Bartosz Janeczek, Sierhij Kapelus, Kamil Kwasowski, Bartłomiej Neroj, Mateusz Sacharewicz - Daniel Lewis (libero) - Paweł Gryc, Marcin Wika
Cuprum: Marcus Bohme, Grzegorz Łomacz, Mateusz Malinowski, Marcin Możdżonek, Keith Pupart, Wojciech Włodarczyk - Paweł Rusek (libero) - Maciej Gorzkiewicz, Szymon Romać, Robert Taht.

Lotos Trefl Gdańsk - Łuczniczka Bydgoszcz 3:0 (25:12, 25:22, 25:14) MVP: Wojciech Grzyb

Lotos Trefl: Marco Falaschi, Wojciech Grzyb, Mateusz Mika, Artur Ratajczak, Sebastian Schwarz, Murphy Troy - Piotr Gacek (libero) - Mateusz Czunkiewicz, Damian Schulz
Łuczniczka: Wojciech Jurkiewicz, Kevin Klinkenberg, Grzegorz Kosok, Bartosz Krzysiek, Murilo Radke, Michał Ruciak - Tomasz Bonisławski (libero) - Dawid Murek, Jan Nowakowski, Łukasz Wiese, Nikodem Wolański.

MKS Będzin - Cerrad Czarni Radom 0:3 (18:25, 17:25, 22:25) MVP: Wojciech Żaliński

MKS: Viaceslaw Batchkala, Michał Kamiński, Maciej Pawliński, Harrison Peacock, Sebastian Warda, Michał Żuk - Jakub Peszko (libero) - Mariusz Gaca, Tijmen Laane, Piotr Lipiński, Mateusz Piotrowski, Paweł Stysiał
Cerrad Czarni: Bartłomiej Bołądź, Lucas Kampa, Michał Ostrowski, Daniel Pliński, Artur Szalpuk, Wojciech Żaliński - Neven Majstorovic (libero) - Igor Grobelny, Zack La Cavera, Patryk Szczurek.

Effector Kielce - AZS Politechnika Warszawska 2:3 (22:25, 25:21, 25:21, 22:25, 8:15) MVP: Paweł Zagumny

Effector: Mateusz Bieniek, Adrian Buchowski, Sławomir Jungiewicz, Michał Kędzierski, Andreas Takvam, Krzysztof Wierzbowski - Damian Sobczak (libero) - Szymon Biniek (libero), Marcin Komenda, Jędrzej Maćkowiak, Grzegorz Szymański, Igor Vitiuk
AZS Politechnika: Michał Filip, Paweł Halaba, Bartłomiej Lemański, Guillaume Samica, Waldemar Świrydowicz, Paweł Zagumny - Maciej Olenderek (libero) - Łukasz Łapszyński, Paweł Mikołajczak, Przemysław Smoliński.