34-latek w Ekstraklasie zadebiutował w 2009 r., natomiast na arenie międzynarodowej – w 2011 r. na... Euro, ale tym do lat 17. W swojej karierze sędziował także mecze Ligi Mistrzów, Ligi Europy, eliminacji przyszłorocznego Euro i młodzieżowych mistrzostw Europy, których poprowadził mecz otwarcia i… finał! – Do Francji jadę po doświadczenie. Fajnie, jeśli ktoś powie, że sędzia z Polski był dobry – mówi Marciniak.

 

Mączyński w Kulisach Sportu: Gdyby nie Nawałka, nie byłoby mnie w reprezentacji

 

W czerwcu Polak będzie jednym z 18 arbitrów głównych Euro 2016. W lutym UEFA ogłosi składy całych piątek sędziowskich. Marciniakowi asystować będą prawdopodobnie Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz, a także sędziowie bramkowi Tomasz Musiał i Paweł Raczkowski. – W tygodniu mam ok. 10-12 jednostek treningowych plus mecz. Kiedyś przez dwa dni nie ćwiczyłem i mój organizm już zaczynał być chory. Muszę być w ruchu – śmieje się sędzia.

 

Marciniaka w Płocku odwiedził z kamerą Cafe Futbol Mateusz Majak. Arbiter opowiedział m.in. o swojej przeszłości piłkarskiej, zabawnym konflikcie z sędzią Adamem Lyczmańskim, kulcie ciała i gonieniu kolegów na siłownię.

 

Rozmowę z sędzią Szymonem Marciniakiem zobacz w materiale wideo.