Dreszczowiec w Saint-Etienne. Polska w ćwierćfinale Euro 2016!

W spotkaniu 1/8 finału Euro 2016 Polska zmierzyła się w Saint-Etienne ze Szwajcarią. Po 90. minutach był remis 1:1, dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu i pierwszego ćwierćfinalistę francuskiego turnieju musiały wyłonić rzuty karne. W serii jedenastek biało-czerwoni wygrali 5-4!

Już w 23. sekundzie meczu mogła paść pierwsza bramka dla Polaków: błąd Szwajcarów w defensywie, Yann Sommer uprzedził Roberta Lewandowskiego, ale wybił piłkę wprost pod nogi Arkadiusza Milika, Polak stał tuż przed linią pola karnego, uderzył z pierwszej piłki, ale nie trafił w bramkę. Biało-czerwoni z ogromnym animuszem rozpoczęli bój o ćwierćfinał, kotłowało się pod bramką Szwajcarów, Polacy mieli kolejne rzuty rożne, ale wciąż nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza rywali.

W 29 minucie efektownym rajdem popisał się Kamil Grosicki, ale został uprzedzony przez obrońców. W 33. minucie kolejną szansę miał Arkadiusz Milik, uderzył jednak nad poprzeczką. W kolejnych minutach inicjatywę przejęli na moment piłkarze Szwajcarii. Głową strzelał Fabian Schaer, ale wprost w polskiego bramkarza, w 39. minucie Łukasz Fabiański znów skutecznie interweniował i dalekim wyrzutem rozpoczął kontrę biało-czerwonych.

Piłka trafiła do Kamila Grosickiego, który rozpoczął kolejny rajd w kierunku pola karnego rywali, mimo asysty szwajcarskich obrońców zdołał wrzucić piłkę, która przepuszczona przez Arkadiusza Milika trafiła wprost pod nogi Jakuba Błaszczykowskiego. Kuba miał w polu karnym dużo miejsca i czas, by przymierzyć, zachował zimną krew i posłał piłkę między nogami bezradnego Yanna Sommera. 1:0 dla biało-czerwonych po pierwszej połowie, którą zakończył niecelnym strzałem z przewrotki Kamil Grosicki.

Drugą część meczu Polacy rozpoczęli od strzałów Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego, przy których świetnie interweniował Yan Sommer. W odpowiedzi uderzał Xherdan Shaqiri, ale na posterunku był Łukasz Fabiański.

W 55. minucie Fabian Schaer otrzymał żółtą kartkę za ostry faul na Robercie Lewandowskim. Szybko "zrewanżował się" rywalom Artur Jędrzejczyk, który obejrzał żółty kartonik za za faul na Stephanie Lichtsteinerze. Gra się zaostrzyła,  w 66. minucie Breel Embolo sfaulował interweniującego Łukasza Fabiańskiego.

Polski bramkarz popisał się kilka minut później kapitalną interwencją po strzale Ricardo Rodrigueza z rzutu wolnego. W 78. minucie biało-czerwoni mieli dużo szczęścia, gdy Haris Seferović huknął w poprzeczkę.

W 82. minucie Szwajcarzy zdołali wyrównać. Xherdan Shaqiri uderzył przewrotką zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do polskiej bramki. Marnym pocieszeniem był fakt, że napastnik Stoke City zdobył być może najpiękniejszą bramkę tych mistrzostw. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie i pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016 musiała wyłonić dogrywka.

Dla reprezentacji Polski była to druga dogrywka w historii, pierwszą biało-czerwoni rozegrali na mistrzostwach świata w 1938 roku we Francji, w legendarnym starciu z Brazylią, również na etapie 1/8 finału. Od początku dogrywki przewagę mieli Szwajcarzy. W 113. minucie Łukasz Fabiański popisał się kolejną w tym meczu kapitalną interwencją w sytuacji sam na sam z Erenem Derdiyokiem. W 120. minucie przed szansą stanęli z kolei biało-czerwoni, ale Łukaszowi Piszczkowi zabrakło centymetrów do szczęścia. Bramka nie padła i obie ekipy mogły szykować się do serii rzutów karnych, w której biało-czerwoni triumfowali 5-4!

4-4 - Ricardo Rodriguez - trafił

4-5 - Grzegorz Krychowiak - trafił = POLSKA W ĆWIERĆFINALE EURO 2016!

