Dreszczowiec w Saint-Etienne. Polska w ćwierćfinale Euro 2016!

W spotkaniu 1/8 finału Euro 2016 Polska zmierzyła się w Saint-Etienne ze Szwajcarią. Po 90. minutach był remis 1:1, dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu i pierwszego ćwierćfinalistę francuskiego turnieju musiały wyłonić rzuty karne. W serii jedenastek biało-czerwoni wygrali 5-4!

Już w 23. sekundzie meczu mogła paść pierwsza bramka dla Polaków: błąd Szwajcarów w defensywie, Yann Sommer uprzedził Roberta Lewandowskiego, ale wybił piłkę wprost pod nogi Arkadiusza Milika, Polak stał tuż przed linią pola karnego, uderzył z pierwszej piłki, ale nie trafił w bramkę. Biało-czerwoni z ogromnym animuszem rozpoczęli bój o ćwierćfinał, kotłowało się pod bramką Szwajcarów, Polacy mieli kolejne rzuty rożne, ale wciąż nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza rywali.

W 29 minucie efektownym rajdem popisał się Kamil Grosicki, ale został uprzedzony przez obrońców. W 33. minucie kolejną szansę miał Arkadiusz Milik, uderzył jednak nad poprzeczką. W kolejnych minutach inicjatywę przejęli na moment piłkarze Szwajcarii. Głową strzelał Fabian Schaer, ale wprost w polskiego bramkarza, w 39. minucie Łukasz Fabiański znów skutecznie interweniował i dalekim wyrzutem rozpoczął kontrę biało-czerwonych.

Piłka trafiła do Kamila Grosickiego, który rozpoczął kolejny rajd w kierunku pola karnego rywali, mimo asysty szwajcarskich obrońców zdołał wrzucić piłkę, która przepuszczona przez Arkadiusza Milika trafiła wprost pod nogi Jakuba Błaszczykowskiego. Kuba miał w polu karnym dużo miejsca i czas, by przymierzyć, zachował zimną krew i posłał piłkę między nogami bezradnego Yanna Sommera. 1:0 dla biało-czerwonych po pierwszej połowie, którą zakończył niecelnym strzałem z przewrotki Kamil Grosicki.

Drugą część meczu Polacy rozpoczęli od strzałów Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego, przy których świetnie interweniował Yan Sommer. W odpowiedzi uderzał Xherdan Shaqiri, ale na posterunku był Łukasz Fabiański.

W 55. minucie Fabian Schaer otrzymał żółtą kartkę za ostry faul na Robercie Lewandowskim. Szybko "zrewanżował się" rywalom Artur Jędrzejczyk, który obejrzał żółty kartonik za za faul na Stephanie Lichtsteinerze. Gra się zaostrzyła,  w 66. minucie Breel Embolo sfaulował interweniującego Łukasza Fabiańskiego.

Polski bramkarz popisał się kilka minut później kapitalną interwencją po strzale Ricardo Rodrigueza z rzutu wolnego. W 78. minucie biało-czerwoni mieli dużo szczęścia, gdy Haris Seferović huknął w poprzeczkę.

W 82. minucie Szwajcarzy zdołali wyrównać. Xherdan Shaqiri uderzył przewrotką zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do polskiej bramki. Marnym pocieszeniem był fakt, że napastnik Stoke City zdobył być może najpiękniejszą bramkę tych mistrzostw. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie i pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016 musiała wyłonić dogrywka.

Dla reprezentacji Polski była to druga dogrywka w historii, pierwszą biało-czerwoni rozegrali na mistrzostwach świata w 1938 roku we Francji, w legendarnym starciu z Brazylią, również na etapie 1/8 finału. Od początku dogrywki przewagę mieli Szwajcarzy. W 113. minucie Łukasz Fabiański popisał się kolejną w tym meczu kapitalną interwencją w sytuacji sam na sam z Erenem Derdiyokiem. W 120. minucie przed szansą stanęli z kolei biało-czerwoni, ale Łukaszowi Piszczkowi zabrakło centymetrów do szczęścia. Bramka nie padła i obie ekipy mogły szykować się do serii rzutów karnych, w której biało-czerwoni triumfowali 5-4!

4-4 - Ricardo Rodriguez - trafił

4-5 - Grzegorz Krychowiak - trafił = POLSKA W ĆWIERĆFINALE EURO 2016!

W ćwierćfinale, który zostanie rozegrany 30 czerwca o godzinie 21.00 w Marsylii biało-czerwoni zagrają w nim z Portugalią, która pokonała 1:0 po dogrywce Chorwację.

1/8 finału: Szwajcaria - Polska 1:1 (0:1), karne 4-5.

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77. Gelson Fernandes), Blerim Dzemaili (58. Breel Embolo), Granit Xhaka, Admir Mehmedi (70. Eren Derdiyok) - Haris Seferovic.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.

Bramki: 0:1 Jakub Błaszczykowski (39), 1:1 Xherdan Shaqiri (82).

Żółte kartki: Fabian Schaer, Johan Djourou (Szwajcaria) - Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan (Polska).

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia). Widzów 39 000.