"Komitet ds. Nagłych zdecydował 9 stycznia 2016 roku odwołać ze stanowiska sekretarza generalnego Jerome'a Valcke'a ze skutkiem natychmiastowym" - napisano w opublikowanym w środę oświadczeniu FIFA, bez podania przyczyn tej decyzji. Valcke - jeden z najbliższych współpracowników prezydenta FIFA Szwajcara Josepha Blattera, był odpowiedzialny m.in. za przygotowania dwóch ostatnich edycji mistrzostw świata: w RPA i Brazylii. Działacz jest podejrzewany m.in. o korupcję przy dystrybucji biletów na te turnieje.

 

Maciej Rybus zaskakuje: Nigdy nie przestałem kibicować Widzewowi

 

W ubiegłym tygodniu Komisja Etyki FIFA wystąpiła z wnioskiem o karę dziewięciu lat bezwzględnej dyskwalifikacji i sto tysięcy franków szwajcarskich grzywny dla Valcke'a.

 

Sekretarzowi FIFA przedłużono wówczas także o kolejne 45 dni karę zawieszenia, którą w październiku 2015 roku otrzymał razem z Blatterem i szefem UEFA Michelem Platinim. Cała trójka została wtedy na 90 dni wykluczona ze struktur światowego futbolu.

 

Przypadek Valcke pozostaje w cieniu afery w FIFA, którą zajmują się organy ścigania w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. O przestępstwa związane z korupcją i praniem brudnych pieniędzy w sumie oskarżonych jest 41 działaczy. 21 grudnia 2015 roku Blatter i Platini zostali zawieszeni przez Komisję Etyki FIFA na osiem lat. Dodatkowo nałożono na nich kary finansowe w wysokości odpowiednio 50 tys. i 80 tys. franków szwajcarskich.