WGP: Porażka Polek z Portoryko na zakończenie turnieju we Włocławku

W spotkaniu trzeciej kolejki gier turnieju World Grand Prix II dywizji rozgrywanego we Włocławku polskie siatkarki przegrały 0:3 z Portoryko. Obie ekipy już przed tą konfrontacją zapewniły sobie występ w Final Four w bułgarskim Płowdiw.

Obie reprezentacje już w sobotę zapewniły sobie awans do Final Four Dywizji II World Grand Prix, które zostanie rozegrane w dniach 18-19 czerwca w bułgarskim Płowdiw. Polskie siatkarki turniej we Włocławku rozpoczęły od pokonania 3:2 Argentyny, a w drugim meczu rozgromiły 3:0 Kenię. Portorykanki, które są w gronie uczestniczek turnieju igrzysk olimpijskich W Rio de Janeiro, również w trzech setach uporały się z mistrzyniami Afryki, a w drugim meczu ograły 3:1 Argentynę.

Spotkanie dobrze rozpoczęły Portorykanki (1:5), ale w środkowej części Polki odrobiły straty i po skutecznym ataku Kamili Ganszczyk schodziły na drugą przerwę przy stanie 16:15. Końcówka należała jednak do rywalek: dobra gra Stephanie Enright i błędy polek pozwoliły siatkarkom Portoryko wyjść na prowadzenie (18:20). Lynda Morales dała swej drużynie piłkę setową (21:24), a w kolejnej akcji Portorykanki zakończyły pierwszą odsłonę.

Początek drugiej partii to przewaga Polek (7:3), roztrwoniona jednak już przed pierwszą przerwą techniczną (7:7). W środkowej części seta gra obu ekip falowała: Portorykanki odskakiwały na dwa-trzy punkty, Polki odrabiały straty, a po chwili znów przewagę miały przyjezdne (14:16). W końcówce Portorykanki utrzymywały dystans, a biało-czerwone nie wykorzystały sytuacji na dogonienie rywalek. Podobnie jak w poprzedniej partii siatkarki Portoryko wywalczyły piłkę setową przy stanie 21:24 i za pierwszym podejściem zakończyły tę odsłonę.

Trzeciego seta z impetem rozpoczęły Polki. Pojedynczy blok Agnieszki Kąkolewskiej i as serwisowy Anny Grejman w kolejnej akcji dały przewagę 5:1. Na pierwszej przerwie Polki prowadziły dwoma punktami, na drugiej - znów czterema, znów dzięki skutecznej zagrywce Anny Grejman. W końcówce biało-czerwone prowadziły 19:14, następnie 22:18, ale rywalki zdołały odrobić straty i po skutecznym ataku Kariny Ocasio wyszły na prowadzenie (22:23). Portorykanki nie zaprzepaściły szansy na zakończenie meczu w trzeciej partii: skuteczny blok dał im piłkę meczową (22:24), a atak Bereniki Tomsi w taśmę ustalił wynik seta na 23:25 i zakończył spotkanie. MVP: Lynda Morales.

W ostatnim meczu turnieju Argentyna pokonała Kenię 3:0 (26:24, 25:22, 25:17).