facebook twitter youtube instagram RSS

EHF Euro 2016: Brązowy medal dla Chorwacji!

W spotkaniu o brązowy medal EHF Euro 2016 zmierzyły się dwie drużyny, które zamknęły reprezentacji Polski drogę do strefy medalowej. Chorwacja pokonała w Tauron Arenie Kraków Norwegię 31:24 i to właśnie drużyna prowadzona przez Żeljko Babicia zajęła miejsce na najniższym stopniu podium mistrzostw Starego Kontynentu.

Norwegowie ulegli w półfinale pod dogrywce Niemcom 33:34. Końcówka dogrywki była bardzo kontrowersyjna i doszło do ogromnego zamieszania. Norwescy oficjele domagali się weryfikacji wyniku, ponieważ pod koniec na placu gry przebywało zbyt wielu niemieckich szczypiornistów. Jednak w sobotę przed południem protest wycofano.

Norwegowie dla Polsatsport.pl: O proteście już zapomnieliśmy

Przed meczem o brąz Skandynawowie zapewniali, że zapomnieli już o tym, co wydarzyło się w półfinale z Niemcami. "To przecież nasza praca. Jesteśmy profesjonalistami. Teraz chcemy wywalczyć brązowy medal. Jeszcze nigdy go nie zdobyliśmy. Jesteśmy więc szczęśliwi i damy z siebie wszystko" - mówił trener Norwegów.

W drugim półfinałowym meczu Hiszpania - Chorwacji kontrowersji już nie było. Chorwaci, którzy wybili z głowy półfinał gospodarzom turnieju - Polakom ulegli Hiszpanom 29:33. Norwegia i Chorwacja grały już ze sobą w pierwszej fazie EHF Euro 2016. Wówczas górą byli Skandynawowie, którzy wygrali 34:31.

Początek konfrontacji o trzecie miejsce to wyrównana walka obu ekip (2:2, 4:4, 6:6). Gra bramka za bramkę skończyła się po kwadransie, gdy Chorwaci odskoczyli po dwóch trafieniach Marino Marića (6:8). W kolejnych akcjach Zlatko Horvat skutecznie zakończył kontrę, Kresimir Kozina popisał się efektowną dobitką, bramkarza rywali pokonał Manuel Strlek, a Norwegowie przez ponad pięć minut nie byli w stanie rzucić gola. W końcówce pierwszej połowy, mimo zrywów Norwegów, podopieczni Żeljko Babića zdołali utrzymać przewagę i schodzili na przerwę z czterema bramkami zaliczki (11:15).

W drugiej połowie Norwegowie ruszyli do odrabiania strat. Dogonienie rywali zajęło im dokładnie dziesięć minut. Po trafieniu Kristiana Bjornsena było 17:17. Chorwaci znów odskoczyli rywalom w ostatnich dziesięciu minutach meczu. Najpierw Ivan Stevanović obronił karnego Magnusa Jondala, a w kolejnych akcjach Zlatko Horvat, Igor Karacić i Ivan Slisković powiększyli przewagę ekipy chorwackiej. Na pięć minut przed końcem Norwegia przegrywała 21:27 i stało się jasne, że tego meczu nie wygra. Wynik spotkania na 24:31 ustalił Domagoj Duvnjak, wiodąca postać tego spektaklu. Lider Chorwatów zasłużenie otrzymał za swój występ nagrodę MVP.

Norwegia - Chorwacja 24:31 (11:15)

Norwegia: Ole Erevik - Sander Sagosen 5, Magnus Jondal 4, Espen Lie Hansen 3, Bjarte Myrhol 3, Kristian Bjoernsen 3, Joakim Hykkerud 3, Harald Reinkind 2, Kent Robin Toennesen 1, Erlend Mamelund, Andre Lindboe, Petter Overby, Christian O'Sullivan

Chorwacja: Ivan Stevanović - Zlatko Horvat 8, Domagoj Duvnjak 6, Marino Marić 4, Manuel Strlek 4, Ivan Slisković 3, Kresimir Kozina 2, Igor Karacić 2, Marko Kopljar 1, Marko Mamić 1, Jakov Gojun, Antonijo Kovacević, Luka Cindrić, Ivan Cupić, Luka Sebetić.

Sędziowali: Gjorgji Nachevski i Slave Nikolov (Macedonia)

Polecamy: Wszystkie mecze EHF EURO 2016 w kanałach: Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i dostęp do LIVE TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów oraz materiały extra znajdziesz TUTAJ!

14:43

Transmisja meczu o 3. miejsce EHF Euro 2016 Norwegia - Chorwacja o godzinie 14.00 (Polsat Sport i Polsat Sport News). Komentują: Szymon Rojek i Piotr Przybecki.

