Turniej w Tokio: Francja ograła Iran

W szlagierowym spotkaniu trzeciego dnia turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro Francja pewnie wygrała z Iranem 3:0. Trójkolorowi szybko pozbierali się po przegranym starciu z Polską, a siatkarze Iranu, którzy ponieśli pierwszą porażkę na tej imprezie, nie postawili rywalom wysoko poprzeczki.

Francuzi i Persowie to - obok Polaków - główni faworyci tokijskiego turnieju. Trójkolorowi nie mieli łatwego początku imprezy. W pierwszym spotkaniu męczyli się z Kanadą (3:1), w drugim przegrali 2:3 z Polską, choć prowadzili po dwóch setach. Podopieczni Raula Loznao odnieśli dwa zwycięstwa - 3:0 z Australią i 3:2 z Kanadą. Spotkanie Francja - Iran zapowiadało się więc bardzo interesująco, niestety kibice przeżyli spore rozczarowanie: starcie obu ekip pozbawione było emocji, a podopieczni Laurenta Tillie gładko uporali się z rywalami, osłabionymi brakiem kontuzjowanego atakującego Amira Ghafoura.

Początek premierowej odsłony to wyrównana walka, Persowie mieli punkt zaliczki na pierwszej przerwie, ale tuż po niej, dzięki skutecznej grze Earvina Ngapetha (11:12 - as serwisowy) i skutecznym blokom Francuzi odskoczyli. W końcówce kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie, a Kevin Tillie ustalił wynik seta na 20:25. W drugiej partii Francuzi mieli jeszcze większą przewagę, znów dobrze grali blokiem, a Earvin N’gapeth i Antonin Rouzier skutecznie prezentowali się w ofensywie. W trzecim secie siatkarze Raula Lozano próbowali jeszcze odwrócić losy meczu, przez długi okres utrzymywali przewagę (8:6, 12:8, 16:14), ale też notorycznie popełniali błędy, psuli serwisy, czym ułatwili rywalom odrobienie strat (19:19).  W końcówce Trójkolorowi przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, a spotkanie zakończył skuteczny atak Kevina Tillie.

Iran – Francja 0:3 (20:25, 18:25, 23:25)

Iran: Mahmoudi (19), Ebadipour (14), Gholami (3), Mousavi (2), Mirzajanpour (2), Marouflakrani - Zarif (libero) oraz Ghaemi (3), Zarini, Mahdavi, Tashakori i Marandi (libero).
Francja: Rouzier