facebook twitter youtube instagram RSS

Pierwszy krok do Rio wykonany! Dujszebajew triumfuje w debiucie, Macedonia na kolanach

Polska pokonała Macedonię 25:20 w pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego piłkarzy ręcznych do igrzysk olimpijskich. Znakomity mecz między słupkami rozegrał Sławomir Szmal, który bronił na ponad 40-procentowej skuteczności, a do jego poziomu dostroiła się reszta zespołu. Najskuteczniejszy w polskiej ekipie był Karol Bielecki, natomiast nagrodę dla najlepszego gracza meczu otrzymał Michał Jurecki. Starcie z Macedonią było debiutem Tałanta Dujszebajewa w roli selekcjonera polskiej kadry.

Piątkowe starcie w Ergo Arenie otworzyło nowy rozdział w historii polskiego szczypiorniaka. W porównaniu ze styczniowym EHF Euro 2016, debiutujący na ławce reprezentacji Tałant Dujszebajew wprowadził w szeregach zespołu kilka zmian. Szansę premierowego występu w drużynie narodowej otrzymał Mateusz Kus, do drużyny po kilku latach przerwy wrócił Mateusz Jachlewski, a na środku rozegrania starcie w wyjściowym składzie rozpoczął Przemysław Krajewski.

Będący nominalnym lewoskrzydłowym Krajewski znakomicie sprawdził się w nowej roli – już w pierwszych 10 minutach meczu 29-latek zanotował dwa trafienia i asystę, a Polacy prowadzili po tym czasie 6:4. Gra Biało-Czerwonych mogła podobać się kibicom – nasi szczypiorniści szybko i sprawnie konstruowali swoje akcje w ofensywie, zaś w obronie stanowili zgraną i dobrze uzupełniającą się grupę.

Macedończycy od samego początku mieli problemy z przebiciem się przez naszą defensywę. Dobrze bronił Sławomir Szmal, Polacy natomiast umiejętnie odcinali od gry kołowego rywali oraz potężnego Kiryła Łazarowa. W 13. minucie Biało-Czerwoni wygrywali 9:5. Trener Ivica Obrvan poprosił wówczas o czas dla swych zawodników, ale jego wskazówki nie pomogły zespołowi. Polacy kontrolowali wydarzenia na parkiecie, imponując zwłaszcza świetną postawą w obronie.

Na wyniku rywalizacji nie odbił się nawet 13-minutowy przestój, jaki przytrafił się Biało-Czerwonym między 14. a 26. minutą. Tałant Dujszebajew posłał w tym czasie na parkiet zmienników, ale Macedończycy zdołali jedynie zmniejszyć starty do dwóch goli (8:10). Końcówka pierwszej części spotkania należała do Polaków, w tym przede wszystkim Karola Bieleckiego, który rzutami z drugiej linii zapewnił nam prowadzenie 13:9.

W drugiej połowie Polacy sprawnie przypieczętowali zwycięstwo. Tuż po wznowieniu gry bramki zdobyli Michał Jurecki i Krajewski, a niedługo później przewaga Biało-Czerwonych wzrosła do stanu 19:12. Drugiej linii polskiej ekipy liderował Jurecki, niezawodny był Bielecki, a w między słupkami znakomicie spisywał się Szmal, który m.in. obronił dwa rzuty karne. Trybuny Ergo Areny nie ucichły nawet na chwilę i do końcowej syreny dopingowały zespół.

Na niespełna 10 minut przed końcem meczu prowadzenie Polaków urosło do wyniku 23:15. Choć Macedończycy zdobyli wkrótce cztery trafienia z rzędu, to Biało-Czerwoni nie pozwolili im odwrócić losów pojedynku. Wygrana 25:20 to pierwszy krok naszego zespołu w kierunku igrzysk w Rio de Janeiro. Drugi, dający jednocześnie awans, zapewnić może sobotnia wygrana nad Chile.

