Guzik w drugiej dziesiątce, Soukalova z Kryształową Kulą

Krystyna Guzik obroniła swoją lokatę ze sprintu i zajęła 19. miejsce w biegu na dochodzenie na 10 km biathlonowego Pucharu Świata w rosyjskim Chanty-Mansyjsku. Zwyciężyła Finka Kaisa Makarainen. Czwarta w sobotę Czeszka Gabriela Soukalova zdobyła Kryształową Kulę.

Drugie miejsce w Rosji zajęła Francuzka Marie Dorin Habert, która dotychczas jako jedyna mogła odebrać Soukalovej trofeum, a trzecia była Włoszka Dorothea Wierer. Magdalena Gwizdoń uplasowała się na 32. pozycji, a Monika Hojnisz - tuż za nią.

Soukalova zdobyła również małą Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji biegu na dochodzenie. W czwartek wywalczyła też pierwszą pozycję w punktacji końcowej sprintu, a w niedzielę może dołożyć trofeum za bieg ze startu wspólnego. W biegu indywidualnym triumfowała Wierer.

Nie najlepszą informacją dla 10. w klasyfikacji generalnej Guzik było piąte miejsce Niemki Franziski Preuss. Przed ostatnimi zawodami tego sezonu Polka ma nad nią 33 punkty przewagi (o 22 wyprzedza Tiril Eckhoff, ale Norweżka w Rosji nie startuje) i nie jest jeszcze pewna utrzymania pozycji w "10" cyklu.

Makarainen odniosła 19. zwycięstwo w karierze. Finka była również najlepsza w czwartek.

Wyniki:

1. Kaisa Makarainen (Finlandia)     30.06,7 (2 karne rundy)
  2. Marie Dorin Habert (Francja)  strata 1,5 s (1)
  3. Dorothea Wierer (Włochy)             5,7 (1)
  4. Gabriela Soukalova (Czechy)          6,5 (2)
  5. Franziska Preuss (Niemcy)            6,6 (1)
  6. Fanny Horn Birkeland (Norwegia)     13,1 (1)
 ...
 19. Krystyna Guzik (Polska)           2.00,2 (3)
 32. Magdalena Gwizdoń (Polska)        2.48,2 (2)
 33. Monika Hojnisz (Polska)           2.56,2 (3)

klasyfikacja generalna PŚ (po 25 z 26 zawodów): 1. Gabriela Soukalova (Czechy) 1106 pkt 2. Marie Dorin Habert (Francja) 1043 3. Dorothea Wierer (Włochy) 965 4. Kaisa Makarainen (Finlandia) 905 5. Franziska Hildebrand (Niemcy) 793 6. Laura Dahlmeier (Niemcy) 786 ... 10. Krystyna Guzik (Polska) 566 17. Magdalena Gwizdoń (Polska) 455 26. Monika Hojnisz (Polska) 306 70. Weronika Nowakowska (Polska) 35 100. Kinga Mitoraj (Polska) 2
klasyfikacja końcowa biegu na dochodzenie (po 8 zawodach): 1. Gabriela Soukalova (Czechy) 354 pkt 2. Dorothea Wierer (Włochy) 348 3. Marie Dorin Habert (Francja) 331 ... 17. Krystyna Guzik (Polska) 154 20. Magdalena Gwizdoń (Polska) 140 34. Monika Hojnisz (Polska) 80 66. Weronika Nowakowska (Polska) 15