W ćwierćfinale, który zostanie rozegrany 30 czerwca o godzinie 21.00 w Marsylii biało-czerwoni zagrają w nim z Portugalią, która pokonała 1:0 po dogrywce Chorwację.

1/8 finału: Szwajcaria - Polska 1:1 (0:1), karne 4-5.

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77. Gelson Fernandes), Blerim Dzemaili (58. Breel Embolo), Granit Xhaka, Admir Mehmedi (70. Eren Derdiyok) - Haris Seferovic.

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski.

Bramki: 0:1 Jakub Błaszczykowski (39), 1:1 Xherdan Shaqiri (82).

Żółte kartki: Fabian Schaer, Johan Djourou (Szwajcaria) - Artur Jędrzejczyk, Michał Pazdan (Polska).

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia). Widzów 39 000.

14:29

Witamy! Już tylko około 30 minut dzieli nas od najważniejszego wydarzenia ostatnich lat w polskiej piłce nożnej. Polska - Szwajcaria w 1/8 finału Euro 2016!

14:30

Tak prezentują sie składy obu ekip:

Polska - Szwajcaria: Znamy składy!

14:31

To już jedenaste starcie Polski ze Szwajcarią! Wygraliśmy cztery mecze, pięć razy padł remis, a jedno spotkanie padło łupem "Helwetów".

14:37

Polscy kibice powoli zapełniają stadion w Saint-Etienne!

14:40

Trybuny będą dziś biało-czerwone, gdyż obie reprezentacje występują w takich barwach!

14:44

Miejmy nadzieję, że Biało-czerwoni znajdą dzisiaj sposób na golkipera Szwajcarów!

Sommer ścianą nie do przejścia? To jego będą musieli pokonać Polacy (WIDEO)

14:52

Piłkarze już w tunelu, a na boisku występy artystyczne!

14:54

Już tylko minuty do pierwszego gwizdka! Zawodnicy wychodzą na murawę.

14:55

Czas na hymny!!!

14:57

Mecz poprowadzi Mark Clattenburg z Anglii!

15:00

Zaczynamy!!! Biało-czerwoni po ćwierćfinał!

15:00

1' Szwajcaria - Polska 0:0

Arkadiusz Milik! Polak zza pola karnego nie trafił do pustej bramki!

15:01

2' Szwajcaria - Polska 0:0

Teraz Szwajcarzy na prawej stronie konstruują akcję.

15:02

4' Szwajcaria - Polska 0:0

"Helweci' grają piłką od tyłu. Udaje nam się przejąć piłkę. Teraz Polacy uspokajają gre.

15:03

I znowu Polska przy piłce! Dobrze weszliśmy w ten mecz.

15:04

5' Szwajcaria - Polska 0:0

Dośrodkowanie Lewandowskiego przyblokowane, będzie aut dla Polaków.

15:05

6' Szwajcaria - Polska 0:0

Trzymamy piłkę na lewej flance! Znowu Lewandowski, ale znowu zablokowany

15:05

Szwajcarzy nie potrafią wyjść z własnej połowy.

15:06

7' Szwajcaria - Polska 0:0

Milik głowkuje, ale wprost w Sommera! Kolejna dobra akcja Polaków.

15:07

8' Szwajcaria - Polska 0:0

W końcu Szwajcarzy przejęli piłkę, ale nasi piłkarze bardzo czujni.

15:08

9' Szwajcaria - Polska 0:0

Poddenerwowani podopieczni Vladimira Petkovicia tracą futbolówke.

15:10

10' Szwajcaria - Polska 0:0

Bardzo dobre dziesięc minut Polaków. Przejeliśmy kontrolę nad meczem i mieliśmy dwie świetne okazje do zdobycia bramki. Teraz powoli rozkręcają Szwajcarzy! Blerim Džemaili trafia w boczną siatkę!

15:11

11' Szwajcaria - Polska 0:0

Grożna centra Stephana Lichtsteinera minęła bramkę Fabiańskiego.

15:12

13' Szwajcaria - Polska 0:0

Słaby początek Krzysztofa Mączyńskiego, dużo strat! W ataku Szwajcarzy, ale kapitalnyt wślizg Michałą Pazdana ratuje Polską reprezentację.

15:13

14' Szwajcaria - Polska 0:0

Sommer od bramki po niecelnym strzale Roberta Lewandowskiego!