Polska – Macedonia 25:20 (13:9)

Polska: Szmal, Wichary – Jachlewski, Lijewski 3, Krajewski 4, Bielecki 7 (4/4), Rojewski, Wiśniewski 1, B. Jurecki 2 (1/2), M. Jurecki 4, Masłowski, Syprzak 1, Daszek 2 (1/1), Kus, Szyba 1, Chrapkowski.
Karne: 6/7.
Kary:
 8 min. (Wiśniewski – 4 min.; M. Jurecki, Bielecki – po 2 min.);

Macedonia: Ristowski, Mitrewski – Manaskow 3 (1/2), Stoiłow 2, Łazarow 8 (2/3), Mitkow 1, Jonowski, Taleski, Mirkulowski, Markoski, Mojsowski, Pribak 1, Georgiewski 4, Ojleski, Kuzmanowski, Peszewski.
Karne: 3/5.
Kary:
 10 min. (Mirkulowski – 4 min.; Pribak, Markoski, Mitkow – po 2 min.).

Sędziowali: J. Eliasson oraz A. Palsson (Islandia).

MVP: Michał Jurecki.

20:05

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Macedonia w kwalifikacjach olimpijskich do Rio de Janeiro!

20:07

Początek spotkania o 20:30. Komentują Tomasz Włodarczyk i Wojciech Nowiński.

20:21

W pierwszym meczu turnieju Chile przegrało z Tunezją 29:35. Więcej o meczu TUTAJ.

20:22

Posłuchajcie, co powiedział przed dzisiejszym meczem lider reprezentacji Polski Michał Jurecki.

20:22

Obie drużyny są już na parkiecie, trwa prezentacja ekip!

20:26

Przed nami hymny - na początek Mazurek Dąbrowskiego!

20:27

Odśpiewany oczywiście "a capella" przez kilkanaćie tysięcy gardeł w Ergo Arenie! Z takimi kibicami po prostu musimy dzisiaj wygrać!

20:28

Przypominamy, że do igrzysk w Rio de Janeiro awansują po dwie ekipy z każdego z trzech turniejów. Dwa pozostałe turnieje rozgrywane są w dunskim Herning i szwedzkim Malmoe.

20:29

Hymn Macedonii takze za nami! Za chwilę zaczynamy bój o igrzyska!

20:31

Polacy rozpoczną dziś w składzie: Szmal - Daszek, Krajewski, Wiśniewski, Bartosz Jurecki, Michał Jurecki, Krzysztof Lijewski. Zaczynamy w ataku! Krajewski na środku rozegrania!

20:31

Polska - Macedonia 0:0

1' Rywale od początku twardo w defensywie!

20:32

1' Znakomicie Michał Jurecki z podłoża!

20:33

Polska - Macedonia 1:1

2' Rywale dogrywają do koła i Stoilov pokonał Szmala.

20:33

Polska - Macedonia 2:1

3' Krajewski wszedł w środek obrony rywala i z trudnej pozycji trafił do siatki!

20:34

3' Mirkulovski zatrzymany przez Szmala, ale wczesniej faul Mateusza Kusa.

20:34

Polska - Macedonia 3:1

4' Kontra Polaków!!! Lijewski!

20:35

4' Broni Szmal!!

20:36

5' I po raz kolejny Szmal, tym razem polski bramkarz wybiegł z bramki i powstrzymał kontrę!

20:36

Polska - Macedonia 3:2

5' Dejan Manaskov w kontrze.

20:37

Polska - Macedonia 3:3

6' Znakomity przechwyt Manaskova i lewoskrzydłowy kończy kolejną kontrę.

20:38

6' Faul na Bartku Jureckim i karny dla Polski.

20:38

Polska - Macedonia 4:3

7' Michał Daszek skutecnzym egzekutorem karnego!

20:39

Polska - Macedonia 5:4

8' Kirył Łazarow, ale szybka odpowiedź Krajewskiego!

20:40

9' Rywale faulują w ataku!

20:41

Polska - Macedonia 6:4

10' Doskonałe dogranie Krajewskiego do Bartosza Jureckiego, a ten się nie myli z koła!

20:43

10' Kus faulowany w kontrze i dwie minuty dla Pribaka!

20:43

Polska - Macedonia 7:4

11' A z karnego trafia Bartek Jurecki!

20:45

11' Rzut karny dla Macedonii po obronie Krajewskiego w polu bramkowym.

20:45

11' To Polak bardziej poszkodowany w spornej sytuacji, ale karny dla rywali.

20:45

Polska - Macedonia 7:5

12' Łazarow skuteczny z 7. metra.

20:46

Polska - Macedonia 8:5

12' Znakomita akcja - w tempo wbiegł Michał Jurecki, który jak na treningu trafił do siatki rywala!

