ME w pływaniu: Srebro dla Urbańczyk. Tchórz tuż za podium

Aleksandra Urbańczyk (AZS UŁ-PŁ Łódź) zdobyła srebrny medal w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie w Netanji. Jej wynik w finale to 26,27. Triumfowała Węgierka Katinka Hosszu - 26,13. Trzecie miejsce zajęła Chorwatka Sanja Jovanovic - 26,45, a czwarta była Alicja Tchórz - 26,56.

Urbańczyk tym samym powtórzyła swój sukces sprzed dwóch lat. W duńskim Herning także była druga. 28-letnia łodzianka łącznie w imprezie tej rangi na podium stanęła już ośmiokrotnie. Raz, w 2004 roku w Wiedniu, na najwyższym stopniu. Pięć razy była druga, a dwukrotnie trzecia. W dorobku ma też brązowy medal mistrzostw świata (Stambuł 2012), także na 50 m stylem grzbietowym.

Złoty medal Kawęckiego na 100 m stylem grzbietowym

Jestem naprawdę usatysfakcjonowana i zadowolona ze srebrnego medalu. Rezultat nie jest idealny, bo mój nawrót mógł być lepszy. Rywalizacja była jednak wspaniała - powiedziała Urbańczyk, cytowana przez stronę internetową Europejskiej Federacji Pływackiej (LEN).

Hosszu to natomiast niekwestionowana gwiazda izraelskich zawodów. Zdobyła sześć złotych medali; we wszystkich konkurencjach stylem grzbietowym i zmiennym oraz dwukrotnie ustanowiła rekord globu - na 100 i 400 m st. zmiennym. - To była wielka gonitwa. Niczego nie czułam. Po prostu płynęłam tak szybko, jak tylko mogłam. To niesamowite zdobyć sześć złotych medali w sześciu startach, nieprawdaż? - zauważyła Hosszu.

W ciągu czterech dni mistrzostw reprezentanci Polski na podium stanęli pięć razy. Poza Urbańczyk, dwa złote, na 100 i 200 m stylem grzbietowym, zdobył Radosław Kawęcki, Tchórz była druga na 100 m stylem grzbietowym, a Sebastian Szczepański trzeci na 50 m kraulem.