W Tokio nie ma słabeuszy. Wymęczone zwycięstwo Polaków w meczu z Kanadą

Mecz Polska - Kanada zainaugurował zmagania biało-czerwonych w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Mistrzowie świata już na początek mieli ciężką przeprawę, ale zdołali ostatecznie pokonać rywali po tie-breaku.

Polska i Kanada po raz ostatni zmierzyły się ze sobą we wrześniu ubiegłego roku podczas Pucharu Świata. Wtedy Polacy przegrali pierwszego seta, ale w trzech kolejnych nie dali już szans rywalom, wygrywając 3:1 (23:25, 25:15, 25:19, 25:19). Los sprawił, że obie drużyny spotkały się również podczas ostatniego turnieju, który może dać kwalifikację olimpijską. Polscy siatkarze nie wykorzystali już dwóch szans na wyjazd do Rio - właśnie we wrześniu w Japonii, a także w styczniu w Berlinie. Podobną drogę przeszli Kanadyjczycy, którzy podczas wrześniowego Pucharu Świata zajęli siódme miejsce, a w eliminacjach w strefie Ameryki Północnej musieli uznać wyższość Kuby.

Premierowa odsłona meczu Polska - Kanada nie zapowiadała większych kłopotów mistrzów świata. Polacy jedynie na początku (1:3) mieli kłopoty  z rywalami, w dalszej części seta zdecydowanie przeważali. Dobra gra w obronie, skuteczność w ataku pozwoliły biało-czerwonym pewnie wygrać 25:18. W drugim secie Kanadyjczycy pokazali jednak, że nie przyjechali do Tokio wyłącznie w celach turystycznych. Początek tej partii to wstydliwy falstart mistrzów świata: Polacy przegrywali 1:8 na pierwszej przerwie, trzykrotnie nie zdołali przyjąć zagrywek rywali. Taka przewaga nakręciła grę Kanadyjczyków, wychodziło im niemal wszystko. Straty Polaków rosły (5:12, 7:17) i szybko stało się jasne, że nie zdołają odwrócić losów tego seta.

W czwartej partii Polacy mieli trochę szczęścia. Od początku seta w ekipie mistrzów świata słabo funkcjonował blok, były problemy z kończeniem ataków. W efekcie, po okresie wyrównanej walki Kanadyjczycy odskoczyli w środkowej części seta (13:16), później biało-czerwoni przegrywali nawet 15:19, ale zamieszanie w ekipie rywali związane ze zmianami i weryfikacją akcji pozwoliło Polakom złapać oddech i w końcówce przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Podopieczni trenera Glenna Hoaga nie rezygnowali jednak i w czwartym secie znów byli górą. Tie-break to już jednak powrót do znakomitej dyspozycji Polaków, a świetne otwarcie zrobił swymi zagrywkami Mateusz Bieniek, który popisał się dwoma asami serwisowymi. Wyraźna przewaga siatkarzy Stephane Antigi przy zmianie stron (8:2) oznaczała, że szanse rywali stopniały do minimum. Biało-czerwoni nie pozwolili już sobie na dekoncentrację, pewnie wygrali tę odsłonę 15:9 i odnieśli ważne zwycięstwo na początek zmagań w Tokio.

Polska - Kanada 3:2 (25:18, 17:25, 25:21, 18:25, 15:9)

Polska: Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Mika, Grzegorz Łomacz, Michał Kubiak, Mateusz Bieniek i Paweł Zatorski (libero) oraz Fabian Drzyzga, Dawid Konarski, Rafał Buszek.

Kanada: Tyler Sanders, John Gordon Perrin, Nicholas Hoag, Justin Duff, Gavin Schmitt, Graham Vigrass i Daniel Lewis (libero) oraz Blair Cameron Bann (libero), Daniel Vandoorn, Rudy Verhoeff, Toontje Van Lankvelt, Steven Marshall.

