Klęska Macedonii! Tunezyjczycy jadą do Rio

W pierwszym sobotnim meczu rozgrywanego w Gdańsku turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, piłkarze ręczni Macedonii niespodziewanie przegrali z Tunezją 26:32. Wicemistrzowie Afryki praktycznie zapewnili sobie start w turnieju olimpijskim.

Tunezyjczycy zmagania w Ergo Arenie rozpoczęli od zdecydowanego zwycięstwa 35:29 w meczu z reprezentacją Chile. Macedończycy w pierwszym starciu przegrali z Polakami 20:25, ale to oni byli faworytami konfrontacji z drużyną z Afryki.

Od początku meczu przewagę uzyskali jednak Tunezyjczycy. Dwie bramki zdobył Oussama Hosni, po chwili trafił jeszcze Wael Jallouz i w 4. minucie Macedonie przegrywała 0:3. Co prawda szybko odpowiedział Kirył Łazarow, ale cztery kolejne bramki były dziełem piłkarzy ręcznych z Tunezji. W efekcie wynik 1:7 w 8. minucie, czyli prawdziwy nokaut, z którego ekipa z Półwyspu Bałkańskiego nie potrafiła się podnieść. Macedończycy gonili wynik, ale w pierwszej połowie różnica nie spadła poniżej czerech goli (6:10). Podopieczni trenera Hafedha Zouabiego kontrolowali sytuację, grali skutecznie w ataku i dobrze w obronie, utrzymując przewagę, a wynik tej części meczu na 10:17 ustalił, kończąc kontrę swej drużyny Dejan Manaskow.

Druga połowa rozpoczęła się od niewykorzystanego przez Kiryła Łazarowa rzutu karnego, co nie było dla Macedończyków najlepszą wróżbą na dalszą część meczu. Skuteczniejsi byli dla odmiany Tunezyjczycy, którzy utrzymywali przewagę. W 39. minucie Amine Banour zdobył dwudziestą bramkę dla swej drużyny (14:20). Macedończycy w końcówce nie byli w stanie zmniejszyć dystansu, w najlepszych momentach tracąc do rywali cztery bramki (21:25, 24:28). Wynik spotkania na 26:32 ustalił w ostatnich sekundach Marouan Chouiref. MVP: Oussama Hosni - zdobywca 5 bramek dla Tunezyjczyków.

W drugim sobotnim spotkaniu Polska zmierzy się z Chile. Awans do turnieju finałowego igrzysk olimpijskich wywalczą dwie najlepsze drużyny gdańskiego turnieju.