EHF EURO 2016: Grupa C

Piłka ręczna
EHF EURO 2016: Grupa C
graf. Polsat Sport

Hiszpania, Szwecja, Niemcy oraz Słowenia to drużyny, które trafiły do grupy C EHF EURO 2016 i tym samym stworzyły grupę śmierci. Faworytem do gry w dalszej fazie turnieju wydają się być Hiszpanie, ale reprezentacja z Półwyspu Iberyjskiego w żadnym wypadku nie może być pewna awansu. Dodatkowego,, smaczku”rywalizacji w grupie C dodaje fakt, że Hiszpania spotkała się z Niemcami w eliminacjach, natomiast Szwecja o awans na „polskie” Euro walczyła ze Słowenią.

Hiszpania

 

Hiszpanie przez eliminacje do Euro 2016 przeszli jak burza. W sześciu meczach ponieśli tylko jedną porażkę. Przegrana przytrafiła się ekipie prowadzonej przez Manolo Cadenasa w Mannheim z reprezentacją Niemiec (28:29). W rewanżu Hiszpanie pokonali rodaków Michaela Bieglera (26:20). Pozostałe dwie drużyny (Austria i Finlandia) były tłem dla Hiszpanii i Niemiec.

 

EHF EURO 2016: Grupa D

 

Hiszpania dwukrotnie zdobyła mistrzostwo świata -  w 2005 i 2013 roku. Natomiast na najniższym stopniu podium zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego stanęli w 2011 roku. Trzykrotnie w 1996, 1998 i 2006 roku byli wicemistrzami Starego Kontynentu, a w 2000 i 2014 roku „Hispanos” byli trzecią drużyną Europy. W swoim bogatym dorobku medalowym Hiszpania posiada także trzy brązowe medale wywalczone na igrzyskach olimpijskich w latach 1996, 2000 oraz 2008.

 

Jeden z najbardziej dramatycznych meczów pomiędzy Polską a Hiszpanią miał miejsce przed rokiem na mistrzostwach świata w Katarze. Wówczas biało-czerwoni walczyli z Hiszpanami o brąz MŚ. Po istnym horrorze to reprezentacja Polski po dogrywce pokonała faworyzowanego rywala 29:28. Bohaterem zostali Michał Szyba i Kamil Syprzak, który postawą na katarskim turnieju zapracował na transfer do FC Barcelony.

Największymi gwiazdami hiszpańskiej reprezentacji są obecnie skrzydłowy Victor Tomas oraz strzelec wyborowy, Joan Canellas. Ten drugi - zawodnik THW Kiel był królem strzelców poprzedniego turnieju EHF EURO w 2014 roku, na którym jego zespół sięgnął po brąz.

 

 

W 2013 roku z funkcji selekcjonera na rzecz pracy w Katarze zrezygnował Valero Rivera, którego zastąpił doskonale znany w Polsce Manolo Cadenas. W tym samym roku Cadenas został trenerem Orlenu Wisły Płock. Kontrakt Hiszpana z płockim klubem wygasa wraz z końcem obecnego sezonu i nie zostanie przedłużony. Cadenas jest uznawany za jednego z najlepszych szkoleniowców w swojej ojczyźnie.

 

Kadra Hiszpanii na EHF Euro 2016:

Bramkarze: Gonzalo Perez de Vargas (FC Barcelona Lassa), Arpad Sterbik (Vardar Skopje)

Rozgrywający: Joan Canellas (THW Kiel), Alex Dujszebajew (Vardar Skopje), Raul Entrerrios (FC Barcelona Lassa), Antonio Garcia (MOL-Pick Szeged), Eduardo Gurbindo (FC Barcelona Lassa), Jorge Maqueda (Vardar Skopje), Niko Mindegia (MOL-Pick Szeged), Viran Morros (FC Barcelona Lassa), Juan del Arco (El Jaish)

Skrzydłowi: Valero Rivera (HBC Nantes), Victor Tomas (FC Barcelona Lassa), Cristian Ugalde (MVM Veszprem)

Obrotowi: Julen Aguinagalde (Vive Tauron Kielce), Rafael Baena (Rhein-Neckar Löwen), Gedeon Guardiola (Rhein-Neckar Löwen). 

 

 

Szwecja

 

Podopieczni Staffana Olssona w eliminacjach poradzili sobie doskonale. Bez trudu uporali się ze Słowacją, Łotwą oraz ze Słowenią. Wygrali pięć meczów i nie zaznali goryczy porażki. Jedyny remis zanotowali w spotkaniu ze Słowenią (28:28), z którą przyjdzie im się mierzyć podczas fazy grupowej Euro 2016.

 

Skandynawowie są rekordzistami pod względem liczby mistrzowskich tytułów ME. Szwedzi mistrzami Starego Kontynentu byli aż czterokrotnie, ale od 2002 roku ani razu nie udało się im awansować do półfinału tych rozgrywek. Pierwszy tytuł zdobyli w 1994 roku w Portugalii. Kolejne tytuły zdobywali trzy razy z rzędu w latach 1998, 2000, 2002 (we Włoszech, w Chorwacji oraz przed własną publicznością).

