W tym roku jubileuszowa edycja TdR prowadzi z La Chaux de Fonds do Genewy. Wyścig zaczyna się niespełna czterokilometrowym prologiem, po czym funduje kibicom spokojniejszy etap do Moudon na rozgrzewkę (166,9 km), ciekawy przejazd do Morgins (173,9 km), czasówkę w Sionie (15,11 km), górski etap do Villars-s/Ollon (173,2) oraz przepiękny przejazd wokół Jeziora Genewskiego na zakończenie (172 km).


W zeszłym roku zwyciężył Ilnur Zakarin przed kolegą z Katiuszy, Simonem Spilakiem i Christopherem Froomem z Team Sky. W tym roku wystartują wszyscy trzej, więc walka miedzy nimi zapowiada się znakomicie. Temu ostatniemu, zwycięzcy z 2013 i 2014 roku pomagać będzie nasz Michał Kwiatkowski, ale Polak na pewno będzie chciał przez chwile błysnąć, jak choćby podczas jazdy indywidualnej na czas.


Z drugiej strony Spilak ostatnio trzy razy z rzędu był drugi (2013-2015) i być może w tym roku to on będzie wreszcie gotowy na wygraną. Ściganie wokół Romandii wyjątkowo mu odpowiada, czego dowodem jest także wygrana w 2010 roku.


Liderem grupy Tinkoff będzie Majka i Polak być może zechce „przepalić” nogę zwłaszcza na dwóch najciekawszych etapach – czwartkowym z końcowym podjazdem pierwszej kategorii i sobotnim do Villars sur Ollon, na którym mamy trzy podjazdy pierwszej kategorii, w tym końcowy na 1252 metry nad poziomem morza, gdzie umiejscowiona jest meta etapu. W zeszłym roku Majka był 7., ale wówczas nie jechał w Giro. Za to dwa lata temu ukończył na 13. miejscu TdR, aby po miesiącu ukończyć na 6. miejscu Wyścig Dookoła Włoch.


Tradycyjnie mocni będą także gospodarze z Michaelem Albasinim, który na prostszych etapach uzbierał już łącznie pięć zwycięstw w tej imprezie. Szwajcar będzie liderem Oriki GreenEdge. Równie mocny może być Mathias Frank z IAM Cycling, który w 2014 roku był drugi w generalnej klasyfikacji Tour de Suisse i czwarty w „generalce” Tour de Romandie.


Nie zmienia to faktu, że Romandia będzie ostatnim testem dla wielu gwiazd przed trzema tygodniami ścigania po Półwyspie Apenińskim. Majka, Rigoberto Uran z Cannondale, Tom Dumoulin z Team Giant Alpecin, czy Rein Taaramae i Zakarin z Katiuszy kilka dni później rozpoczną walkę o 99. Giro d’Italia. Oby w obu tych imprezach już błyszczał Majka.

 

Transmisje z Tour de Romandie:

 

26 kwietnia - od 15:55, Polsat Sport

27 kwietnia - od 15:55, Polsat Sport

28 kwietnia - od 15:55, Polsat Sport

29 kwietnia - od 15:55, Polsat Sport

30 kwietnia - od 15:55, Polsat Sport

1 maja - od 15:55, Polsat Sport Extra