14:51

SKŁADY:

NORWEGIA: Ole Erevik, Espen Christensen, Sander Sagosen, Thomas Kristensen, Joakim Hykkerud, Bjarte Myrhol, Peter Overby, Erlend Mamelund, Kent Robin Tonnesen, Magnus Jondal, Kristian Bjornsen, Andre Lindboe, Magnus Gullerud, Christian O'Sullivan, Herald Reinkind, Espen Lie Hansen. Trener: Christian Berge.
CHORWACJA: Ivan Stevanović, Mirko Alilović, Marino Marić, Domagoj Duvnjak, Marko Kopljar, Jakov Gojun, Zlatko Horvat, Igor Karacić, Kresimir Kozina, Manuel Strlek, Antonio Kovacević, Marko Mamić, Luka Sebetić, Ivan Slisković, Luka Cindrić. Trener: Żeljko Babić.

14:56

14:56

Słuchamy hymnów obu państw.

15:00

['1] NORWEGIA - CHORWACJA 0:0 Zaczynamy spotkanie o brązowy medal EHF Euro 2016!

15:02

['2] NORWEGIA - CHORWACJA 0:1 Marko Mamić otwiera wynik meczu.

15:03

['3] NORWEGIA - CHORWACJA 1:1 Sander Sagosen wyrównuje, gdy Chorwaci grają w osłabieniu.

15:06

['5] NORWEGIA - CHORWACJA 2:2 Kristian Bjornsen trafia ze skrzydła, ale szybko odpowiada Domagoj Duvnjak.

15:07

['6] NORWEGIA - CHORWACJA 2:3 Manuel Strlek kończy efektowną akcję swojej drużyny.

15:09

['8] NORWEGIA - CHORWACJA 3:3 Trafia Espen Lie Hansen. Bramka za bramkę na początku meczu.

15:09

['8] NORWEGIA - CHORWACJA 3:4 Domagoj Duvnjak i Chorwacja znów na prowadzeniu.

15:12

['9] NORWEGIA - CHORWACJA 4:4 Espen Lie Hansen trafia z drugiej linii.

15:13

['11] NORWEGIA - CHORWACJA 5:4 Espen Lie Hansen kończy kontrę Norwegów.

15:14

['12] NORWEGIA - CHORWACJA 5:5 Znów remis po trafieniu Marko Kopljara.

15:15

['13] NORWEGIA - CHORWACJA 5:6  Manuel Strlek wykorzystał kapitalne podanie Domagoja Duvnjaka.

15:16

['14] NORWEGIA - CHORWACJA 6:6 Trafia Magnus Jondal.

15:17

['15] NORWEGIA - CHORWACJA 6:6 Zlatko Horvat zmarnował rzut karny.

15:18

['16] NORWEGIA - CHORWACJA 6:8 Marino Marić trafia dwukrotnie w odstępie kilkudziesięciu sekund i Chorwacja odskakuje rywalom.

15:19

['17] NORWEGIA - CHORWACJA 6:9 Zlatko Horvat kończy kontrę Chorwatów.

15:22

['19] NORWEGIA - CHORWACJA 6:10 Efektowna dobitka Kresimira Koziny! Opiekun Norwegów prosi o czas, jego podopieczni nie rzucili bramki od ponad 5. minut.

15:25

['21] NORWEGIA - CHORWACJA 6:11 Trafia Manuel Strlek.

15:26

['22] NORWEGIA - CHORWACJA 8:11 Norwegowie odrabiają część strat.

15:29

['24] NORWEGIA - CHORWACJA 8:11 Zastój w grze Chorwatów. Trener Żeljko Babić prosi o czas po trafieniach Kenta Robina Tonnesena i Magnusa Jondala.

15:30

['25] NORWEGIA - CHORWACJA 8:12 Skutecznie Marino Marić.

15:31

['25] NORWEGIA - CHORWACJA 8:12 Jakov Gojun - 2 minuty kary.

15:32

['26] NORWEGIA - CHORWACJA 8:12

15:34

['27] NORWEGIA - CHORWACJA 9:13 Chorwaci trafiają w osłabieniu, ale szybko odpowiada  Bjarte Myrhol.

15:36

['28] NORWEGIA - CHORWACJA 10:14 Trafia Ivan Slisković, a po chwili dziesiątą bramkę dla Norwegii zdobywa Joakim Hykkerud.

15:37

['29] NORWEGIA - CHORWACJA 11:14 Magnus Jondal skutecznie, choć Norwegowie grają w osłabieniu.

