Final Four: PSG na podium Ligi Mistrzów!

Piłka ręczna

Jeśli THW Kiel przegrywa półfinał Ligi Mistrzów to z reguły zajmuje czwarte miejsce w rozgrywkach - tak było trzy lata temu, tak było rok temu i tak też stało się w 2016 roku w Kolonii. Szczypiorniści z Kilonii nie podnieśli się po pechowej porażce z MVM Veszprem i w meczu o trzecie miejsce w Lidze Mistrzów przegrali z PSG 27:29. Tym samym to paryżanie po raz pierwszy w historii stanęli na podium najbardziej prestiżowych rozgrywek w Europie.

THW Kiel przed niedzielnym spotkaniem z PSG miało bardzo złą statystykę meczów o trzecie miejsce w Lidze Mistrzów - Niemcy grali takie pojedynki sześć razy i wygrali tylko raz - w 1995 roku. Pozostałe pięć potyczek przegrali i w niedzielę w Lanxess Arenie w Kolonii także nie byli faworytami. Na ich niekorzyść działał fakt, że swój mecz półfinałowy z Veszprem rozgrywali trzy godziny później niż paryżanie, a do tego musieli spędzić na parkiecie 10 minut dłużej ze względu na dogrywkę.

Piłkarze ręczni PSG byli więc zdecydowanie bardziej wypoczęci, co od pierwszych piłek było aż nadto widoczne. Zawodzili liderzy zespołu z Kolonii - Domagoj Duvnjak i Marko Vujin, którzy w pierwszej połowie ani razu nie trafili do siatki rywala. Wysoki poziom utrzymywał jedynie Niklas Landin, który dwoił się i troił w bramce. Na nic to się jednak nie zdało, bo po przeciwnej stronie boiska jeszcze lepiej spisywał się bramkarz PSG Thierry Omeyer i to Francuzi do przerwy prowadzili 15:11.

Przebudzenie niemieckiej ekipy nastąpiło dopiero po przerwie i już po kilku minutach drugiej połowy na tablicy świetlnej widniał wynik remisowy. Popularne Zebry złapały wiatr w żagle i w pewnym momencie wyszły nawet na dwubramkowe prowadzenie. Po raz kolejny szczypiorniści z Kilonii bardzo źle rozegrali jednak końcówkę spotkania. Głównie za sprawą niesamowitego Mikkela Hansena (9 bramek w meczu) paryżanie wrócili do gry, a po dwóch nieudanych rzutach Duvnjaka w końcówce już nic nie mogło odebrać im zwycięstwa.

PSG tym samym po raz pierwszy w historii zdobyło medal Ligi Mistrzów. THW Kiel zaś, po raz szósty zakończyło zmagania w rozgrywkach tuż za podium.

Paris Saint-Germain HB - THW Kiel 29:27 (15:11)