EHF Euro 2016: Sensacja! Hiszpania rozbita, Niemcy mistrzami Europy!

Kto spodziewał się takiego rozstrzygnięcia EHF Euro 2016? Niemcy rozbili w rozegranym w Tauron Arenie Kraków finale faworyzowanych Hiszpanów 24:17 i zdobyli tytuł mistrzów Europy. Brązowy medal wywalczyła reprezentacja Chorwacji, która pokonała Norwegię 31:24. Polska zajęła siódme miejsce w turnieju.

Niemcy po raz ostatni złoty medal mistrzostw Europy wywalczyli dwanaście lat temu: w finale EHF Euro 2004 pokonali Słowenię. W obecnej kadrze Niemiec jest tylko jeden zawodnik, który pamięta tamten sukces. To bramkarz Carsten Lichtlein - zmiennik Andreasa Wolffa. Reprezentanci Hiszpanii jeszcze nigdy nie stali na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy, chociaż mają na swoim koncie pięć innych medali. W finale grali trzykrotnie. Ostatni raz dziesięć lat temu, kiedy przegrali z Francją.

EHF Euro 2016: Brązowy medal dla Chorwacji!

Faworytem finału byli Hiszpanie, którzy w pierwszej fazie grupowej pokonali Niemców 32:29. Początek batalii o złoto był jednak fatalny w ich wykonaniu. Postawa podopiecznych Manolo Cadenasa przypominała niemoc biało-czerwonych w pamiętnym spotkaniu z Chorwacją. Hiszpanie fatalnie grali w ataku pozycyjnym i mieli ogromne problemy z pokonaniem znakomicie dysponowanego bramkarza rywali Andreasa Wolffa, pierwszą bramkę zdobyli dopiero w 6 minucie i 36 sekundzie, po rzucie karnym egzekwowanym przez Valero Riverę (2:1). Bohaterem pierwszych akcji był Kai Häfner, po jego trzech bramkach Niemcy prowadzili już 4:1. Hiszpanie wciąż nie mogli rzucić gola z gry, ta sztuka udała się im dopiero w 11 minucie i 40 sekundzie, po trafieniu Raula Entrerriosa. Po kwadransie trafienie Rune Dahmke ze skrzydła dało Niemcom pięć bramek przewagi (7:2). Dobra postawa bramkarzy obu ekip w końcówce pierwszej połowy sprawiła, że ta część gry skończyła się zaskakująco niskim wynikiem 10:6 dla Niemców.

Od początek drugiej części gry Niemcy nadal grali z ogromną determinacją, powiększając jeszcze przewagę nad coraz bardziej bezradnymi Hiszpanami. Tobias Reichmann, Hendrik Pekeler i Rune Dahmke celnymi rzutami powiększyli przewagę ekipy Dagura Sigurdssona (13:7), a Andreas Wolff nadal bronił jak w transie. W 40. minucie gracze z Półwyspu Iberyjskiego nie wykorzystali dwóch kolejnych karnych i szansa na sukces w tym meczu zaczęła się od nich wyraźnie oddalać. Dopiero w 46. minucie udało się podopiecznym Manolo Cadenasa dobrnąć do granicy dziesięciu bramek (16:10). W końcówce Niemcy kontrolowali sytuację i zasłużenie zdobyli złoty medal EHF Euro 2016.

Niemcy - Hiszpania 24:17 (10:6)

Niemcy: Andreas Wolff - Kai Haefner 7, Rune Dahmke 4, Steffen Faeth 3, Tobias Reichmann 3, Hendrik Pekeler 2, Jannik Kohlbacher 1, Martin Strobel 1, Julius Kuen 1, Erik Schmidt 1, Johannes Sellin 1 oraz Niklas Pieczkowski

Hiszpania: Arpad Sterbik - Raul Entrerrios 5, Victor Tomas 4, Alex Dujshebaev 3, Antonio Garcia 2, Valero Rivera 1, Joan Canellas 1, Cristian Ugalde 1, oraz Jorge Maqueda, Rafael Baena, Viran Morros

Sędziowali: Martin Gjeding, Mads Hansen (Dania)

17:04

Transmisja meczu Niemcy - Hiszpania od godziny 17:00 w Polsacie i Polsacie Sport. Komentują: Tomasz Włodarczyk i Wojciech Nowiński.