Na inaugurację turnieju Iran pokonał Australię 3:0, a Francja wygrała z Chinami 3:1. Na zakończenie pierwszego dnia zawodów gospodarze turnieju - Japończycy zagrają z Wenezuelą.  W stolicy Japonii o przepustkę olimpijską walczy osiem reprezentacji. Awansują uzyskają trzy najlepsze i jedna drużyna z Azji. Rywalizacja systemem każdy z każdym potrwa do 5 czerwca i jest to ostatnia szansa, by wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W kolejnym meczu,  w niedzielę o godzinie 8.40 Polacy zmierzą się z Francją.

08:03

Rozpoczynamy studio Polsatu Sport. Gośćmi Jerzego Mielewskiego są: Ryszard Bosek, Łukasz Kadziewicz i Ireneusz Mazur.

08:05

08:12

"Wszystko wskazuje na to, że zaczniemy z Mateuszem Miką w wyjściowym składzie" - mówi z Tokio Tomasz Swędrowski.

08:26

"Mam nadzieję, że nikt z nas nie myśli, że jesteśmy już w Rio de Janeiro. Czeka nas trudny turniej i musimy trzymać rękę na pulsie w każdym meczu. Oczywiście Kanada jest zespołem teoretycznie słabszym od nas, ale to pierwszy mecz długiego turnieju, a wiadomo jak z nimi jest. Nie zawsze wszystko wychodzi tak, jakbyśmy chcieli" - mówił przed pierwszym meczem turnieju w Tokio Karol Kłos.

Polska rozpoczyna w składzie:

Grzegorz Łomacz, Bartosz Kurek, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Mateusz Mika - Paweł Zatorski (libero).

08:41

POLSKA - KANADA 0:0, 1:1 Mateusz Bieniek zdobył pierwszy punkt dla biało-czerwonych.

08:42

POLSKA - KANADA 0:0, 1:3 Autowy atak Bartosza Kurka.

08:43

POLSKA - KANADA 0:0, 3:3

Kanada rozpoczęła w składzie:

Gavin Schmitt, TJ Sanders, Graham Vigrass, Justin Duff, John Perrin, Nicholas Hoag - Dan Lewis (libero).

08:44

POLSKA - KANADA 0:0, 4:3 Skutecznie Michał Kubiak i pierwsze prowadzenie Polaków.

08:45

POLSKA - KANADA 0:0, 6:5 Bartosz Kurek przełamał blok rywali.

08:46

POLSKA - KANADA 0:0, 7:5 Znakomitą akcję biało-czerwonych kończy Mateusz Mika.

08:47

POLSKA - KANADA 0:0, 8:5 Zerwany atak Kanadyjczyków i trzy punkty przewagi ekipy Stephane Antigi na pierwszej przerwie technicznej.

08:47

POLSKA - KANADA 0:0, 9:6 Karol Kłos z krótkiej.

08:49

POLSKA - KANADA 0:0, 10:7 Mateusz Mika z drugiej linii.

08:49

POLSKA - KANADA 0:0, 11:8 Bartosz Kurek obija blok rywali.

08:50

POLSKA - KANADA 0:0, 11:10 Nicholas Hoag kończy kontrę Kanadyjczyków.

08:51

POLSKA - KANADA 0:0, 12:11 Mateusz Bieniek serwuje w siatkę.

08:52

POLSKA - KANADA 0:0, 13:11 Serwis Gavina Schmitta również zatrzymał się na siatce.

08:53

POLSKA - KANADA 0:0, 14:12 Cztery kolejne zepsute zagrywki po obu stronach.

08:54

POLSKA - KANADA 0:0, 15:13 Punkt dla Polaków po weryfikacji.

08:56

POLSKA - KANADA 0:0, 16:13 Trzy oczka zaliczki biało-czerwonych na drugiej przerwie po skutecznym bloku Mateusza Bieńka.

