Euro 2016: Brat bratu wilkiem, czyli Szwajcaria wyrywa Albanii trzy punkty

Szwajcaria po dramatycznych 90 minutach i golu Fabiana Schaera pokonała Albanię 1:0 w drugim meczu Euro 2016. Na boisku po raz pierwszy w historii mistrzostw Europy zagrali przeciwko sobie dwaj bracia - Taulant i Granit Xhaka. Dziś lepszy okazał się Granit. Szwajcaria melduje się na drugim miejscu w grupie B - zaraz za Francją.
Bracia Taulant i Granit Xhaka

Na trybunach zjawiło się ponad 30 tysięcy kibiców - to więcej niż liczba mieszkańców Lens, 30-tysięcznego miasteczka, w którym rozgrywano mecz. Fanów obu drużyn odróżnić było jednak bardzo ciężko. Stadion wypełnił po prostu jeden wielki czerwono-biały tłum.

Wraz z pierwszym gwizdkiem sędziego stało się jasne, że uświadczymy pierwszego bratobójczego pojedynku w historii mistrzostw Europy. W wyjściowym składzie Albanii wybiegł bowiem Taulant Xhaka, a po przeciwnej stronie - Granit Xhaka. Ich rodzice są kosowskimi Albańczykami, którzy w 1989 roku wyemigrowali do Szwajcarii. Dziś jednak obaj zawodnicy musieli zapomnieć o więzach krwi.

Szwajcarzy objęli prowadzenie już w piątej minucie. Z rzutu rożnego dośrodkował Xherdan Shaqiri, w polu karnym najwyżej wyskoczył Fabian Schaer i - po błędzie albańskiego bramkarza Etrita Berishy, który poszedł "na raz" - strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Zapały Albańczyków zostały brutalnie ostudzone.

Podopieczni Giovanniego De Biasiego też jednak mieli swoje sytuacje... Właściwie sytuację - w 31. minucie sam na sam z Yannem Sommerem, po błędzie Johana Djourou, stanął Armando Sadiku. Albańczyk był o włos od zdobycia bramki, ale w otatniej chwili Sommer odbił piłkę stopą. Sadiku mógł już tylko pluć sobie w brodę.

Największą kontrowersją pierwszej połowy, jeśli nie całego meczu, była zdecydowanie sytuacja z 37. minuty. To stało się bezpośrednio przed polem karnym Albanii. Jej kapitan Lorik Cana walczył o piłkę z Harisem Seferoviciem. Szwajcar wyraźnię Canę faulował, ten padł na murawę, dotknął piłki ręką i... dostał za to drugą żółtą kartkę. Powtórka rozwiała wszystkie wątpliwości - ogromny błąd sędziego.

Albańczycy grali odtąd w dziesiątkę i byli tak zszokowani decyzją arbitra, że źle ustawili mur. Mało brakowało, a ich błąd wykorzystałby Blerim Dzemaili - Szwajcar z rzutu wolnego trafił jednak tylko w słupek. I to by było na tyle z emocji w pierwszej połowie. Albania - Szwajcaria 0:1.

Oba zespoły zaczęły drugą odsłonę bez zmian. Opłaciło się to bardziej Szwajcarom - Albańczycy wyraźnie opadli z sił. Zawodnicy Vladimira Petkovicia raz po raz atakowali bramkę Etrita Berishy. Pierwszoplanową postacią był zdecydowanie Haris Seferović. Napastnik Eintrachtu Frankfurt choć bardzo aktywny, pozostawał jednak bardzo nieskuteczny...

W 53. minucie Seferović stanął oko w oko z Berishą, wydawało się, że piłka zmierza do siatki - tylko geniusz albańskiego golkipera uchronił zespół De Biasiego przed drugą bramką. Berisha w ostatniej chwili odbił piłkę do boku. W 66. minucie Seferović zmarnował kolejną, niemalże bliźniaczą, sytuację. Szwajcar wpadł w pole karne na pełnej szybkości, już zbierał się do starzału, gdy nagle Berisha genialnie skrócił kąt. Napastnik Eintrachtu znów musiał obejsć się smakiem.

