Najlepsi piłkarze na świecie do odżywiania przywiązują ogromną uwagę, czego przykładem w naszej reprezentacji jest Robert Lewandowski. Równie profesjonalnie do tej kwestii podchodzi najlepszy piłkarz na świecie - Lionel Messi. Argentyńczyk od prawie dwóch lat współpracuje z Giuliano Poserem, który odmienił jego życie. Pod skrzydłami włoskiej fachowca Messi stracił trzy kilogramy i prezentuje wysoką dyspozycję. - Jego ciało jest w dużo lepszym stanie niż kilka lat temu. Jest bardziej lekkie i włókniste - oceniają eksperci.

W przeszłości Messi nie przywiązywał ogromnej wagi do jedzenia, a na jego stole często lądowało "śmieciowe żarcie". Włoski fachowiec przekonał Argentyńczyka do zastosowania pewnych zmian w swoim jadłospisie. - Pięć elementów napędza organizm każdego człowieka: woda, wysokiej jakości oliwa z oliwek, pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce, które są wolne od pestycydów oraz nasiona i orzechy - zdradza Poser.

Wielu dietetyków odradza stosowanie soli, a na jej temat włoski fachowiec ma nieco odmienne zdanie. - Ludzkie ciało potrzebuje soli. W małych ilościach pozytywnie wpływa na mięśnie - dodaje.

Diety Argentyńczyków wypełnione są różnorodnymi produktami mięsnymi. Niekiedy mięsa jest jednak po prostu za dużo. - Mięso ma korzystne działanie, Argentyńczycy spożywają jego za dużo. Nie da się strawić takiej ilości - ocenia.

Na łamach "Mundo Deportivo" ekspert z Wenecji przedstawił również krótką listę produktów, które na ludzki organizm mają fatalny wpływ. - Cukier jest najgorszy dla mięśni. Im jego mniej w diecie, tym lepiej. Trudno znaleźć również dobrej jakości rafinowaną mąkę. Dzisiaj trudno znaleźć po prostu dobrej jakości ziarna pszenicy - ocenił Poser.

Włoch nie ma wątpliwości, że stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety w dzisiejszych czasach to nieodzowny element życia profesjonalnego sportowca. - Ludzki umysł trzeba traktować jak spadochron. Działa odpowiednio, gdy jest otwarty - zakończył dietetyk.