08:57

POLSKA - KANADA 0:0, 18:15 John Perrin przestrzelił zagrywkę.

08:58

POLSKA - KANADA 0:0, 19:15 Kontrę Polaków kończy Mateusz Bieniek, przerwa na prośbę trenera Kanadyjczyków.

09:01

POLSKA - KANADA 0:0, 21:16 Mateusz Bieniek - as serwisowy. Wreszcie skuteczna zagrywka biało-czerwonych. Glenn Hoag bierze drugi czas.

09:02

POLSKA - KANADA 0:0, 22:18 Bartosz Kurek przestrzelił zagrywkę.

09:03

POLSKA - KANADA 0:0, 23:18 Karol Kłos ze środka.

09:05

POLSKA - KANADA 1:0 (25:18) John Perrin zaatakował w aut dając biało-czerwonym piłkę setową, a po chwili Mateusz Mika asem serwisowym zakończył premierową odsłonę! Dobre otwarcie biało-czerwonych.

09:09

POLSKA - KANADA 1:0, 0:2 Pierwsze akcje drugiego seta padły łupem siatkarzy Kanady.

09:09

POLSKA - KANADA 1:0, 0:3 Stephane Antiga bierze czas.

09:10

POLSKA - KANADA 1:0, 0:4 Skutecznie John Perrin.

09:11

POLSKA - KANADA 1:0, 0:5 Tyler Sanders - as serwisowy.

09:13

POLSKA - KANADA 1:0, 1:8 Polacy praktycznie nie istnieli w pierwszej fazie drugiego seta... John Perrin popisał się przed pierwszą przerwą dwoma asami serwisowymi.

09:14

POLSKA - KANADA 1:0, 3:9 Skutecznie Bartosz Kurek.

09:15

POLSKA - KANADA 1:0, 4:10 Mateusz Bieniek myli się w polu serwisowym.

09:16

POLSKA - KANADA 1:0, 5:12 Gavin Schmitt skutecznie, Kanada utrzymuje przewagę.

09:17

POLSKA - KANADA 1:0, 7:13 Bartosz Kurek trafia z prawego skrzydła.

09:18

POLSKA - KANADA 1:0, 7:15 Kolejna skuteczna kontra Kanadyjczyków.

09:19

POLSKA - KANADA 1:0, 7:16 I jeszcze jedna kontra... Trzy akcje z rzędu wygrane przez kanadyjskich siatkarzy dają im zdecydowaną przewagę na drugiej przerwie technicznej.

09:20

POLSKA - KANADA 1:0, 7:17 Michał Kubiak dwukrotnie zatrzymany blokiem w jednej akcji. Dziesięć punktów straty Polaków.

09:21

POLSKA - KANADA 1:0, 9:18 Mateusz Bieniek ze środka.

09:23

POLSKA - KANADA 1:0, 11:18 Przestrzelony atak Kanadyjczyków. Glenn Hoag bierze czas.

09:24

POLSKA - KANADA 1:0, 11:20 Dotknięcie siatki po stronie Polaków.

09:25

POLSKA - KANADA 1:0, 13:20 Kiwka Mateusza Miki.

09:26

POLSKA - KANADA 1:0, 13:22 Stephane Antiga prosi o czas.

09:28

POLSKA - KANADA 1:0, 15:22 Fabian Drzyzga - as serwisowy.

09:29

POLSKA - KANADA 1:0, 15:23 Skutecznie Gavin Schmitt.

09:30

POLSKA - KANADA 1:0, 16:24 Nieudany atak Rafała Buszka. Piłka setowa dla Kanady.

09:30

POLSKA - KANADA 1:0, 17:24 Skutecznie Dawid Konarski.

09:31

POLSKA - KANADA 1:1 (25:18, 17:25) John Perrin kończy seta. Kanadyjczycy wyrównali stan meczu.

