Vive Tauron z Pucharem Polski!

Piłka ręczna

W rozegranym na stołecznym Torwarze finale Pucharu Polski piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce wygrali z Orlen Wisłą Płock 33:26. Kielczanie wygrali osiem ostatnich edycji tej imprezy, w szóstym kolejnym finale pokonali odwiecznych rywali z Płocka.

Piłkarze ręczni Vive Tauron Kielce pewnie, w trzech meczach, ograli płocczan w niedawnym finale mistrzostw Polski. Dwa pierwsze spotkania wygrali we własnej hali, odpowiednio 35:29 i 33:26, a w trzeciej grze - w Płocku - przesądzili sprawę tytułu.

W walce o finał Pucharu Polski podopieczni Tałanta Dujszebajewa pokonali PGE Stal Mielec 31:25, choć do przerwy niespodziewanie przegrywali 11:12. Również w drugim półfinałowym starciu faworyci nie mieli łatwej przeprawy. Orlen Wisła Płock wygrała z Górnikiem Zabrze 29:27, ale zabrzanie walczyli do końca o zmianę niekorzystnego rezultatu.

Pierwsza połowa miała wyrównany przebieg jedynie do stanu 2:2. Od 10. minuty kielczanie zaczęli budować przewagę, w czym pomagała im skuteczna gra Michała Jureckiego. W ekipie z Płocka w pierwszej fazie meczu trafiał tylko Dmitrij Żytnikow. W efekcie, po kwadransie gry szczypiorniści Vive prowadzili 8:4, a w kolejnych minutach jeszcze tę przewagę powiększali (10:5, 15:8). Wynik do przerwy na 19:12 ustalił Manuel Strlek.

W drugiej połowie meczu szczypiorniści z Kielc kontrolowali sytuację, utrzymując pięcio-siedmio punktową zaliczkę. Już kilka minut przed końcem meczu kibice Vive mogli zaśpiewać "Puchar jest nasz", a jedynym zmartwieniem mistrzów Polski była kontuzja bramkarza Marina Sego w ostatnich minutach. Najlepszym zawodnikiem w drużynie mistrzów Polski był Michał Jurecki,  wśród zawodników Wisły na wyróżnienie zasłużył Dmitrij Żytnikow. Ekipa Vive Tauronu pewnie wygrała 33:26 i po raz ósmy z rzędu, a trzynasty w historii zdobyła to zaszczytne trofeum. W spotkaniu o III miejsce Górnik Zabrze pokonał PGE Stal Mielec 33:27 (20:11). Warto podkreślić, że była to 50. edycja Pucharu Polski w piłce ręcznej.

Vive Tauron Kielce - Orlen Wisła Płock 33:26 (19:12)

Vive Tauron: Sławomir Szmal, Marin Sego – Karol Bielecki 6, Tobias Reichmann 1, Julen Aguinagalde 1, Paweł Paczkowski 1, Manuel Strlek 5, Michał Jurecki 8, Mateusz Jachlewski 1, Grzegorz Tkaczyk 1, Piotr Chrapkowski, Krzysztof Lijewski 3, Uros Zorman 3, Ivan Cupic 3, Mateusz Kus;

Orlen Wisła: Marcin Wichary, Rodrigo Corrales – Valentin Ghionea 3, Adam Wiśniewski 2, Tiago Rocha 5, Dmitrij Żytnikow 8, Milijan Pusica, Angel Montoro, Marko Tarabochia 1, Aleksander Olkowski, Jose de Toledo 3, Michał Daszek, Dan Emil Racotea 4, Zbigniew Kwiatkowski.