20:47

Polska - Macedonia 9:5

13' Niesamowity blok Polakówi kontra wykończona przez Krajewskiego! Choć wydaje się, że Polak przekroczył linię bramkowego.

20:48

13' Czas dla rywali - rzeczowo wyjaśniał błędy swoim podopiecznym trener Ivica Obrvan.

20:50

14' Dwie minuty kary dla Michała Jureckiego za symulowanie faulu w ataku.

20:50

Polska - Macedonia 9:6

14' Kirył Łazarow wykorzystał dziurę w naszej obronie.

20:51

15' Wreszcie gramy wariant z zawodnikiem w koszulce bramkarza - w tej roli Andrzej Rojewski.

20:51

15' Dwie minuty kary dla Filipa Mirkulovskiego.

20:52

15' Pierwszy czas Tałanta Dujszebajewa jako trenera reprezentacji Polski!

20:53

Płynnie, pięknie po polsku! Oby uwagi dotarły do naszych graczy!

20:54

16' Zbyt długo rozgrywaliśmy akcję i strata.

20:54

Polska - Macedonia 97

16' Karny dla Macedonii wykorzystany przez Kiryła Łazarowa.

20:55

Polska - Macedonia 10:7

17' Znakomity rzut Lijewskiego w krótki róg!

20:56

17' Stoiłow myli się z koła!

20:57

18' Świetna interwencja Szmala po rzucie Stoiłowa!

20:59

19' Ponownie rewelacyjna parada Szmala ratuje Polaków przed stratą bramki.

21:00

20' Bez bramek od kilku dobrych minut!

21:01

22' Faul na Michale Szybie i mamy kolejny rzut karny dla reprezentacji Polski.

21:02

22' I nadal nie ma gola! Bartosz Jurecki zatrzymany przez Mitrevskiego!

21:02

23' Kirył Łazarow przerwał niemoc obu zespołów.

21:02

Polska - Macedonia 10:8

21:03

23' Manaskov ponownie bardzo syzbko pobiegł do kontry i Bielecki musiał ratować sie faulem! Kara dla Polaka.

21:04

24' Szmal zatrzymuje Łazarowa z rzutu karnego!

21:04

24' Szczęśliwa interwencja Borko Ristovskiego.

21:05

25' Faul rywali w ataku.

21:06

26' Festiwal błędów reprezentacji Polski.

21:07

26' Co ciekawe Polacy nie zdobyli bramki od czasu, gdy trener Duszebajew wziął przerwę na żądanie!

21:07

Polska - Macedonia 11:8

27' Nareszczie ładna akcja, a kończy ją Kamil Syprzak!

21:08

27' Szmal po raz kolejny!

21:09

Polska - Macedonia 12:8

28' Niesamowita, przepiękna, fantastyczna bramka Karola Bieleckiego!

21:09

Polska - Macedonia 12:9

29' Mitkow z ostrego kąta trafia do naszej siatki.

21:10

Polska - Macedonia 13:9

30' Bielecki miał dużo miejsca i ponownie łatwo trafił do siatki!

21:11

30' Bramka dla Macedonii nieuznana, ale my także nie trafiliśmy do siatki przed przerwą!

21:11

Cztery bramki różnicy do przerwy!

21:13

Polacy grają ciekawie w ataku i twardo w obronie - widać rękę Tałanta Dujszebajewa, choć czasami brakuje jeszcze płynności w grze ofensywnej. Na pewno po przerwie musimy uważać na szybkiego Dejana Manaskowa, a także musimy unikać przestojów, takich jak między 17. a 26. minutą, gdy nie zdobyliśmy żadnej bramki.

21:14

Wracamy za kilkanaście minut!

21:28

Rozpoczęła się druga połowa meczu Polska - Macedonia!

21:28

32' Obie drużyny rażą nieskutecznością.

21:29

33' Szmal odbija rzut Łazarowa, a Michał Jurecki w swoim stylu trafia do siatki!

21:29

Polska - Macedonia 14:9

21:30

Polska - Macedonia 15:9

34' Poszedł na przebój Przemysław Krajewski, który dzisiaj nietypowo - jako środkowy rozgrywający!

21:30

34' Jesteśmy bardzo agresywni w obronie.

21:31

Polska - Macedonia 15:10

34' Łazarow do Stoiłowa i bramka dla Macedonii z koła.