15:14

15' Szwajcaria - Polska 0:0

Faul "Lewego" w ataku.

15:16

16' Szwajcaria - Polska 0:0

Tak Milik mógł otworzyć wynik już w 1. minucie.

Co za szansa Milika! Fatalne pudło Polaka w 1. minucie (WIDEO)

15:17

17' Szwajcaria - Polska 0:0

Biało-czerwoni cały czas w natarciu. Przetrwaliśmy napór Szwajcarów i teraz znowu kontrolujemy przebieg meczu.

15:17

18' Szwajcaria - Polska 0:0

Będziemy mieli rzut rożny!

15:18

Milik!!! Mocno ponad bramką, ale będzie kolejny rożny.

15:19

20' Szwajcaria - Polska 0:0

Mączyński z dystansu! Znowu obok bramki.

15:21

21' Szwajcaria - Polska 0:0

Świetny odbiór Mączyńskiego. Piłka jednak dalej u Szwajcarów.

15:21

22' Szwajcaria - Polska 0:0

Wolny dla Szwajcarii!

15:22

23' Szwajcaria - Polska 0:0

Tym razem rożny dla "Helwetów".

15:23

Johan Djourou głową. Na szczęście ponad bramką.

15:24

24' Szwajcaria - Polska 0:0

Leży na boisku Jakub Błaszczykowski! Polak kopnięty w nogę .

15:24

25' Szwajcaria - Polska 0:0

Kuba już wraca na boisko.

15:25

26' Szwajcaria - Polska 0:0

Ricardo Rodríguez z dystansu! Groźna próba Szwajcara minimalnie minęła słupek bramki Polaków.

15:27

Atak pozycyjny Szwajcarów.

15:28

28' Szwajcaria - Polska 0:0

Pazda świetnie asekuruje i znowu kapitalny wślizg naszego obrońcy! Chwilę później lewą stroną pognał Kamil Grosicki i mamy rożny.

15:29

29' Szwajcaria - Polska 0:0

Krychowiak! Powinno być 1:0 dla Polski.

15:30

30' Szwajcaria - Polska 0:0

Tym razem Glik niecelnie podawał i przy piłce rywale.

15:31

31' Szwajcaria - Polska 0:0

Grosicki chciał pięknie przelobować Sommera! ależ to byłby gol. Polak jednak minimalnie za mocno uderzył.

15:31

32' Szwajcaria - Polska 0:0

15:33

33' Szwajcaria - Polska 0:0

Milik! Ile jeszcze sytuacji potrzebował będzie Arek żeby się odblokować w tym meczu?

15:33

34' Szwajcaria - Polska 0:0

Teraz Milik przypadkowo uderzył Valona Behramiego.

15:34

35' Szwajcaria - Polska 0:0

Glik wybija na rzut rożny!

15:35

Fabian Schar! Prosto w Fabiańskiego

15:35

36' Szwajcaria - Polska 0:0

Szwajcarzy się rozkręcają!

15:36

37' Szwajcaria - Polska 0:0'

A na trybunach kibice śpiewają: "Gramy u siebie"

15:39

39' Szwajcaria - Polska 0:1

GOOOOOOL! Błaszczykowski!!!!

15:41

TAAAK! Kapitalna akcja Polaków. Grosicki pobiegł ile tylko miał sił w nogach. Przebił sie prze kilku rywali. Dograł do Milika. Polak sprytnie przepuścił futbolówkę do Błaszczykowskiego, a ten pewnym strzałem, między nogami Sommera otwiera wynik.

15:42

43' Szwajcaria - Polska 0:1

Teraz się bronimy! Ależ ofiarne interwencje Polaków.

15:44

44' Szwajcaria - Polska 0:1

Musimy spokojnie dograć tę połowę do końca!

15:44

45' Szwajcaria - Polska 0:1

Mączyński znowu uderzał! I kolejny raz fatalnie.

15:45

Bardzo dobrze gra Artur Jędrzejczyk! Kolejna świetna interwencja lewego obrońcy.

15:46

45+1' Szwajcaria - Polska 0:1

Wolny dla Polski!

15:47

45+2' Szwajcaria - Polska 0:1

Grosicki z przewrotki! Niecelnie, ale brawo za próbę!

15:48

Koniec pierwszej połowy! Jak na razie gramy bardzo dobre zawody! Szwajcarzy chwilami bezradni, a my jeżeli zagramy takie drugie 45 minut to spokojnie wygramy i awansujemy do upragnionego ćwierćfinału.