Końcówka meczu to już walka na śmierć i życie. Albania postawiła wszystko na jedną kartę. Efekt? Dwie stuprocentowe okazje - Armando Sadiku i Shkelzena Gashiego. Pierwszy miał w 77. minucie do bramki zaledwie pół metra, a i tak trafił tylko w boczną siatkę. Drugi 10 minut później musiał już tylko przelobować Sommera. Niestety - trafił prosto w niego.

Wysiłki Shaqiriego i Seferovicia, by podwyższyć prowadzenie, też poszły na marne. Cały czas kapitalnie interweniował Berisha. Gdyby nie porażka Albańczyków, nie mielibyśmy problemu z wyborem zawodnika meczu... Szwajcaria wygrywa z Rumunią 1:0 i melduje się na drugim miejscu w grupie B - zaraz za Francją.

Albania - Szwajcaria 0:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Fabian Schaer (5-głową).

Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania). Widzów: 30 000.

Albania: Etrit Berisha - Elseid Hysaj, Lorik Cana, Mergim Mavraj, Ansi Agolli - Odise Roshi (74. Sokol Cikalleshi), Amir Abrashi, Burim Kukeli, Taulant Xhaka (62. Ergys Kace), Ermir Lenjani - Armando Sadiku (82. Shkelzen Gashi).

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri (88. Gelson Fernandes), Valon Behrami, Blerim Dzemaili (76. Fabian Frei), Granit Xhaka - Haris Seferovic, Admir Mehmedi (62. Breel Embolo).

Żółta kartka: Lorik Cana, Ergys Kace, Burim Kukeli, Mergim Mavraj - Fabian Schaer, Valon Behrami.

14:33

Witamy i zapraszamy na relację z meczu Albania - Szwajcaria! To drugie spotkanie grupy A Euro 2016. Przypomnijmy, że w pierwszym starciu Francuzi pokonali Rumunię 2:1.

14:40

Znamy już składy obu ekip:

Albania: Berisha – Agolli, Mavraj, Cana, Hysaj – T. Xhaka, Kukeli, Abrashi – Lenjani, Sadiku, Roshi

Szwajcaria: Sommer – Rodriguez, Djourou, Schar, Lichtsteiner – G. Xhaka, Behrami, Mehmedi, Dzemaili, Shaqiri - Seferović

14:45

Tak w eliminacjach radzili sobie Szwajcarzy.

Droga Szwajcarii do Euro 2016

14:49

Przypomnijmy sobie jeszcze wczorajsze trafienie Dimitriego Payeta! Miejmy nadzieje, że w dzisiejszym spotkaniu padną równie piękne bramki.

Francja - Rumunia 2:1. Przepiękny gol Payeta

14:56

Piłkarze obu ekip już wychodzą na murawę stadionu w Lens!

14:57

Hymny obu reprezentacji!

15:01

Zaczynamy! Pierwszy gwizdek sędziego Carlosa Velasco!

15:02

1' Albania - Szwajcaria 0:0

Początek spokojny! Szwajcarzy rozgrywają piłkę na własnej połowie.

15:03

2' Albania - Szwajcaria 0:0

Pierwszy rzut rożny dla Szwajcarii.

15:07

5' Albania - Szwajcaria 0:1

GOOOOOOL! Fabian Schar wykorzystuje dośrodkowanie z rzutu rożnego.

15:09

6' Albania - Szwajcaria 0:1

Za stratę gola obwiniać można bramkarza Albańczyków Etrita Berishę, który źle obliczył lot piłki.

15:11

9' Albania - Szwajcaria 0:1

Asystę przy bramce zaliczył Xherdan Shaqiri. Teraz Szwajcarzy widocznie chcą uspokoić grę.

15:13

11' Albania - Szwajcaria 0:1

Piłkarze Vladimira Petkovicia długo utrzymują sie przy piłce. Albańczycy na razie bezradni.

