Po 29 kolejkach pewnych miejsca w grupie mistrzowskiej jest sześć zespołów: Legia Warszawa, Piast Gliwice, Cracovia, Pogoń Szczecin, Zagłębie Lubin i Lech Poznań. Na przeciwległym biegunie są z kolei: Górnik Zabrze, Górnik Łęczna, Śląsk Wrocław oraz - po tym, jak Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu wstrzymał karę ujemnego punktu dla Lechii Gdańsk - Termalica Bruk-Bet Nieciecza. Dla sześciu klubów sprawa nadal pozostaje otwarta.

Ruch Chorzów, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Jagiellonia Białystok i Korona Kielce będą się biły w 30. kolejce o wszystko. To zwiastuje aż pięć bardzo zaciętych meczów, w tym tylko jeden bezpośredni (Lechia - Ruch). Teoretycznie najłatwiejsze zadanie przed Koroną, która podejmie czerwoną latarnię z Zabrza. Najciężej będzie miała Jagiellonia, która pojedzie do wicelidera z Gliwic. To jednak tylko złudzenie...

Oczywiście, we wszystkich przypadkach poza Wisłą i Ruchem - wystarczy, że wygrają (Niebieskim wystarczy nawet remis) - znaczenie będą miały mecze równoległe. Przykładowo: Korona awansuje, gdy pokona Górnika, a Lechia, Wisła, Podbeskidzie i Jagiellonia nie wygrają swoich meczów. I tak zespół z Kielc w walce się praktycznie nie liczy.

Ruch, Wisła, Lechia, Jagiellonia i Podbeskidzie szanse mają bardzo zbliżone.


Terminarz 30. kolejki Ekstraklasy:

Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok                        
Wisła Kraków - Zagłębie Lubin
Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów                          
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Termalica Bruk-Bet Nieciecza  
Korona Kielce - Górnik Zabrze                                  
Śląsk Wrocław - Cracovia                                     
Pogoń Szczecin - Legia Warszawa                              
Górnik Łęczna - Lech Poznań