09:33

Fatalny początek zadecydował o porażce Polaków w drugim secie:

Polacy nie wyszli na drugiego seta! 1:8 na pierwszej przerwie technicznej

09:35

POLSKA - KANADA 1:1, 1:0 Mateusz Bieniek otwiera trzecią odsłonę.

09:38

POLSKA - KANADA 1:1, 4:2 Mocny atak Bartosza Kurka z prawego skrzydła.

09:38

POLSKA - KANADA 1:1, 5:4 Michał Kubiak zablokowany.

09:39

POLSKA - KANADA 1:1, 7:5 Nicholas Hoag serwuje w siatkę.

09:41

POLSKA - KANADA 1:1, 7:8 Punkt przewagi Kanadyjczyków na pierwszej przerwie technicznej.

09:44

POLSKA - KANADA 1:1, 9:10 Kanadyjczycy utrzymują minimalną przewagę.

09:44

POLSKA - KANADA 1:1, 9:11 Skuteczny atak Nicholasa Hoaga.

09:45

POLSKA - KANADA 1:1, 11:11 Bartosz Kurek - as serwisowy.

09:45

POLSKA - KANADA 1:1, 12:11 Bartosz Kurek - as serwisowy (113 km/h). Glenn Hoag prosi o czas.

09:47

POLSKA - KANADA 1:1, 12:13 Bartosz Kurek zatrzymany blokiem. Kanada znów na prowadzeniu.

09:48

POLSKA - KANADA 1:1, 13:15 Gavin Schmitt - as serwisowy.

09:49

POLSKA - KANADA 1:1, 13:16 Michał Kubiak atakuje w aut. Trzy oczka straty biało-czerwonych na drugiej przerwie.

09:51

POLSKA - KANADA 1:1, 14:17 Skuteczny atak Gavina Schmitta.

09:53

POLSKA - KANADA 1:1, 15:18 Skutecznie Justin Duff

09:54

POLSKA - KANADA 1:1, 15:19 Michał Kubiak przestrzelił atak. Stephane Antiga bierze czas.

09:57

POLSKA - KANADA 1:1, 17:19 Mateusz Bieniek ze środka. Wcześniej zamieszanie związane ze zmianami w ekipie rywali. Zdenerwowany Glenn Hoag prosi o czas.

09:59

POLSKA - KANADA 1:1, 18:19

09:59

POLSKA - KANADA 1:1, 19:19 Kolejny blok Polaków!

10:00

POLSKA - KANADA 1:1, 21:19 Dwa autowe ataki Kanadyjczyków i Polacy na prowadzeniu!

10:02

POLSKA - KANADA 1:1, 22:21 Na skuteczny atak Mateusza Bieńka odpowiada w kolejnej akcji John Perrin.

10:03

POLSKA - KANADA 1:1, 24:21 Mateusz Mika wygrał akcję na siatce. Piłka setowa dla biało-czerwonych.

10:04

POLSKA - KANADA 2:1 (25:18, 17:25, 25:21) Mateusz Mika kończy trzecią partię. Było ciężko, ale skończyło się szczęśliwie dla biało-czerwonych.

10:09

POLSKA - KANADA 2:1, 3:4 John Perrin serwuje w aut.

10:11

POLSKA - KANADA 2:1, 5:5 Karol Kłos kończy kontrę biało-czerwonych.

10:11

POLSKA - KANADA 2:1, 5:6 Mateusz Mika atakuje w aut.

10:12

POLSKA - KANADA 2:1, 5:7 Gavin Schmitt - as serwisowy.

10:13

POLSKA - KANADA 2:1, 7:7 Skuteczny blok biało-czerwonych.

10:13

POLSKA - KANADA 2:1, 7:8 John Perrin daje Kanadzie punkt przewagi na pierwszej przerwie.

10:15

POLSKA - KANADA 2:1, 8:9 Zablokowany Bartosz Kurek.

10:17

POLSKA - KANADA 2:1, 10:11 Skutecznie Bartosz Kurek.