15:39

['30] NORWEGIA - CHORWACJA 11:15 Marino Marić ustalił wynik po pierwszej połowie. Norwegia miała jeszcze rzut wolny w ostatniej sekundzie, ale Sander Sagosen przestrzelił. Chorwacja prowadzi czterema bramkami i jest bliżej brązowego medalu.

15:48

15:50

A to jedna z najefektowniejszych akcji pierwszej połowy meczu:

Latający Chorwat dobija piłkę! Kapitalna reakcja Koziny

15:54

['31] NORWEGIA - CHORWACJA 11:16 Zaczynamy drugą połowę! Chorwaci rozpoczynają w przewadze, co wykorzystuje Zlatko Horvat, trafiając ze skrzydła.

15:56

['32] NORWEGIA - CHORWACJA 12:16 Szybka odpowiedź Bjarte Myrhola.

15:57

['34] NORWEGIA - CHORWACJA 13:16 Trafia Sander Sagosen.

15:57

['34] NORWEGIA - CHORWACJA 14:16 Bjarte Myrhol kończy kontrę Norwegów.

15:59

['36] NORWEGIA - CHORWACJA 14:17 Skutecznie Igor Karacić.

16:01

['37] NORWEGIA - CHORWACJA 15:17 Sander Sagosen przedarł się przez obronę Chorwatów.

16:04

['39] NORWEGIA - CHORWACJA 15:17 Rzut karny dla Norwegii, Ivan Stevanović broni rzut Kristiana Bjornsena.

16:05

['40] NORWEGIA - CHORWACJA 16:17 Kristian Bjornsen rehabilituje się trafieniem ze skrzydła.

16:08

['40] NORWEGIA - CHORWACJA 17:17 Kristian Bjornsen wyrównuje. Trener Chorwatów prosi o przerwę.

16:09

['42] NORWEGIA - CHORWACJA 17:18 Zlatko Horvat i Chorwaci znów na prowadzeniu.

16:10

['43] NORWEGIA - CHORWACJA 18:19 Skutecznie Domagoj Duvnjak, ale szybko odpowiada Sander Sagosen.

16:12

['44] NORWEGIA - CHORWACJA 19:20 Domagoj Duvnjak trafia z dystansu, ale błyskawicznie odpowiada Magnus Jondal.

16:13

['45] NORWEGIA - CHORWACJA 19:21 Skutecznie Manuel Strlek.

16:15

['47] NORWEGIA - CHORWACJA 20:21 Joakim Hykkerud zdobywa dwudziestą bramkę dla Norwegów.

16:16

['48] NORWEGIA - CHORWACJA 20:21 Ole Erevik broni karnego i dobitkę Manuela Strleka.

16:17

['48] NORWEGIA - CHORWACJA 20:22 Kresimir Kozina kończy kontrę Chorwatów.

16:18

['49] NORWEGIA - CHORWACJA 20:22 Trener Christian Berge prosi o czas.

16:18

['49] NORWEGIA - CHORWACJA 21:22 Skutecznie Joakim Hykkerud.

16:20

['50] NORWEGIA - CHORWACJA 21:23 Zlatko Horvat kończy kontrę swej drużyny.

16:21

['51] NORWEGIA - CHORWACJA 21:23 Jakov Gojun - czerwona kartka. Ivan Stevanović broni karnego Magnusa Jondala.

16:22

['51] NORWEGIA - CHORWACJA 21:24 Zlatko Horvat trafia z karnego.

16:26

['53] NORWEGIA - CHORWACJA 21:25 Żółta kartka dla trenera Norwegów, za protesty w sytuacji, gdy Peter Overby otrzymał karę 2. minut. Chorwaci powiększają przewagę, gdy trafia Ivan Slisković.

16:27

['54] NORWEGIA - CHORWACJA 21:26 Igor Karacić skutecznie, Chorwaci coraz bliżej medalu. Czas dla Christiana Berge.

16:29

['55] NORWEGIA - CHORWACJA 21:27 Ivan Slisković trafia z dystansu.

16:30

['56] NORWEGIA - CHORWACJA 21:28 Rzut karny dla Chorwacji. Zlatko Horvat skutecznie.

16:31

['57] NORWEGIA - CHORWACJA 22:29 Trafia Sander Sagosen, ale szybko odpowiada Zlatko Horvat.

16:35

['59] NORWEGIA - CHORWACJA 24:30 Herald Reinkind trafia dla Norwegów, ale chwilę później Zlatko Horvat skutecznie z karnego.

16:35

['60] NORWEGIA - CHORWACJA 24:31 Domagoj Duvnjak kończy kontrę Chorwatów i ustala wynik meczu! Chorwaci zdobyli brązowy medal EHF Euro 2016!