Niemcy - Hiszpania: Transmisja finału w Polsacie i Polsacie Sport

17:05

Hiszpanie już gotowi do walki:

17:07

W meczu o brązowy medal Chorwaci pokonali Norwegów:

17:11

Niemcy triumfowali w mistrzostwach Europy raz, Hiszpanie jeszcze nie zdobyli złotego medalu:

EHF Euro 2016: Hiszpania po raz pierwszy czy Niemcy po raz drugi?

17:16

SKŁADY:

NIEMCY: Carsten Lichtlein, Andreas Wolff - Johannes Sellin, Finn Lemke, Tobias Reichmann, Fabian Wiede, Hendrik Pekeler, Martin Strobel, Erik Schmidt, Steffen Fath, Kai Häfner, Rune Dahmke, Julius Kühn, Simon Ernst, Jannik Kohlbacher, Niclas Pieczkowski. Trener: Dagur Sigurdsson.
HISZPANIA: Arpad Sterbik, Gonzalo Perez de Vargas - Eduardo Gurbindo, Jorge Maqueda, Victor Tomas, Raul Entrerrios, Julen Aguinagalde, Cristian Ugalde, Joan Canellas, Viran Morros, Antonio Garcia, Rafael Baena, Valero Rivera, Alex Dujszebajew, Gedeon Guardiola, Juan Del Arco. Trener: Manolo Cadenas.

17:21

17:23

Obie ekipy wybiegają już na parkiet Tauron Areny Kraków.

17:27

Czytelnicy Polsatsport.pl w naszej sondzie na zwycięzcę finału typowali reprezentację Hiszpanii.

17:27

Słuchamy hymnów obu państw.

17:30

['1] NIEMCY - HISZPANIA 0:0 Rozpoczynamy wielki finał EHF Euro 2016!

17:34

['2] NIEMCY - HISZPANIA 1:0 Rune Dahmke otwiera wynik finału rzutem z dystansu w 110 sekundzie gry!

17:36

['4] NIEMCY - HISZPANIA 1:0 Gedeon Guardiola - 2 minuty kary.

17:38

['5] NIEMCY - HISZPANIA 1:0 Pierwsze minuty finału to popis obu bramkarzy...

17:39

['6] NIEMCY - HISZPANIA 2:0 Trafia Kai Häfner.

17:40

['7] NIEMCY - HISZPANIA 2:1 Rzut karny dla Hiszpanii. 6 minuta 36 sekunda - Valero Rivera zdobywa pierwszą bramkę dla Hiszpanów.

17:42

['8] NIEMCY - HISZPANIA 3:1 Kai Häfner znów trafia. Niemcy niespodziewanie prowadzą w pierwszych minutach finału.

17:43

['9] NIEMCY - HISZPANIA 4:1 Kai Häfner trafia po raz trzeci w tym spotkaniu! Trener Hiszpanów Manolo Cadenas prosi o przerwę.

17:45

['10] NIEMCY - HISZPANIA 5:1 Andreas Wolff broni jak w transie! Tobias Reichmann rzuca ze skrzydła.

17:46

['11] NIEMCY - HISZPANIA 5:1 Erik Schmidt - 2 minuty kary.

17:48

['12] NIEMCY - HISZPANIA 5:2 11 minut i 40 sekund czeklai Hiszpanie na bramkę z gry. Trafia Raul Entrerrios.

17:49

['13] NIEMCY - HISZPANIA 6:2 Skutecznie Jannik Kohlbacher.

17:51

['15] NIEMCY - HISZPANIA 7:2 Rune Dahmke skutecznie rzuca ze skrzydła po szybkiej akcji Niemców. Julius Kühn - 2. minuty kary.

17:54

['17] NIEMCY - HISZPANIA 7:3 Trafia Alex Dujszebajew. Erik Schmidt - 2. minuty kary.

17:55

['18] NIEMCY - HISZPANIA 7:4 Trafia Joan Canellas.

17:58

['20] NIEMCY - HISZPANIA 7:4 Jannik Kohlbacher - 2. minuty kary.

17:59

['21] NIEMCY - HISZPANIA 8:4 Mocny rzut Steffena Fatha ląduje w bramce Hiszpanów.

18:02

['23] NIEMCY - HISZPANIA 8:4 Viran Morros - 2. minuty kary. Tobias Reichmann z karnego rzuca w poprzeczkę.

18:02

['23] NIEMCY - HISZPANIA 8:5 Trafia Alex Dujszebajew.

18:07

['27] NIEMCY - HISZPANIA 8:5 Hendrik Pekeler - 2. minuty kary.

