Kowalczyk szósta na 5 km "klasykiem" w Falun

Justyna Kowalczyk zajęła szóste miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną Pucharu Świata w Falun. To jej najlepszy występ w tym sezonie. Wygrała Norweżka Therese Johaug, dla której to już 13. zwycięstwo w obecnej edycji PŚ oraz 38. w karierze.

Johaug, która po raz 93. znalazła się na podium PŚ (debiutowała w 2007 roku), wyprzedziła rodaczki: Heidi Weng, Ingvild Flugstad Oestberg i Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Na piątej pozycji uplasowała się Amerykanka Jessica Diggins. Kowalczyk zabrakło do podium 15 sekund. Martyna Galewicz zajęła 69. miejsce, zaś Marcela Marcisz była 74. Sklasyfikowano 76 narciarek.

Krystyna Guzik: Dawno tak nie zmarzłam

Polka ruszyła na trasę z numerem 10., o wiele wcześniej niż faworytki. Pobiegła dobrze i dość długo była na prowadzeniu. Wyprzedziłą ją dopiero startują z nr 32. Diggins. Zdecydowanie najlepsza w sobotę była Johaug, a Weng straciła do niej 18,6 s. Kowalczyk wcześniej w tym sezonie była m.in. ósma na dystansie 10 km "klasykiem" w Dobbiaco (20 grudnia 2015).

W Falun rywalizowały jeszcze dwie reprezentantki Polski - Martyna Galewicz zajęła 69. miejsce, zaś Marcela Marcisz była 74. Sklasyfikowano 76 narciarek. W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Johaug - 1744 pkt. Kowalczyk jest 19.

Wyniki - 5 km techniką klasyczną: 1. Therese Johaug (Norwegia) 13.49,1 2. Heidi Weng (Norwegia) strata 18,6 3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 29,2 4. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norwegia) 29,6 5. Jessica Diggins (USA) 37,2 6. Justyna Kowalczyk (Polska) 44,1 7. Sadie Bjornsen (USA) 44,8 8. Krista Paermaekoski (Finlandia) 47,2 9. Charlotte Kalla (Szwecja) 50,2 10. Stefanie Boehler (Niemcy) 51,0 ... 69. Martyna Galewicz (Polska) 2.30,0 74. Marcela Marcisz (Polska) 2.38,0 Klasyfikacja generalna Pucharu Świata (po 24 z 36 biegów): 1. Therese Johaug (Norwegia) 1744 pkt 2. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 1612 3. Heidi Weng (Norwegia) 1301 4. Charlotte Kalla (Szwecja) 931 5. Stina Nilsson (Szwecja) 800 6. Krista Paermaekoski (Finlandia) 798 7. Kerttu Niskanen (Finlandia) 779 8. Ragnhild Haga (Norwegia) 684 9. Ida Ingemarsdotter (Szwecja) 644 10. Maiken Caspersen Falla (Norwegia) 632 ... 19. Justyna Kowalczyk (Polska) 301 Klasyfikacja biegów dystansowych (po 14 z 21 biegów): 1. Therese Johaug (Norwegia) 1066 pkt 2. Heidi Weng (Norwegia) 751 3. Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia) 696 ... 17. Justyna Kowalczyk (Polska) 201