21:31

35' Krajewski uderzony w głowę i mamy przerwę w grze.

21:32

35' Masłowski zmienia Krajewskiego.

21:32

36' Kara dla Markoskiego za faul na Michale Jureckim.

21:33

36' Nieporozumienie Polaków w rozegraniu piłki.

21:34

Polska - Macedonia 16:10

36' Znakomity atak Polaków w drugie tempo, a Adam Wiśniewski trafia w okienko!

21:34

37' Będzie rzut karny dla rywali.

21:35

Polska - Macedonia 16:11

38' Manaskow obniżył pozycję Szmala i trafił w górny róg bramki.

21:35

Polska - Macedonia 17:11

38' Bramka Lijewskiego!

21:36

39' Daszek zatrzymany w kontrze!

21:37

39' Koncert rezerwowego golkipera Macedonii - Nikoli Mitreskiego!

21:37

39'  Czas dla Ivicy Obrvana.

21:38

Polska - Macedonia 17:12

40' Skrzydłowy Macedonii znalazł się na kole i trafił do siatki z czystej pozycji.

21:40

Polska - Macedonia 18:12

41' Daszek tym razem skutecznie - w długi róg bramki!

21:41

Polska - Macedonia 19:12

42' Zupełnie pogubili się Macedończycy w obronie i mamy bramkę Michała Jureckiego!

21:43

Polska - Macedonia 19:13

44' Bramka dla Macedonii i kara dla Adama Wiśniewskiego.

21:45

44' Faulowany Lijewski i Bielecki będzie próbował trafić do siatki z karnego.

21:45

Polska - Macedonia 20:13

45' Mamy gola numer 20!

21:45

Polska - Macedonia 20:14

45' Georgijewski ze skrzydła.

21:46

46' Faul Lijewskiego w ataku. Polak trzyma się z prawe kolano...

21:47

46' Oby to nie było nic poważnego, bo Krzysiek jest niezwykle cenny dla tej kadry.

21:47

46' Na razie zmienia go Rojewski.

21:48

46' Dwukrotnie doskonale broni Szmal!

21:49

Polska - Macedonia 21:14

47' Bielecki skutecznie z karnego, a do tego będziemy grali w przewadze przez najbliższe dwie minuty!

21:50

47' Tym razem kara dla Wiśniewskiego i siły wyrównane.

21:50

Polska - Macedonia 21:15

48' Błąd Syprzaka i bramka rywali.

21:51

48' Minimalnie niecelnie Rojewski.

21:53

Polska - Macedonia 22:15

50' Szmal broni karnego, Bielecki trafia do siatki!

21:53

50' Karny dla Polski, choć mogliśmy lepiej rozegrać tą kontrę.

21:54

Polska - Macedonia 23:15

51' Gol Bieleckiego!

21:55

51' Szmal, Szmal, Szmal!!!

21:56

Polska - Macedonia 23:16

52' Georgijewski w krótki róg i wreszcie pokonany Szmal.

21:58

54' Znokautowany jeden z Macedończyków, po chwili nie trafia Szyba.

21:58

Polska - Macedonia 23:17

54' Georgijewski rzuca z coraz trudniejszych pozycji.

21:59

55' Znakomicie Sławomir Szmal - po raz kolejny! Mamy piłkę i Tałant Dujszebajew prosi o czas!

22:00

55' Trzech rywali musiało powstrzymywać Kamila Syprzaka.

22:01

Polska - Macedonia 23:18

56' Fantastyczna bramka Kiryła Łazarowa.

22:02

56' Nie klei się gra Polaków w ataku - wymuszony rzut Jureckiego broni golkiper rywali!

22:03

Polska - Macedonia 23:19

57' Łazarow po raz kolejny.

22:04

Polska - Macedonia 24:19

58' Indywidualna akcja Szyby - przełamaliśmy złą passę!

22:04

59' Bielecki w słupek na dwie minuty przed zakończeniem meczu.

22:05

Polska - Macedonia 24:20

59' Stoiłow z koła.

22:06

60' Szyba wywalczył rzut karny.

22:06

Polska - Macedonia 25:20

60' Siódma bramka Bieleckiego!!!

22:07

60' Czas dla Macedonii, ale niewiele to już zmieni - wygramy pierwszy mecz turnieju kwalifikacyjnego do IO.