18:09

['28] NIEMCY - HISZPANIA 8:5 Czas dla trenera Niemców Dagura Sigurdssona.

18:12

['29] NIEMCY - HISZPANIA 9:5 Martin Strobel rzuca i piłka szczęśliwie wtoczyła się do hiszpańskiej bramki. Hiszpanie w osłabieniu: Gedeon Guardiola - 2. minuty kary.

18:13

['30] NIEMCY - HISZPANIA 10:6 Na trafienie Raula Entrerriosa odpowiada w ostatnich sekundach Julius Kühn. Cztery bramki zaliczki Niemców po pierwszej połowie!

18:16

18:29

['31] NIEMCY - HISZPANIA 11:6 Rozpoczynamy drugą część wielkiego finału EHF Euro 2016. Jako pierwszy w drugiej połowie trafia Tobias Reichmann.

18:31

['33] NIEMCY - HISZPANIA 11:6 Rzut karny dla Niemców. Arpad Sterbik wygrywa pojedynek z Tobiasem Reichmannem.

18:32

['33] NIEMCY - HISZPANIA 12:6 Hendrik Pekeler kończy kontrę Niemców.

18:32

['34] NIEMCY - HISZPANIA 12:7 Victor Tomas trafia ze skrzydła.

18:35

['36] NIEMCY - HISZPANIA 13:7 Rune Dahmke powiększa przewagę Niemców.

18:36

['37] NIEMCY - HISZPANIA 13:8  Antonio Garcia kończy kontrę Hiszpanów.

18:37

['38] NIEMCY - HISZPANIA 14:8 Erik Schmidt trafia po efektownej akcji Niemców.

18:38

['39] NIEMCY - HISZPANIA 14:8 Valero Rivera zmarnował rzut karny.

18:39

['40] NIEMCY - HISZPANIA 14:8 Joan Canellas z karnego trafia w słupek.

18:41

['42] NIEMCY - HISZPANIA 14:9 Kolejny rzut karny dla Hiszpanii. Trafia tym razem Victor Tomas.

18:41

['42] NIEMCY - HISZPANIA 15:9 Skutecznie Kai Häfner.

18:45

['44] NIEMCY - HISZPANIA 16:9 Niemcy powiększają przewagę po bramce Kaia Häfnera. O czas prosi trener Hiszpanów Manolo Cadenas.

18:48

['46] NIEMCY - HISZPANIA 16:10 Victor Tomas trafia z karnego. 45 minuta i 35 sekunda - Hiszpanie zdobyli dopiero dziesiątą bramkę w tym spotkaniu!

18:50

['48] NIEMCY - HISZPANIA 17:10 Johannes Sellin - 2 minuty kary. Wcześniej trafił Steffen Fath.

18:51

['48] NIEMCY - HISZPANIA 17:11 Skutecznie Raul Entrerrios.

18:52

['49] NIEMCY - HISZPANIA 18:11 Kai Häfner potężnym uderzeniem znalazł drogę do bramki rywali.

18:52

['49] NIEMCY - HISZPANIA 18:12 Victor Tomas trafia z karnego.

18:54

['51] NIEMCY - HISZPANIA 19:12 Rzut karny dla Niemców, trafia Johannes Sellin. Raul Entrerrios - 2. minuty kary.

18:55

['51] NIEMCY - HISZPANIA 19:13 Trafia Alex Dujszebajew.

18:55

['52] NIEMCY - HISZPANIA 20:13 Hendrik Pekeler zdobywa dwudziestą bramkę dla Niemców.

18:57

['53] NIEMCY - HISZPANIA 21:13 Rune Dahmke trafia do bramki rywali. Selekcjoner Hiszpanii prosi jeszcze o przerwę.

19:00

['54] NIEMCY - HISZPANIA 22:13 Steffen Fath powiększa przewagę Niemców.

19:03

['56] NIEMCY - HISZPANIA 22:15 Trafia ze skrzydła Cristian Ugalde.

19:05

['58] NIEMCY - HISZPANIA 23:16 Na bramkę Kaia Häfnera odpowiada Antonio Garcia.

19:06

['59] NIEMCY - HISZPANIA 24:16 Tobias Reichmann! Niemcy już świętują zwycięstwo.

19:08

['60] NIEMCY - HISZPANIA 24:17 Raul Entrerrios ustala wynik meczu, ale to trafienie nie ma już znaczenia dla losów tego meczu... NIEMCY MISTRZAMI EUROPY!