15:49

A tu gol i piękna akcja Błaszczykowskiego!

Polska - Szwajcaria: Dopięliśmy swego! Gol Błaszczykowskiego! (WIDEO)

15:59

Nawet gwiazda reprezentacji Niemiec wspiera Polaków!

16:02

Wracamy do Saint-Etienne! Przed nami druga połowa starcia Polska - Szwajcaria!

16:03

46' Szwajcaria - Polska 0:1

Zaczęli Szwajcarzy.

16:05

47' Szwajcaria - Polska 0:1

Groźna akcja Xherdana Shaqiriego! Musimy przetrwać napór Szwajcarów, którzy rzucili się po przerwie na Polaków.

16:06

Miejmy nadzieję, że i tym razem się sprawdzi!

16:07

49' Szwajcaria - Polska 0:1

Szwajcarzy spokojnie od tyłu rozgrywali piłkę. Szybko przeszli do ataku, na świetnej pozycji znalazł się Seferović, ale zdaniem arbitra spalony! Słuszna decyzja

16:08

50' Szwajcaria - Polska 0:1

Lewy! Łapie piłkę Sommer! Pierwszy celny strzał naszej gwiazdy na Euro 2016.

16:09

51' Szwajcaria - Polska 0:1

Shaqiri zza pola karnego! Z problemami piąstkuje Fabiański.

16:10

52' Szwajcaria - Polska 0:1

Groźnie centrował Schar. Będzie jeszcze aut blisko naszego pola karnego

16:11

53' Szwajcaria - Polska 0:1

Była świetna okazja, ale Lewandowski przerzucił za mocno! Po chwili Błaszczykowski kapitalnie uderzył, ale tym razem górą Sommer.

16:14

56' Szwajcaria - Polska 0:1

Ależ brytalny faul Schara!!! Lewandowski wykoszony równo z murawą! Żółty kartonik dla obrońcy, a mogła być i czerwień.

16:14

57' Szwajcaria - Polska 0:1

Lewy opatrywany poza linią.

16:15

58' Szwajcaria - Polska 0:1

Teraz żółta kartka dla Jędrzejczyka. Rewanż za Lewandowskiego.

16:16

59' Szwajcaria - Polska 0:1

Pierwsza zmiana Szwajcarów! Wchodzi młody Breel Embolo, schodzi Blerim Dzemaili,

16:18

60' Szwajcaria - Polska 0:1

Polacy dobrze się bronią i liczą na szybką kontrę. Tym razem atak Polaków jednak się nie udał.

16:19

61' Szwajcaria - Polska 0:1

Kolejny faul na Lewym! Teraz Embolo przewinił.

16:20

62' Szwajcaria - Polska 0:1

Niedokładne dośrodkowanie Grosika. Sommer od bramki.

16:21

63' Szwajcaria - Polska 0:1

Szwajcarzy graja teraz na dwóch napastników Embolo-Seferović.

16:22

64' Szwajcaria - Polska 0:1

Szwajcarzy nie mają pomysłu na Polaków! Wielkie brawa dla naszej defensywy.

16:24

65' Szwajcaria - Polska 0:1

Swietna interwencja Fabiańskiego! W Polskiego bramkarza wpadł jeszcze Embolo i nasz golkiper leży na murawie.

16:24

67' Szwajcaria - Polska 0:1

Dobrze teraz gramy pressingiem.

16:25

68' Szwajcaria - Polska 0:1

Rożny dla Szwajcarów.

16:26

Leży na boisku Milik! Polak fatalnie stanął, ale miejmy nadzieję , że wróci na boisko. Tymczasem Szwajcarzy nie wykorzystali rożnego.

16:28

70' Szwajcaria - Polska 0:1

Na boisku pojawia się Eren Derdiyok, który zmienia Mehmediego. W tym momencie trzech nominalnych napastników na boisku w zespole Szwajcarii! Trener Petković rzuca wszytsko, co ma  do ataku.

16:29

71' Szwajcaria - Polska 0:1

Piszczek!!! Mocno, ale i niecelnie.

16:30

72' Szwajcaria - Polska 0:1

Rzut wolny dla Szwajcarii! Blisko do bramki Fabiańskiego!

16:31

73' Szwajcaria - Polska 0:1

Ricardo Rodríguez!!! Uderzenie w samo okienko, ale kapitalnie broni Fabiański!