10:18

POLSKA - KANADA 2:1, 10:13 Zablokowany Mateusz Bieniek. Stephane Antiga bierze czas.

10:20

POLSKA - KANADA 2:1, 11:14 Długa wymiana kończy się szczęśliwie dla Kanadyjczyków.

10:20

POLSKA - KANADA 2:1, 11:15 Mateusz Mika zablokowany.

10:22

POLSKA - KANADA 2:1, 12:16 Cztery oczka zaliczki Kanadyjczyków na drugiej przerwie.

10:24

POLSKA - KANADA 2:1, 14:16 O przerwę prosi Glenn Hoag.

10:25

POLSKA - KANADA 2:1, 14:17 Punktuje Gavin Schmitt.

10:26

POLSKA - KANADA 2:1, 14:18 Michał Kubiak atakuje w aut. Czas dla Stephana Antigi.

10:27

POLSKA - KANADA 2:1, 15:18 John Perrin zatrzymany blokiem przez Dawida Konarskiego.

10:27

POLSKA - KANADA 2:1, 16:18 Kolejny blok Polaków.

10:28

POLSKA - KANADA 2:1, 16:20 Mateusz Bieniek kiwa w aut.

10:30

POLSKA - KANADA 2:1, 18:21 Mateusz Bieniek skutecznie ze środka.

10:31

POLSKA - KANADA 2:1, 18:23 Michał Kubiak zablokowany.

10:31

POLSKA - KANADA 2:1, 18:24 Piłka setowa dla Kanady.

10:32

POLSKA - KANADA 2:2 (25:18, 17:25, 25:21, 18:25) Mateusz Bieniek zatrzymany. Koniec seta, tie-break wyłoni zwycięzcę meczu.

10:38

POLSKA - KANADA 2:2, 3:1 Mateusz Bieniek - as serwisowy. Dobry początek tie-breaka w wykonaniu Polaków!

10:38

POLSKA - KANADA 2:2, 4:1 Mateusz Bieniek - kolejny as serwisowy. Glenn Hoag bierze czas.

10:39

POLSKA - KANADA 2:2, 5:1 Skuteczny blok Karola Kłosa.

10:40

POLSKA - KANADA 2:2, 6:1 Bartosz Kurek kończy kontrę Polaków. Glenn Hoag bierze drugi czas.

10:41

POLSKA - KANADA 2:2, 7:1 Bartosz Kurek znów skutecznie.

10:42

POLSKA - KANADA 2:2, 7:2 Nicholas Hoag przerwał serię biało-czerwonych.

10:42

POLSKA - KANADA 2:2, 8:2 Wyraźna przewaga Polaków przy zmianie stron.

10:43

POLSKA - KANADA 2:2, 9:2 Bartosz Kurek - as serwisowy.

10:43

POLSKA - KANADA 2:2, 9:3 Bartosz Kurek tym razem minimalnie niecelnie.

10:44

POLSKA - KANADA 2:2, 10:3 Skutecznie Mateusz Mika.

10:44

POLSKA - KANADA 2:2, 11:3 Mateusz Mika - as serwisowy.

10:47

POLSKA - KANADA 2:2, 11:6 Bartosz Kurek dwukrotnie zatrzymany blokiem. Stephane Antiga bierze czas.

10:47

POLSKA - KANADA 2:2, 12:6 Michał Kubiak wygrał akcję na siatce.

10:48

POLSKA - KANADA 2:2, 13:7 Michał Kubiak skutecznie i już tylko dwóch punktów brakuje Polakom do zakończenia tego seta.

10:49

POLSKA - KANADA 2:2, 14:8 Autowy serwis Kanadyjczyków. Piłka meczowa!

10:51

POLSKA - KANADA 3:2 (25:18, 17:25, 25:21, 18:25, 15:9) Mateusz Mika kończy tie-breaka! Zwycięstwo Polaków na otwarcie turnieju w Tokio.