Rajd Dakar: Dziesięciu Polaków na liście startowej, Sonik wśród faworytów

Moto
Rajd Dakar: Dziesięciu Polaków na liście startowej, Sonik wśród faworytów
fot.Cyfrasport

Na liście uczestników rozpoczynającego się w sobotę Rajdu Dakar 2016 jest dziesięciu Polaków, a wśród nich faworyt rywalizacji quadów Rafałem Sonikiem, weteran Jacek Czachor, młody motocyklista Jakub Piątek i czyniący stałe postępy jako kierowca Adam Małysz.

Sonik w ostatniej edycji Rajdu Dakar triumfował wśród jadących quadami i będzie głównym, obok zawodników z Ameryki Południowej, kandydatem do zwycięstwa w swej kategorii także tym razem. - Dla mnie Dakar to zawsze wielkie wyzwanie, tak samo będzie w 2016 roku. Od lat analizuję swoje starty, staram się wyeliminować popełniane błędy. W 2014 roku było ich jeszcze sporo, zająłem drugie miejsce. Rok później było już ich znacznie mniej i dzięki temu wygrałem. Moje zwycięstwo to triumf całego zespołu, zawdzięczam je również Markowi Dąbrowskiemu i Jackowi Czachorowi, bo to oni zarazili mnie Dakarem, od nich uczyłem się wszystkiego: techniki jazdy, podstaw nawigacji, czucia pustyni - przyznał Sonik.

 

Rossi i Pedrosa w Suzuki? Marquez robi backflipa?

 

Najbardziej doświadczonym uczestnikiem imprezy jest wspomniany Czachor, który pojedzie już po raz 15. Ponownie wcieli się w rolę pilota innego byłego motocyklisty Marka Dąbrowskiego. - Jacek to pilot doskonały, on jest naszym największym atutem. Ja w załodze jako fizyczny wykonuję jego polecenia i nasza współpraca od lat układa się doskonale. My się już rozumiemy bez słów. Mamy mieć zmodernizowany samochód, mocniejszy silnik, trwalsze zawieszenie, coraz większe nabywane z latami umiejętności. Liczę, że uda się nam ukończyć imprezę w czołowej szóstce, choć nie będzie to łatwe. Konkurencja jest bardzo silna, pojadą przecież m.in. dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata Francuz Sebastien Loeb czy Fin Mikko Hirvonen. To kierowcy, którzy szczególnie na płaskich odcinkach typu WRC, będą jechać bardzo szybko - ocenił Dąbrowski.

 

Spore nadzieje ze startem w imprezie wiąże Adam Małysz, który poprzedniej edycji nie ukończył. Jego SMG Buggy doszczętnie spłonęło tuż przed metą drugiego odcinka specjalnego. Pilotem byłego mistrza skoków narciarskich, jadącego tym razem samochodem Mini All4 Racing, będzie Francuz Xavier Panseri, który w 2015 roku, wraz z Krzysztofem Hołowczycem, zajął w Dakarze trzecie miejsce.

 

Mini, którym pojedziemy, to nowoczesny, szybki samochód, jeden z najlepszych obok Toyoty i Peugeota w tej klasie. Mamy za sobą intensywne treningi, forma rośnie, jestem optymistą. Mam nadzieję, że limit pecha w tej imprezie wyczerpaliśmy już w poprzedniej edycji - powiedział Małysz przed wyjazdem do Buenos Aires.

 

Sześć startów za kierownicą motocykla ma za sobą Jakub Przygoński. Teraz pojedzie samochodem, a jego pilotem będzie Białorusin Andriej Rudnicki. Pod jego nieobecność w gronie 150 motocyklistów rywalizować będzie dwóch Polaków - Jakub Piątek i debiutant Maciej Berdysz (obaj KTM 450).

 

Walka o zwycięstwo w tej kategorii będzie o tyle ciekawa, że po raz pierwszy w historii na trasie nie będzie ani jednego triumfatora poprzednich edycji. Dwaj dominatorzy ostatnich lat - Hiszpan Marc Coma i Francuz Cyril Despres - zrezygnowali ze startu.

 

Rajd Dakar 2016 rozpocznie się 2 stycznia w Buenos Aires, zakończy po dwóch tygodniach w Rosario. Cała trasa liczy ponad 9 tys. km i składa się z 13 etapów w Argentynie i Boliwii. Na liście startowej znalazło się łącznie 368 pojazdów: 153 motocykle, 48 quadów, 111 samochodów i 56 ciężarówek.

Polacy na liście zgłoszonych do Rajdu Dakar 2016:
   
   samochody
   Marek Dąbrowski, Jacek Czachor (Toyota Hilux)
   Adam Małysz, Xavier Panseri (Francja, Mini All4 Racing)
   Kuba Przygoński, Andriej Rudnicki (Białoruś, Mini All4Racing)
   Benediktas Vanagas (Litwa), Sebastian Rozwadowski (Toyota Hilux)
   Miroslav Zapletal (Czechy), Maciej Marton (H3 Evo)
   
   motocykle
   Jakub Piątek (KTM 450)
   Maciej Berdysz (KTM 450)
   
   quady
   Rafał Sonik (Yamaha Raptor 700)
   
   ciężarówki
   Gerard de Rooy (Holandia), Moises Torrallardona (Hiszpania), Dariusz Rodewald (Iveco Powerstar)
   
   Trasa:
   
    2.01. Buenos Aires - Rosario - prolog - 346 km (OS 11 km)
    3.01. Rosario - Villa Carlos Paz 662 (OS 258 km)
    4.01. Villa Carlos Paz - Termas de Rio Hondo 858 km (OS 521 km)
    5.01. Termas de Rio Hondo - Jujuy 663 km (OS 314 km) 
    6.01. Jujuy - Jujuy 629 (OS 429 km)  
    7.01. Jujuy - Uyuni 642 (OS 327 km) 
    8.01. Uyuni - Uyuni 723 (OS 542 km)
    9.01. Uyuni - Salta 793 (OS 353 km)
   10.01. dzień przerwy w Salcie
   11.01. Salta - Belen 766 (OS 393 km)
   12.01. Belen - Belen 396 (OS 285 km)
   13.01. Belen - La Rioja 763 (OS 278 km)
   14.01. La Rioja - San Juan 712 (OS 431 km)
   15.01. San Juan - Villa Carlos Paz 931 (OS 481 km)
   16.01. Villa Carlos Paz – Rosario 699 (OS 180 km)
   
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze