Kowalczyk trzecia w narciarskim maratonie w Livigno

Justyna Kowalczyk (Team Santander) zajęła w niedzielę trzecie miejsce w maratonie narciarskim La Sgambeda we włoskim Livigno. Wygrała Austriaczka Katerina Smutna (Team Santander) czasem 1:01,47,7. Po zaciętym finiszu Polka straciła do niej 0,8 s. Drugie miejsce zajęła Szwedka Britta Johansson Norgren (Larger 157 Ski Team) - 0,7 s straty.

La Sgambeda zwykle jest bardzo wymagająca. Jej 35-kilometrowa trasa wiedzie na wysokości ponad 1800 m n.p.m., a w pierwszej części na zawodników czeka mozolna wspinaczka. Tegoroczna edycja była jednak łatwiejsza. Z powodu problemów ze śniegiem zmagania przeprowadzono na sześciokilometrowej pętli, którą uczestnicy pokonali czterokrotnie.

Puchar Świata w biegach: Kowalczyk dopiero 32. w Lillehammer

Kowalczyk w tego typu zawodach zadebiutowała w marcu, w rozgrywanym w Szwecji Biegu Wazów - najstarszym i najdłuższym maratonie. 90-kilometrową trasę pokonała najszybciej spośród pań, a 71. miejsce w kategorii open jest najlepszym w historii osiągniętym przez kobietę.

Narciarka z Kasiny Wielkiej zamierza wystartować jeszcze w co najmniej trzech maratonach z cyklu Ski Classics: Marcialonga (31 stycznia w Trentino), Birkebeinerrennet (19 marca w Lillehammer) i Arefjallsoppet (2 kwietnia w Are). Dwa ostatnie zaplanowane są już po zakończeniu Pucharu Świata, a Marcialonga jest trzy tygodnie po Tour de Ski.