Turniej w Tokio: Australia ograła Japonię. Gospodarze bez szans na Rio

W ostatnim meczu piątej kolejki spotkań turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich siatkarze Japonii przegrali z Australią 0:3. Porażka gospodarzy oznacza, że stracili oni szansę na udział w turnieju w Rio de Janeiro.

Było to spotkanie ostatniej szansy zarówno dla Japonii, jak i dla Australii - obie ekipy we wcześniejszych meczach odniosły zaledwie po jednym zwycięstwie. W pierwszej odsłonie gospodarze prowadzili 18:15, ale roztrwonili przewagę i przegrali 23:25. W drugiej partii Australijczycy wypracowali sobie przewagę w środkowej części seta. Gospodarzom brakowało skuteczności w ataku, a rywale mieli w swych szeregach dobrze dysponowanego  Thomasa Edgara i pewnie wygrali tę partię.

W trzecim secie Japończycy nie wykorzystali szansy na odwrócenie losów tego meczu. Prowadzili już 23:19, a po pięciu kolejnych akcjach piłkę meczową miała... Australia. Emocjonująca walka na przewagi zakończyła się sukcesem Australijczyków, którzy przedłużyli swoje szanse na awans.

Japonia – Australia 0:3 (23:25, 19:25, 27:29)

Australia: Edgar (23), Roberts (11), Zingel (7), Walker (4), Sukochev (3), Mote (2) - Perry (libero) oraz  Staples (6), Carroll (5), Bell (1) i Sanderson.
Japonia: Shimizu (14), Yoneyama (9), Dekita (7), Ishikawa (6), Tomimatsu (4), Fukatsu (1) - Nagano (libero) oraz Yanagida (8), Denda (2), Fukuzawa (1), Kuriyama (1) i Sekita.