EHF Euro 2016: Sensacja! Hiszpania rozbita, Niemcy mistrzami Europy!

Piłka ręczna

Kto spodziewał się takiego rozstrzygnięcia EHF Euro 2016? Niemcy rozbili w rozegranym w Tauron Arenie Kraków finale faworyzowanych Hiszpanów 24:17 i zdobyli tytuł mistrzów Europy. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Chorwacji, która pokonała Norwegię 31:24. Polska zajęła siódme miejsce w turnieju.

Niemcy po raz ostatni złoty medal mistrzostw Europy wywalczyli dwanaście lat temu: w finale EHF Euro 2004 pokonali Słowenię. W obecnej kadrze Niemiec jest tylko jeden zawodnik, który pamięta tamten sukces. To bramkarz Carsten Lichtlein - zmiennik Andreasa Wolffa. Reprezentanci Hiszpanii jeszcze nigdy nie stali na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy, chociaż mają na swoim koncie pięć innych medali. W finale grali trzykrotnie. Ostatni raz dziesięć lat temu, kiedy przegrali z Francją.

EHF Euro 2016: Brązowy medal dla Chorwacji!

Faworytem finału byli Hiszpanie, którzy w pierwszej fazie grupowej pokonali Niemców 32:29. Początek batalii o złoto był jednak fatalny w ich wykonaniu. Postawa podopiecznych Manolo Cadenasa przypominała niemoc biało-czerwonych w pamiętnym spotkaniu z Chorwacją. Hiszpanie fatalnie grali w ataku pozycyjnym i mieli ogromne problemy z pokonaniem znakomicie dysponowanego bramkarza rywali Andreasa Wolffa, pierwszą bramkę zdobyli dopiero w 6 minucie i 36 sekundzie, po rzucie karnym egzekwowanym przez Valero Riverę (2:1). Bohaterem pierwszych akcji był Kai Häfner, po jego trzech bramkach Niemcy prowadzili już 4:1. Hiszpanie wciąż nie mogli rzucić gola z gry, ta sztuka udała się im dopiero w 11 minucie i 40 sekundzie, po trafieniu Raula Entrerriosa. Po kwadransie trafienie Rune Dahmke ze skrzydła dało Niemcom pięć bramek przewagi (7:2). Dobra postawa bramkarzy obu ekip w końcówce pierwszej połowy sprawiła, że ta część gry skończyła się zaskakująco niskim wynikiem 10:6 dla Niemców.

Od początek drugiej części gry Niemcy nadal grali z ogromną determinacją, powiększając jeszcze przewagę nad coraz bardziej bezradnymi Hiszpanami. Tobias Reichmann, Hendrik Pekeler i Rune Dahmke celnymi rzutami powiększyli przewagę ekipy Dagura Sigurdssona (13:7), a Andreas Wolff nadal bronił jak w transie. W 40. minucie gracze z Półwyspu Iberyjskiego nie wykorzystali dwóch kolejnych karnych i szansa na sukces w tym meczu zaczęła się od nich wyraźnie oddalać. Dopiero w 46. minucie udało się podopiecznym Manolo Cadenasa dobrnąć do granicy dziesięciu bramek (16:10). W końcówce Niemcy kontrolowali sytuację i zasłużenie zdobyli złoty medal EHF Euro 2016.

Niemcy - Hiszpania 24:17 (10:6)

Niemcy: Andreas Wolff - Kai Haefner 7, Rune Dahmke 4, Steffen Faeth 3, Tobias Reichmann 3, Hendrik Pekeler 2, Jannik Kohlbacher 1, Martin Strobel 1, Julius Kuen 1, Erik Schmidt 1, Johannes Sellin 1 oraz Niklas Pieczkowski

Hiszpania: Arpad Sterbik - Raul Entrerrios 5, Victor Tomas 4, Alex Dujshebaev 3, Antonio Garcia 2, Valero Rivera 1, Joan Canellas 1, Cristian Ugalde 1, oraz Jorge Maqueda, Rafael Baena, Viran Morros

Sędziowali: Martin Gjeding, Mads Hansen (Dania)