Trzeci jest Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC) - strata 37,3 s. Ogier w tej imprezie triumfował już czterokrotnie, a przed rokiem był drugi, za kolegą z zespołu Finem Jari-Matti Latvalą.

 

Z rozegranych dotychczas dziewięciu odcinków Ogier wygrał tylko pierwszy, który zawodnicy pokonali w czwartek. W piątek pięć razy najszybszy był Meeke, raz Latvala i dwa razy Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC), który triumfował na zakończenie dnia na trasie dwóch superoesów.

 

Były one nowością w programie tegorocznego rajdu. Na ulicach Porto przygotowano 1,85-km próbę, która była przejeżdżana dwa razy. Odcinek rozpoczynał się pod teatrem Rivoli, metę usytuowano pod Se do Porto, katedrą widniejącą na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

W rajdzie już nie jedzie dwóch kierowców, którzy mieli walczyć o czołowe lokaty. Z drogi wypadł kierowca z Nowej Zelandii Hayden Paddon (Hyundai I20 WRC), samochód rolował, a później się zapalił. Załodze, który wygrała poprzednią rundę mistrzostw świata Rajd Argentyny nic się nie stało.

 

Prawie w tym samym miejscu co Paddon jazdę zakończył Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC). Jego samochód dachował, załoga sama opuściła uszkodzoną rajdówkę.

 

W rajdzie nie jadą już także dwie polskie załogi. Jako pierwszy po dachowaniu odpadł Łukasz Pieniążek i Przemysław Mazur (Citroen DS3 R3T), po tej załodze poza drogą znaleźli się Jakub Brzeziński i Bartłomiej Boba (Ford Fiesta R2). W stawce pozostał jedynie w WRC-2 Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Skoda Fabia R5). Polska załoga jest na 15. miejscu ze stratą ponad 5 minut do lidera.

 

Na sobotę organizatorzy zaplanowali trzy dwukrotnie pokonywane odcinki: Baiao (18,6 km), Marao (26,1 km) oraz nadłuższą próbę tegorocznej edycji - Amarante (37,6 km). Pierwsza załoga wystartuje o 10.42 czasu polskiego.

 

Czołówka po 9. odcinkach specjalnych:
 
  1. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen DS3 WRC)  1:28.53,3
  2. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC)  strata 31,9 s
  3. Dani Sordo (Hiszpania/Hyundai I20 WRC)     37,3
  4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC)    52,3
  5. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)   1.12,2
  6. Stephane Lefebvre (Francja/Citroen DS3 WRC)  1.33,5
  7. Mads Oestberg (Norwegia/Ford Fiesta WRC)   1.46,0
  8. Eric Camilli (Francja/Ford Fiesta WRC)    1.49,7