PlusLiga: MKS Będzin już nie jest ostatni

Siatkarze i kibice MKS Będzin długo czekali na tę chwilę. Po wielu tygodniach okupacji ostatniego miejsca w tabeli PlusLigi, podopieczni Stelio DeRocco pokonali przedostatnią w ligowej stawce drużynę AZS Częstochowa 3:1 i zamienili się z rywalami miejscami.

Jednym z warunków pozostania w PlusLidze na kolejny rok jest odniesienie pięciu zwycięstw w sezonie. Obaj niedzielni rywale wciąż potrzebują wygranych, by osiągnąć taki wynik. Zwycięstwo w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sosnowcu było czwartym w tym sezonie triumfem ekipy z Będzina. Tyle samo mają na koncie również siatkarze AZS Częstochowa oraz Effectora Kielce.

Podopieczni Stelio DeRocco spotkanie "na dole" tabeli wygrali po czterech wyrównanych setach. Pierwszy set miał nerwową końcówkę i zakończył się zwycięstwem gospodarzy 25:22. Decydujący punkt ekipa z Będzina zdobyła po nieczystym odbiciu jednego z rywali; ta sytuacja wywołała zresztą wiele dyskusji. Najwięcej emocji przyniosła druga, zakończona rywalizacją na przewagi, partia. Maciej Pawliński dał gospodarzom piłkę setową (24:23), ale w następnej akcji kontrę siatkarzy AZS zakończył Matej Patak. Autowe ataki Pataka i Bartłomieja Lipińskiego (okraszone nerwową atmosferą pod siatką) w kolejnych akcjach przesądziły jednak o zwycięstwie będzinian.

Częstochowianie, mimo pechowej porażki w drugiej partii,  nie poddali się i w kolejnym secie zaprezentowali dobrą grę. W środkowej części tej odsłony wypracowali sobie zdecydowaną przewagę (12:18) i pewnie pokonali gospodarzy.  W czwartym secie wyrównana walka toczyła się do stanu 19:19. W końcówce inicjatywę przejęli gospodarze, którzy wygrali 25:21 i zgarnęli komplet punktów. MVP: Mariusz Gaca

MKS Będzin - AZS Częstochowa 3:1 (25:22, 26:24, 21:25, 25:21)

MKS: Viaceslaw Batchkala (9), Mariusz Gaca (13), Maciej Pawliński (7), Jakub Peszko (14), Mateusz Piotrowski (14), James Sanders Tyler (2) - Bartosz Kaczmarek (libero) oraz Michał Kamiński (7), Tijmen Laane (1), Jakub Oczko, Mariusz Schamlewski, Paweł Stysiał, Sebastian Warda (1), Michał Żuk.
AZS: Felipe Bandero (5), Bartosz Buniak (11), Matej Patak (15), Rafael Redwitz (2), Michał Szalacha (9), Rafał Szymura  (12) - Adrian Stańczak (libero) oraz Tomasz Kowalski, Bartłomiej Lipiński (9), Łukasz Polański.

***

W spotkaniu kończącym 21. kolejkę PlusLigi AZS Politechnika Warszawska przegrała z Asseco Resovią Rzeszów 1:3. Mistrzowie Polski, dzięki temu zwycięstwu, wyprzedzili w tabeli Lotos Trefl Gdańsk i zrównali się punktami (po 43) z drugą w tabeli PGE Skrą Bełchatów. Zdobycie trzech oczek nie przyszło jednak ekipie Andrzeja Kowala łatwo. Gospodarze wygrali drugą partię, a w trzeciej toczyli wyrównaną walkę z faworytem. MVP: Dmytro Paszycki

AZS Politechnika Warszawska - Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (18:25, 25:21, 23:25, 18:25)

AZS Politechnika: Michał Filip (15), Jakub Kowalczyk (8), Bartłomiej Lemański (3), Łukasz Łapszyński (1), Guillaume Samica (8), Paweł Zagumny - Maciej Olenderek (libero) oraz Jan Firlej (1), Paweł Mikołajczak (2), Jakub Radomski, Waldemar Świrydowicz (1), Krzysztof Wierzbowski (11).
Asseco Resovia: Dawid Dryja (3), Fabian Drzyzga (1), Thomas Jaeschke (6), Bartosz Kurek (18), Jilien Lyneel (14), Dmytro Paszycki (11) - Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Olieg Achrem (9), Russell Holmes (1), Aleksander Śliwka.

Pozostałe wyniki meczów 21. kolejki PlusLigi:

2016-03-04: Łuczniczka Bydgoszcz - Jastrzębski Węgiel 0:3 (20:25, 18:25, 26:28)
2016-03-04: Cerrad Czarni Radom - BBTS Bielsko-Biała  3:2 (23:25, 23:25, 25:18, 25:22, 15:9)
2016-03-04: Indykpol AZS Olsztyn - Effector Kielce  3:0 (25:19, 25:18, 25:22)
2016-03-05: Cuprum Lubin - Lotos Trefl Gdańsk  3:0 (25:21, 25:20, 25:17)
2016-03-06: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów  2:3 (25:23, 19:25, 25:21, 23:25, 12:15).

Polecamy mecze PlusLigi na kanałach Polsat Sport, Polsat Sport News oraz w IPLA TV. Sprawdź terminarz i obejrzyj na żywo TUTAJ!

Przegapiłeś jakiś mecz? Nic straconego! Archiwum meczów znajdziesz TUTAJ!