15:15

13' Albania - Szwajcaria 0:1

Pierwsza żółta kartka. Otrzymuje ją strzelec gola Fabian Scher. Dobra sytuacja z rzutu wolnego dla Albanii.

15:16

15' Albania - Szwajcaria 0:1

Pewnie chwyta piłkę Yann Sommer.

15:16

Dobra okazja Seferovicia! Strzał Szwajcara broni jednak Berisha.

15:18

16' Albania - Szwajcaria 0:1

Krótkie rozegranie rzutu rożnego przez Szwajcarów, ale dobrze bronią Albańczycy.

15:19

A tak swojego pierwszego gola na Euro 2016 strzelili Szwajcarzy! W roli głównej Fabian Schar.

Albania - Szwajcaria 0:1. Gol Schara

15:23

21' Albania - Szwajcaria 0:1

Graźne dośrodkowanie Albańczyków. Będzie rzut rożny.

15:24

23' Albania - Szwajcaria 0:1

Lorik Cana ukarany żółtą kartką. Ostre wejście kapitana Albanii.

15:26

25' Albania - Szwajcaria 0:1

Gorszy okres gry. Dużo ostrej walki i wiele nieczystych zagrań.

15:28

27' Albania - Szwajcaria 0:1

Pierwsza poważna akcja Albańczyków. Strzał Taulanta Xhaki ponad bramką Sommera.

15:29

28' Albania - Szwajcaria 0:1

Albańczycy się rozkręcają i zmuszają rywali do defensywy.

15:33

31' Albania - Szwajcaria 0:1

Ależ szansa Albanii! Armando Sadiku otrzymał fantastyczne podanie i stanął "oko w oko" z Sommerem. Górą bramkarz Szwajcarii.

15:35

33' Albania - Szwajcaria 0:1

Coraz głębiej cofnięci Szwajcarzy.

15:39

36' Albania - Szwajcaria 0:1

Czerwona kartka dla Lorika Cany! Kapitan Albanii ręką zagarnął piłkę i otrzymał drugą żółtą kartkę. Kontrowersyjna sytuacja ponieważ obrońca Albańczyków był w tej sytuacji faulowany.

15:40

38' Albania - Szwajcaria 0:1

Dzemaili z wolnego w słupek!

15:42

Tak Sommer uratował Szwajcarów przed stratą bramki!

Znakomita szansa Albanii! Sommer uratował Szwajcarię

15:43

41' Albania - Szwajcaria 0:1

Dzemaili znowu bardzo blisko podwyższenia. Tym razem minimalnie obok bramki.

15:44

43' Albania - Szwajcaria 0:1

Seferović! Ale broni Berisha.

15:46

44' Albania - Szwajcaria 0:1

Albańczycy, mimo że grają w dziesięciu to nadal walczą.

15:47

45' Albania - Szwajcaria 0:1

Jedna minuta doliczona do drugiej połowy.

15:51

Koniec pierwszej połowy! Szwajcarzy rozpoczęli wspaniale od gola Fabiana Schera. Potem inicjatywę przejęli Albańczycy. Byli blisko zdobycia bramki. Niestety dla nich w dość kontrowersyjnych okolicznościach drugą żółtą kartkę otrzymał Lorik Cana. Szwajcarzy mają korzystny wynik i grają w przewadze.

15:53

Zobaczmy jeszcze raz okazje Dzemailiego! Szwajcar z rzutu wolnego trafił w słupek.

Dzemaili trafia w słupek z rzutu wolnego

15:56

A tutaj czerwona kartka dla Cany!

Kontrowersyjna czerwona kartka dla Lorika Cany!

16:02

Zaczynamy drugą połowę spotkania! Rozpoczęli Szwajcarzy.

16:04

47' Albania - Szwajcaria 0:1

Szwajcarzy spokojnie od tyłu rozgrywają futbolówkę.

