Australian Open: Janowicz przegrał z Isnerem w 1. rundzie

Jerzy Janowicz nie dotrze po raz czwarty z rzędu do trzeciej rundy turnieju Australian Open. Polski tenisista w w tegorocznej edycji przegrał mecz otwarcia w wielkoszlemowej imprezie w Melbourne z rozstawionym z "10" Amerykaninem Johnem Isnerem 3:6, 6:7 (7-9), 3:6.

Janowicz miał spore kłopoty zdrowotne w okresie przygotowawczym do sezonu (kolejno z: kolanem, kręgosłupem i stopą) i wtorkowe spotkanie pierwszej rundy w Melbourne było jego pierwszym meczem od jesieni. Dodatkowo 56. w rankingu Polak miał pecha w losowaniu, trafiając już na otwarcie na 11. w tym zestawieniu Isnera. Zarówno 25-letni łodzianin, jak i starszy o pięć lat gracz z USA dysponują podobnymi warunkami fizycznymi - pierwszy mierzy 203 cm, drugi jest o pięć centymetrów wyższy. Obaj swoją grę opierają na serwisie. Zgodnie z przewidywaniami kluczową rolę w ich wtorkowym pojedynku odegrał ten element. Janowicz zanotował 10 asów, a Isner aż 37.

Ranking ATP: Djoković wciąż na czele, Janowicz awansował na 56. miejsce

W pierwszym secie Polak przez dłuższy czas prowadził wyrównaną walkę z wyżej notowanym przeciwnikiem. Obaj od razu postawili na potężne podanie. W trzech pierwszych gemach żaden z tenisistów nie pozwolił rywalowi zdobyć choćby jednego punktu. Decydujący okazał się ósmy gem, gdy serwujący łodzianin dwukrotnie posyłał piłkę w siatkę. Amerykanin skorzystał z tego prezentu i po chwili zaliczył "breaka". Przy stanie 3:5 Janowicz obronił dwie piłki setowe, ale Isner zakończył seta w swoim stylu asem. Zawodnik z USA w drugiej odsłonie dał prawdziwy popis - w swoich gemach serwisowych ani razu nie stracił punktu. Skuteczne były akcje, w których podchodził do siatki. Polak jednak także "pilnował" swojego podania. Grał solidnie, choć czasem niepotrzebnie stosował skróty, do których bez większych kłopotów dobiegał rywal. Przy stanie 2:2 łodzianin wybronił się dwa razy przed "breakiem".

W tie-breaku sytuacja - na korzyść jednego lub drugiego z graczy - zmieniała się kilkakrotnie. Po pomyłce Isnera Janowicz prowadził 4-2 i znacząco zacisnął pięść. Powtórzył ten gest przy stanie 5-3. Rywal uruchomił jednak ponownie swoją największą broń i zdobył trzy punkty z rzędu. Posłanie przez Polaka piłki w siatkę pomogło Amerykaninowi wygrać 9-7. W trzeciej partii widać było wyraźnie, że Polak nie był w stanie dojść do siebie po nieudanej końcówce poprzedniego seta. Isner był na fali i szybko objął prowadzenie 3:0. Wówczas do gry wrócił Janowicz, ale był w stanie jedynie nie dopuścić do kolejnej straty podania. Nie wystarczyło mu jednak sił, by odrobić straty.

Spotkanie trwało godzinę i 44 minuty. Łodzianin zanotował cztery podwójne błędy serwisowe, a Isner ani jednego. Pierwszy miał 29 uderzeń wygrywających, drugi - 61.

W imprezach ATP i w Wielkim Szlemie zawodnicy ci nigdy wcześniej się nie spotkali. Mieli jednak okazję zmierzyć się podczas ubiegłorocznej edycji Pucharu Hopmana, nieoficjalnych mistrzostw świata par mieszanych. W finale, którego jedną z odsłon był pojedynek singlowy mężczyzn, Amerykanin wygrał w dwóch setach. Z triumfu w całej rywalizacji cieszył się jednak występujący w duecie z Agnieszką Radwańską Janowicz.

Polak po raz czwarty wystąpił w głównej drabince singla w Melbourne. W trzech poprzednich startach za każdym razem odpadał w trzeciej rundzie. Isner w zasadniczej części zmagań znalazł się po raz ósmy. Jego najlepszym rezultatem w tej imprezie jest 1/8 finału w 2010 roku.

Janowicz jeszcze nie żegna się z Australią. Zgłosił się również - w parze z Mariuszem Fyrstenbergiem - do debla. Po porażce łodzianina jedynym reprezentantem polskiego tenisa w zmaganiach singlistów w Melbourne została Agnieszka Radwańska, która w środę rozegra mecz drugiej rundy.