Dreszczowiec w Lublinie! Piłkarki ręczne MKS Selgros mistrzyniami Polski

Piłka ręczna

W czwartym spotkaniu o złoty medal PGNiG Superligi piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin wygrały po zaciętym, pełnym dramaturgii spotkaniu z Pogonią Baltica Szczecin 27:25 i ustaliły wynik finałowej rywalizacji na 3-1. Podopieczne Sabiny Włodek obroniły tytuł mistrzyń Polski.

Po sobotnim zwycięstwie 30:23 piłkarki ręczne MKS Selgros Lublin prowadziły w finałowej rywalizacji z Pogonią Baltica Szczecin 2-1, co oznaczało, że do zdobycia dziewiętnastego tytułu mistrzyń Polski lubliniankom brakowało tylko jednego zwycięstwa.

Początek pierwszej połowy czwartego meczu finałowego miał wyrównany przebieg, obie drużyny grały nieskutecznie w ataku, a w 5. minucie był remis 2:2. W kolejnych minutach uwidoczniła się przewaga szczecinianek: przyjezdne, grając z nożem na gardle, przystąpiły do tej konfrontacji bardzo skoncentrowane, a znakomitą skutecznością imponowała Moniky Bancilon. Po trafieniu Brazylijki w 10. minucie gospodynie przegrywały 4:7. Lublinianki szybko odrobiły straty, po rzucie Małgorzaty Roli w 16. minucie było 8:8, ale później swój strzelecki popis kontynuowała Moniky Bancilon. Po jej siódmym trafieniu gospodynie przegrywały w 19. minucie 9:11, a Sabina Włodek poprosiła o czas. Zabiegi trenerki Selgrosu niewiele pomogły: po skutecznym ataku ze skrzydła w wykonaniu Patrycji Królikowskiej piłkarki ręczne Pogoni miały trzy punkty przewagi po pierwszej połowie (12:15).

Druga część meczu rozpoczęła się od trafienia Hanny Jaszczuk, ale trzy kolejne bramki zdobyły lublinianki, łapiąc kontakt z rywalkami (15:16). Czas na prośbę trenera Adriana Struzika i kolejne trafienie Moniky Bancilon pozwoliły szczypiornistkom Pogoni odzyskać inicjatywę. W kolejnych akcjach przyjezdne powiększyły przewagę do czterech bramek (16:20). Różnica mogła być jeszcze wyższa, ale Ekaterina Dzukiewa popisała się kilkoma kapitalnymi interwencjami, obroniła m.in. rzut karny w wykonaniu Aleksandry Zimny. Cóż z tego, skoro za świetnymi interwencjami bramkarki nie szła w parze skuteczność jej koleżanek w ofensywie i przyjezdne utrzymywały dystans. Dopiero w 49. minucie udało się gospodyniom złapać kontakt z rywalkami (20:21) - po trafieniu Kristiny Repelewskiej, a w 56. minucie, po kontrataku zakończonym przez Karolinę Bijan zdołały wyrównać (24:24).  Po kolejnej kontrze, tym razem zwieńczonej rzutem Joanny Drabik, gospodynie wyszły na prowadzenie 25:24, a przyjezdne otrzymały kolejny cios - czerwoną kartkę zobaczyła Moniky Bancilon. Lublinianki nie wypuściły już zwycięstwa z rąk, choć przyjezdne mogły wyrównać w ostatnich sekundach. Próba rzutu nie powiodła się, piłkę przejęła Alesia Mihdaliova i dobiła rywalki ustalając wynik meczu na 27:25 i całej finałowej konfrontacji na 3-1.

Piłkarki ręczne MKS Selgros obroniły tutuł mistrzyń Polski. Drużyna z Lublina triumfowała po raz czwarty z rzędu i 19. w historii. W poprzednim sezonie lublinianki pokonały w finale Vistal Gdynia 3-1. Z brązowym medalem mistrzostw Polski sezon 2015/16 zakończyły szczypiornistki Vistalu Gdynia.

Czwarty mecz finałowy:

MKS Selgros Lublin - Pogoń Baltica Szczecin 27:25 (12:15)

Rywalizację play off (do trzech zwycięstw) 3-1 wygrał MKS Selgros.

Bramki: dla MKS Selgros - Alesia Mihdaliova 8, Joanna Drabik 4, Marta Gęga 3, Małgorzata Rola 3, Kristina Repelewska 3, Kamila Skrzyniarz 2, Karolina Bijan 2, Jessica Quintino 2; dla Pogoni - Moniky Bancilon 11, Monika Koprowska 2, Patrycja Krlikowska 2, Monika Głowińska 2, Katarzyna Sabała 2, Hanna Jaszczuk 2, Kamila Szczecina 1, Aleksandra Zimny 1, Patrycja Noga 1, Daria Zawistowska 1.