16:06

49' Albania - Szwajcaria 0:1

Jak na razie gra toczy sie w środku pola. Widać, że Albańczycy nie chcą stracić drugiej bramki. To przekreślałoby ich szanse na korzystny wynik.

16:08

50' Albania - Szwajcaria 0:1

Warto zauważyć, że bardzo słabe zawody rozgrywa środkowy obrońca Szwajcarii Johan Djourou. To moze być okazja dla Albanii.

16:10

53' Albania - Szwajcaria 0:1

Seferović znowu strzela wprost w Berishę!

16:12

55' Albania - Szwajcaria 0:1

Granit Xhaka wysoko ponad bramką.

16:15

57' Albania - Szwajcaria 0:1

Albania zepchnięta do defensywy. Szwajcarzy blisko drugiego gola.

16:18

61' Albania - Szwajcaria 0:1

Niedokładnie Seferović i Berisha rozpocznie od bramki.

16:21

62' Albania - Szwajcaria 0:1

Pierwsza zmiana w reprezentacji Albanii. Schodzi taulant Xhaka, a wchodzi Ergys Kace. Zmiana również u Szwajcarów. Na boisku pojawił sie Breel Donald Embolo, a opuścił je Admir Mehmedi.

16:22

64' Albania - Szwajcaria 0:1

Shaquiri z wolnego, ale pewnie broni Berisha. Wczesniej faulował Ergys Kace i otrzymał żółtą kartkę.

16:24

66' Albania - Szwajcaria 0:1

Seferović po raz trzeci miał wyborną okazję! Znowu Berisha kapitalnie broni

16:28

71' Albania - Szwajcaria 0:1

Albańczycy bardzo ambitnie starają sie zmienić losy meczu. Jak na razie jednak bliżej podwyższenia są Szwajcarzy.

16:30

73' Albania - Szwajcaria 0:1

Szwajcarom przydałaby się druga bramka! Zdecydowanie uspokoiłaby ich grę.

16:32

Kolejna zmiana Albańczyków. Schodzi Odise Roshi, a w jego miejsce Sokol Cikalleshi.

16:33

75' Albania - Szwajcaria 0:1

Ładnie przymierzył Embolo, ale obok bramki. Szwajcar bardzo aktywny od kiedy pojawił się na boisku

16:34

76' Albania - Szwajcaria 0:1

Vladimir Petković sciąga z boiska Dzemailiego. W jego miejsce Fabian Frei.

16:35

77' Albania - Szwajcaria 0:1

Okazja Sadiku! Albańczyk trafia w boczną siatkę bramki Sommera.

16:36

79' Albania - Szwajcaria 0:1

Żółta kartka dla Fabiana Freia.

16:38

80' Albania - Szwajcaria 0:1

Shaqiri... i broni Berisha. Świetna druga połowa bramkarza Albanii.

16:40

82' Albania - Szwajcaria 0:1

Ostatnia zmiana w ekipie Albanii! Schodzi Armando Sadiku, w jego miejsce Shkelzen Gashi.

16:41

84' Albania - Szwajcaria 0:1

Frei spróbował uderzyć, ale niecelnie. Będzie jeszcze rzut rożny.

16:42

85' Albania - Szwajcaria 0:1

Fatalne dośrodkowanie Shaqiriego.

16:45

87' Albania - Szwajcaria 0:1

Gashi! Jak on tego nie strzelił? Świetna interwencja Sommera.

16:46

88' Albania - Szwajcaria 0:1

Gelson Fernandes zmienia Shaqiriego.

16:47

90' Albania - Szwajcaria 0:1

Końcówka bardzo nerwowa. Ostatnie 3 minuty nadziei dla Albanii.

16:49

92' Albania - Szwajcaria 0:1

Kolejna żółta kartka. Tym razem ukarany  defensor Albanii Mergim Mavraj

16:52

Koniec meczu! Szwajcaria nie bez problemów wygrywa z Albanią 1:0. Po pierwszej kolejce podopieczni Vladimira Petkovicia, podobnie jak Francja, mają trzy punkty.