EHF Euro 2016: Kolejny dreszczowiec w Krakowie! Kirył i spółka grają dalej

Piłka ręczna

W spotkaniu grupy A mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych Macedonia zremisowała z Serbią 27:27 i awansowała do drugiej fazy turnieju. Losy spotkania ważyły się do ostatniej sekundy, dopiero rzut Dejana Manaskowa przesądził o sukcesie podopiecznych Ivicy Obrvana.

Obie drużyny nie zdobyły punktów we wcześniejszych meczach. Macedończycy przegrali na początek 23:30 z Francją i po emocjonującej końcówce, ulegli Polsce 23:24. Serbowie jednobramkową porażkę 28:29 w meczu z gospodarzami zaliczyli w meczu otwarcia, a w drugim spotkaniu wyraźnie przegrali z Francuzami 26:36. Sprawa była więc prosta: wygrany pozostawał w turnieju, a w przypadku remisu awans miała uzyskać reprezentacja Macedonii.

Francja, czyli drużyna z innej galaktyki?

Już pierwsza połowa pokazała, że gra toczy się o życie. Obie drużyny toczyły zaciętą walkę, a wynik oscylował wokół remisu. Mecz rozpoczął się od rzut karnego, którego zmarnował Kirył Łazarow, a wynik otworzył Zarko Sesum. W 5. minucie Macedończycy nie wykorzystali szansy na odskoczenie rywalom, grający w podwójnym osłabieniu Serbowie zdołali wyrównać po trafieniu Ivana Nikcevića (3:3). Później skutecznością błysnął Kirył Łazarow (4:3), a kolejnych akcjach oglądaliśmy walkę punkt za punkt (5:5, 8:8). W 20. minucie Kirył Łazarow znów nie trafił karnego i w roli egzekutora zastąpił go Dejan Manaskow, który popisał się dwiema skutecznymi próbami (9:9, 10:10). Wynik pierwszej połowy ustalił Petar Nenadić, który w 60. sekundzie wykorzystał rzut karny po faulu na Ivanie Nikceviću.

Początek drugiej części meczu to nadal walka cios za cios (14:14, 19:19 - na kwadrans przed końcem, 23:23). Losy awansu ważyły się do ostatniej sekundy meczu. Najpierw Stojancze Stoiłow wyłuskał piłkę i celnie rzucił 30 sekund przed końcem meczu (26:26), grający w osłabieniu Serbowie wyszli na prowadzenie dzięki trafieniu Darko Djukića. Macedończycy mieli piłkę i dziesięć sekund czasu. Wystarczyło. Szybko przeprowadzoną akcję zakończył rzutem ze skrzydła na dwie sekundy przed końcem bohater meczu Dejan Manaskow - zawodnik, który zdobył w tym meczu 10 bramek, w tym tę jedną, najcenniejszą. Remis dał awans Macedonii, Serbowie jako pierwsi pożegnali się już z EHF Euro 2016.

Macedonia - Serbia 27:27 (13:13)

Macedonia: Ristowski, Dupjachanec - Manaskow 10, Stoiłow 4, Łazarow K. 4, Mitkow, Jonowski, Mirkulowski 3, Markoski, Mojsowski 1, Pribak, Gieorgiewski 5, Łazarow F., Ojleski, Kuzmanowski, Peszewski

Serbia: Stanić, Marjanac - Pusica, Sesum 7, Nikcević 5, Marjanović, Djukić 1, Nenadić 7, Bosković, Rnić 2, Beljanski, Zelenović 3, Abutović, Marsenić 2, Orbović, Elezović

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów znajdziesz TUTAJ!