 

Na mistrzostwach świata reprezentacja „Trzech Koron” triumfowała w 1954, 1958, 1990 i 1999 roku. W swoim dorobku medalowym Szwedzi posiadają również cztery srebrne medale igrzysk olimpijskich w 1992, 1996, 2000 i 2012 roku.

 

Ze Szwedami od zawsze grało nam się bardzo trudno. Do emocjonującego starcia doszło w 2015 roku w 1/8 finału MŚ w Katarze. Pokonaliśmy Skandynawów 24:20, choć do przerwy to reprezentacja Trzech Koron prowadziła 11:10. W eliminacjach do ME 2014 w pierwszym meczu w Malmoe ulegliśmy 21:28, ale w rewanżu, który odbył się w Gdańsku pokonaliśmy szwedzką drużynę narodową 22:18.

 

Od 2008 roku reprezentację Szwecji prowadzi duet Staffan Olsson i Ola Lindgren. Szwedzi preferują typowy styl dla skandynawskich ekip. Ich gra oparta jest głównie na silnej obronie, dynamicznych skrzydłach oraz doświadczonych rozgrywających. Gwiazdą „Trzech Koron” jest utytułowany bramkarz Mattias Andersson, który pamięta jeszcze złote czasy szwedzkiego handballu. Był członkiem drużyny narodowej w 2000 roku, kiedy Szwecja zdobyła złoto mistrzostw Europy na chorwackim turnieju. W 2000 (Sydney) oraz w 2012 roku (Londyn) świętował zdobycie srebrnego „krążka” igrzysk. Od sezonu 2011/12 występuje w Bundeslidze, w drużynie SG Flensburg-Handewitt.

 

 

Niemcy

 

Reprezentację Niemiec los ponownie skojarzył z Hiszpanią, z którą nasi zachodni sąsiedzi mierzyli się w eliminacjach. W sześciu meczach ponieśli jedną porażkę właśnie z drużyną z Półwyspu Iberyjskiego. Trzykrotni mistrzowie globu mają na swoim koncie także trzy medale mistrzostw Starego Kontynentu (złoto 04’, srebro 02’ i brąz 98’).

 

Z reprezentacją Niemiec w piłce ręcznej podobnie, jak w innych dyscyplinach od dawna toczyliśmy zacięte i wyrównane boje. W 2007 roku mierzyliśmy się z nimi w fazie grupowej mistrzostw świata i pokonaliśmy wówczas gospodarzy turnieju 27:25. Los sprawił, że także w finale imprezy podopiecznym Bogdana Wenty przyszło grać właśnie z Niemcami. Mecz o złoto wygrali niemieccy szczypiorniści 29:24. Był to jeden z najbardziej pamiętnych meczów rywalizacji polsko-niemieckiej w historii tych drużyn.

 

Mistrzowie świata z 2007 roku na przestrzeni ostatnich lat doznali wielu rozczarowań. W 2012 roku nie zdołali wywalczyć awansu na IO. W kolejnych latach odpadli w eliminacjach do EHF EURO 2014 i przegrali minimalnie dwumecz z Polską (24:25 i 28:29) dający prawo gry na mistrzostwach świata w 2015.

 

Jednak na ostatni mundial niemieccy szczypiorniści weszli „kuchennymi drzwiami”, dzięki „dzikiej karcie” przyznanej przez IHF. W fazie grupowej zajęli pierwsze miejsce i zrewanżowali się biało-czerwonym pokonując ich 29:26. Ostatecznie niemiecka reprezentacja zajęła 7. miejsce na katarskim mundialu z nowym selekcjonerem na pokładzie Islandczykiem Dagurem Sigurdssonem.

 

Islandzki trener w poprzednim sezonie prowadził także Füchse Berlin, które triumfowało w Pucharze EHF. Jednak od lipca postanowił skoncentrować się już tylko na pracy z reprezentacją Niemiec. Sigurdsson ma za zadanie doprowadzić Niemców na szczyt do 2019 roku. Wówczas Niemcy wraz z Danią zorganizują mistrzostwa globu.

 

 

Niemiecka reprezentacja przed polskim turniejem jest w bardzo trudnej sytuacji kadrowej. Na Euro nie zagrają z powodu kontuzji aż trzej czołowi gracze: Patrick Groetzki i jego imiennik Wiencek oraz przede wszystkim lewoskrzydłowy Uwe Gensheimer. Do Polski nie przyjadą również Michael Allendorf i Paul Drux. Rolę lidera w ekipie naszych zachodnich sąsiadów będzie pełnił Steffen Weinhold. W składzie reprezentacji Niemiec znalazł się skrzydłowy Vive Tauronu Kielce, Tobias Reichmann. Czołowy gracz mistrzów Polski mecze EHF Euro 2016 zapewne rozpocznie w wyjściowym ustawieniu.

