FC Barcelona wnioskowała wcześniej, w maju 2014, do Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego o uznanie kształtu klubowego herbu za wspólnotowy znak towarowy, ale prośba została oddalona. Tarcza herbu wyróżnia się charakterystycznymi skrzydełkami.

 

Klubowe MŚ: Barcelona w roli zdecydowanego faworyta

 

Klub odwołał się od tej decyzji do Sądu UE, który jednak odrzucił protest. W uzasadnieniu podano, że zgłoszony symbol graficzny nie zawiera charakterystycznych elementów mogących przyciągnąć uwagę konsumentów.

 

Znak ten może być postrzegany przez konsumentów w prostej formie i nie pozwala na odróżnienie towarów lub usług właściciela od tych z innych firm. Sąd zauważa również, że klub piłkarski Barcelona nie zdołał wykazać, że znak ten uzyskał charakter wyróżniający go w użytkowaniu - napisano w uzasadnieniu.

 

Obecna forma herbu FCB powstała w 1910 roku, w wyniku konkursu wygranego przez Carlesa Comamala, zawodnika klubu w latach 1903 - 1912 roku. "Po zakończeniu kariery studiował medycynę i został wielkim projektantem" - napisano o Comamalu na stronie internetowej klubu.