FIFA: Skandalu ciąg dalszy. Kolejne zatrzymania w Szwajcarii

Piłka nożna
FIFA: Skandalu ciąg dalszy. Kolejne zatrzymania w Szwajcarii
fot. PAP

W czwartek w związku z aferą korupcyjną w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zatrzymani zostali dwaj prominentni działacze tej organizacji - poinformował szwajcarski wymiar sprawiedliwości.

Amerykańskie media poinformowały, że szwajcarska policja, we współpracy z Departamentem Sprawiedliwości USA, zatrzymała kilkanaście osób, a wśród nich szefa Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CONMEBOL) Paragwajczyka Napouta oraz Alfredo Hawita Banegasa z Hondurasu, który od maja kierował Piłkarską Konfederacją Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów (CONCACAF). Obaj z urzędu są również wiceprezydentami FIFA. Dwóm poprzednikom Hawita Banegasa na funkcji szefa CONCACAF także postawiono zarzuty korupcyjne.

 

Czeryszew jak Bereszyński? Real Madryt może zostać pośmiewiskiem

 

Szwajcarskie Federalne Biuro Sprawiedliwości (FOJ) ogłosiło, że zatrzymani pozostaną w areszcie do czasu ich ekstradycji do USA. Stany Zjednoczone mają 40 dni na wystąpienie ze stosownym wnioskiem. Obaj działacze są podejrzani są o przyjmowanie milionowych łapówek. "Wysoko postawieni oficjele FIFA są oskarżeni o przyjęcie łapówek w związku z procesem sprzedaży praw telewizyjnych do turniejów piłkarskich w Ameryce Łacińskiej i meczów eliminacji mistrzostw świata" - napisano w komunikacie FOJ, a po południu oficjalnie ujawniono ich nazwiska.

 

Jeszcze w czwartek do sprawy ma się odnieść FIFA, choć jej Komisja Etyczna prowizorycznie już zawiesiła zatrzymanych działaczy. Do aresztowań doszło w Zurychu, gdyż na czwartek zaplanowano posiedzenie Komitetu Wykonawczego FIFA. Organizacja ta zmaga się z potężnym kryzysem od połowy obecnego roku, kiedy przed kongresem w Zurychu szwajcarska policja - we współpracy z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości - zatrzymała siedmiu prominentnych działaczy i postawiła im zarzuty korupcyjne. Kilka dni później na kolejną kadencję wybrano kierującego organizacją od 1998 roku Josepha Blattera. Naciskany jednak przez media, opinię publiczną i innych działaczy zapowiedział, że poda się do dymisji w lutym 2016.

 

Początkowo Blattera oficjalnie nie wiązano ze śledztwem w sprawie korupcji w FIFA, ale 25 września prokuratura w Szwajcarii poinformowała, że wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne. Tego dnia przeszukano siedzibę FIFA w Zurychu, w tym gabinet szefa. Blatter jest podejrzany m.in. o podpisanie w 2005 roku niekorzystnego dla FIFA kontraktu z Karaibską Unią Piłkarską. Zarzuca mu się ponadto inne przypadki działania w sprzeczności z interesem organizacji, w tym te związane z prawami telewizyjnymi i marketingiem. Szwajcar miał również przekazać nielegalnie dwa miliony franków szwajcarskich (ok. 7,7 mln zł) Platiniemu w okresie między styczniem 1999 a czerwcem 2002 roku. 8 października obaj zostali przez Komisję Etyczną zawieszeni na 90 dni. Uniemożliwia to Francuzowi ubieganie się o fotel prezydenta FIFA. Wybory zaplanowane są na 26 lutego.

seb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze