MŚ w łyżwiarstwie szybkim: 15. złoty medal Czeszki Sablikovej

Czeszka Martina Sablikova zdobyła swój 15. złoty medal w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie szybkim. W piątek triumfowała w rosyjskiej Kołomnie w wyścigu na 5000 m. Dzień wcześniej była najlepsza na dystansie 3000 m.

Sablikova uzyskała czas 6.51,09 i zdecydowanie wyprzedziła Holenderki Carien Kleibeuker 6.54,96 i Irene Schouten 6.55,93.

Słynna czeska panczenistka po raz ósmy z rzędu triumfowała w MŚ w rywalizacji na 5000 m. Jest niepokonana od zawodów w Salt Lake City w 2007 roku.

Martin Fourcade wygrał w Presque Isle

W piątek ścigali się też łyżwiarze na 1500 m. W tej konkurencji zabrakło mistrza olimpijskiego z Soczi Zbigniewa Bródki oraz Konrada Niedźwiedzkiego i Jana Szymańskiego, którzy postanowili się skupić tylko na wieczornych zmaganiach drużynowych.

Wygrał zdecydowany faworyt Rosjanin Denis Juskow (1.44,13), a za nim Holendrzy: Kjeld Nuis (1.45,66) i Thomas Krol (1.45,75).

Poprzednio Juskow zwyciężył w MŚ na 1500 m w 2013 i 2015 roku.

Wcześniej na 1000 m Amerykanki Brittany Bowe i Heather Richardson-Bergsma "pogodziła" Holenderka Jorien ter Mors. Natalia Czerwonka zajęła 17. miejsce.