 

Kadra Niemców na EHF Euro 2016:

 

Bramkarze: Carsten Lichtlein (VfL Gummersbach), Andreas Wolff (HSG Wetzlar)

 

Skrzydłowi: Rune Dahmke (THW Kiel), Johannes Sellin (MT Melsungen), Tobias Reichmann (Vive Tauron Kielce)

 

Rozgrywający: Steffen Fath (HSG Wetzlar), Christian Dissinger (THW Kiel), Finn Lemke (SC Magdeburg), Martin Strobel (HBW Balingen-Weilstetten), Niclas Pieczkowski (TuS N-Lübbecke), Simon Ernst (VfL Gummersbach), Steffen Weinhold (THW Kiel), Fabian Wiede (Füchse Berlin), Kai Hafner (TSV Hannover-Burgdorf)

 

Obrotowi: Hendrik Pekeler (Rhein-Neckar Löwen), Jannik Kohlbacher (HSG Wetzlar), Erik Schmidt (TSV Hannover-Burgdorf).

 

 

Słowenia

 

Drużyna prowadzona przez Veselina Vujovicia zajęła w grupie eliminacyjnej drugą lokatę za reprezentacją Szwecji. Słowenia w sześciu meczach zanotowała cztery zwycięstwa oraz remis i porażkę. Zespół Vujovicia w pierwszej potyczce ze Szwedami musiał uznać ich wyższość. Natomiast drugie starcie z reprezentacją Trzech Koron zakończyło się remisem (28:28).

 

Słoweńcy w swojej kolekcji mają zaledwie jeden medal mistrzostw Europy. W 2004 roku na turnieju organizowanym przez Słowenię reprezentacja tego kraju wywalczyła srebrny „krążek”. Na mistrzostwach świata najlepszym wynikiem Słoweńców jest wywalczenie 4. miejsca w 2013 roku na turnieju w Hiszpanii. Dwa lata później w Katarze musieli zadowolić się 8. lokatą, ale na pocieszenie słoweński gwiazdor Dragan Gajić został najlepszym strzelcem mistrzostw. Prawoskrzydłowy Montpellier zdobył 71 bramek.

 

Gajicia w Polsce nie zobaczymy, ponieważ przegrał sportową rywalizację o walkę w składzie z Gasperem Margucem. Słoweńcy posiadają jednak w swoich szeregach grupę młodych, zdolnych szczypiornistów. Mowa tu właśnie o Gasperze Margucu, a także Borucie Mackovseku i Jure Dolenecu. W tych zawodnikach pokładane są nadzieje słoweńskich fanów. W kadrze reprezentacji Słowenii nie zabrakło także gracza Vive Tauronu Kielce Urosa Zormana.

 

Za kadencji Michaela Bieglera przeciwko Słowenii graliśmy tylko raz. Mecz na MŚ w 2013 roku w Saragossie zakończył się minimalną porażką Polski 24:25. Wówczas to Słoweńcy awansowali do 1/8 finału z pierwszego miejsca z kompletem zwycięstw. Z kolei biało-czerwoni z jedną porażką na koncie zajęli drugą pozycję w fazie grupowej MŚ.

 

Trenerem reprezentacji Słowenii jest Veselin Vujović. Legendarny Czarnogórzec w barwach ówczesnej reprezentacji Jugosławii dwukrotnie zdobywał medal olimpijski. Po złoty „krążek” sięgnął w 1984 roku w Los Angeles, natomiast cztery lata później w Seulu wywalczył brązowy medal. W 1986 roku znajdował się w gronie mistrzów świata, a w 82’ świętował zdobycie srebra światowego czempionatu. Zwieńczeniem jego pięknej kariery było zdobycie brązu na ME rozgrywanych w Hiszpanii w 1996 roku. Blisko 55-letni szkoleniowiec w latach 1988-1993 reprezentował barwy FC Barcelony.

 

Kadra Słowenii na EHF EURO 2016:

Bramkarze: Gorazd Škof (Nantes), Matevž Skok (TuS N-Lübbecke).

Skrzydłowi: Darko Cingesar (Branik Maribor), Gašper Marguč (MKB Veszprem), Luka Žvižej (Celje Pivovarna Laško);

Rozgrywający: Dean Bombač (Pick Szeged), Klemen Cehte (Al Shabb), Jure Dolenec, Vid Kavtičnik (Montpellier), David Miklavčič (Tremblay), Borut Mačkovšek (Eisenach), Miha Zarabec (Celje Pivovarna Laško), Uroš Zorman (Vive Tauron Kielce);

Kołowi: Blaž Blagotinšek, Vid Poteko (obaj Celje Pivovarna Laško), Matej Gaber (Montpellier)

 

Selekcjonerzy reprezentacji narodowych 16-osobowe składy na EURO 2016 podadzą najpóźniej 24 godziny przed pierwszym meczem swojego zespołu na mistrzostwach Europy.

Adrian Janiuk, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie