Władimir Alekno podał 21-osobowy skład reprezentacji Rosji na Ligę Światową. W gronie powołanych jest aż siedmiu zawodników mistrza Rosji, Zenita Kazań. Największe poruszenie wśród naszych wschodnich sąsiadów wywołało powołanie Dmitrija Muserskiego i Aleksandra Markina. Jeden z najwyższych środkowych świata był kapitanem reprezentacji do końca ubiegłego roku, jednak rozstał się z nią w atmosferze skandalu. Wszystkie problemy osobiste są już jednak za gwiazdą Biełogorje Biełgorod i zgodnie z umową, ma on dostać od Alekny kolejną szansę.

Równie szokujące wydaje się powołanie Aleksandra Markina, który był głównym bohaterem afery dopingowej związanej z meldonium. 25-letni przyjmujący Dynama Moskwa nie został jednak zdyskwalifikowany, przez co nadal liczył się dla selekcjonera. Ten wielokrotnie podkreślał, że jeśli komisja antydopingowa nie będzie mieć podstaw do ukarania zawodnika, ten niezmiennie będzie liczył się w jego zespole.

Nową postacią w zespole mistrzów olimpijskich będzie również Lukas Divis, czyli Słowak, który otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Przyjmujący od pięciu lat występuje w zespole Lokomotiwu Nowosybirsk, do którego trafił z Jastrzębskiego Węgla. Reprezentacja Sbornej będzie chciała zmazać plamę po kiepskich występach w Lidze Światowej w 2015 roku. Rosjanie byli wówczas w rozsypce: wygrali zaledwie jedno z dwunastu spotkań.

 

Jednym z rywali Rosjan będą biało-czerwoni. Ekipa Alekny zmierzy się także z Bułgarami, Francuzami, Serbami czy Amerykanami. Najlepsze zespoły awansują do finałów rozgrywanych w krakowskiej Tauron Arenie między 13 a 17 lipca.

Skład reprezentacji Rosji na Ligę Światową 2016:

Rozgrywający: Siergiej Grankin (Dynamo Moskwa), Igor Kobzar (Zenit Kazań), Dmitrij Kowaliew (Ural Ufa)

Atakujący: Konstantin Bakun (Gazprom-Jugra Surgut) Maksym Michajłow (Zenit Kazań), Wiktor Połetajew (Zenit Kazań)

Przyjmujący: Jurij Bierieżko (Dynamo Moskwa), Aleksander Markin (Dynamo Moskwa), Dmitrij Wołkow (Fakieł Nowy Urengoj), Jegor Kliuka (Fakieł Nowy Urengoj), Lukas Divis (Lokomotiw Nowosybirsk), Siergiej Tietiuchin (Biełogorie Biełgorod), Taras Chtiej (Biełogorie Biełgorod)

Środkowi: Andriej Aszczew (Zenit Kazań), Artem Wolwicz (Zenit Kazań), Aleksander Gucaljuk (Zenit Kazań), Aleksander Wołkow (Ural Ufa), Dmitrij Muserskij (Biełogorie Biełgorod)

Libero: Roman Bragin (Biełogorie Biełgorod), Aleksiej Werbow (Zenit Kazań), Walentin Krotkow (Jugra-Samotlor Niżniewartowsk)