16:32

74' Szwajcaria - Polska 0:1

Świetne uderzenie, ale jeszcze lepsza interwencja Polaka!

16:33

75' Szwajcaria - Polska 0:1

Kolejny brzydki faul! Tym razem ofiarą Mączyński.

16:34

76' Szwajcaria - Polska 0:1

Nie wyszło to uderzenie Lewandowskiemu.

16:35

77' Szwajcaria - Polska 0:1

Gelson Fernandes zmienia Behramiego! To ostatnia zmiana Szwajcarów.

16:36

78' Szwajcaria - Polska 0:1

Poprzeczka!!! Ależ mieliśmy szczęscie

16:37

Strzelał Shaqiri, a bramka tylko zadrżała.

16:38

80' Szwajcaria - Polska 0:1

Rzut rożny dla Szwajcarów! Który to już stały framgent dla rywali?

16:39

81' Szwajcaria - Polska 0:1

"Helweci" zamknęli nas na naszej połowie.

16:40

82' Szwajcaria - Polska 1:1

GOOOOOOL! Niesamowity gol! Shaqiriego z przewrotki!

16:41

84' Szwajcaria - Polska 1:1

Bezsprzecznie bramka turnieju!

16:43

85' Szwajcaria - Polska 1:1

Jeżeli po 90 minutach będzie remis to potrzebna będzie dogrywka.

16:44

87' Szwajcaria - Polska 1:1

Uspokajamy grę.

16:46

88' Szwajcaria - Polska 1:1

Mieliśmy rzut rożny, w polu karnym było duże zamieszanie. Od bramki zacznie Sommer.

16:47

89' Szwajcaria - Polska 1:1

Na spalonym Grosicki.

16:48

90' Szwajcaria - Polska 1:1

Ładnie złożył sie do strzału Embolo, na szczęście zablokowany.

16:50

90+2' Szwajcaria - Polska 1:1

Rzut wolny! Jedna z ostatnich szans dla Polaków!

16:50

90+3' Szwajcaria - Polska 1:1

Milik... Obok bramki!

16:53

Koniec regulaminowych 90 minut! Czas na dogrywkę, która będzie pierwszą dla Polaków od 1938 roku! Wtedy graliśmy z Brazylią.

16:56

Przed nami dogrywka, a może i rzuty karne.

16:57

91' Szwajcaria - Polska 1:1

Zaczęli Polacy!

16:58

92' Szwajcaria - Polska 1:1

Szwajcarzy przy piłce! Przypomnijmy, że Adam Nawałka, jak na razie nie dokonał żadnej zmiany!

17:00

93' Szwajcaria - Polska 1:1

Jeszcze raz piękne trafienie Szwajcarów!

Co za gol Shaqiriego! Nożyce z szesnastego metra w polskiej siatce (WIDEO)

17:01

94' Szwajcaria - Polska 1:1

Dogrywka przebiega w spokojnym tempie! Nikt nie forsuje tempa.

17:03

96' Szwajcaria - Polska 1:1

Shaqiri mięciutkim uderzeniem chciał pokonać Fabiańskiego. Tym razem przesadził.

17:05

98' Szwajcaria - Polska 1:1

Teraz to my zamknęliśmy rywali.

17:05

99' Szwajcaria - Polska 1:1

Nieporozumienie i tracimy piłkę.

17:06

100' Szwajcaria - Polska 1:1

Skurcze łapią Mączyńskiego.

17:08

102' Szwajcaria - Polska 1:1

Schodzi Krzysztof Mączyński, wchodzi Tomasz Jodłowiec. Pierwsza, wymuszona zmiana w szeregach Polaków.

17:09

103' Szwajcaria - Polska 1:1

Polacy grają piłką. Przydałby się jakiś zryw.

17:10

104' Szwajcaria - Polska 1:1

Widać zmęczenie po Polakach!

17:11

Kolejna zmiana! Sławomir Peszko zmienia Kamila Grosickiego.

17:12

105' Szwajcaria - Polska 1:1

Peszko nie zaczął najlepiej. Faul i rzut wolny dla Szwajcarii.

17:13

106' Szwajcaria - Polska 1:1

Koniec pierwszej częsci dogrywki.

17:14

Króciótka przerwa i wracamy na boisko.

17:15

Szwajcarzy przy piłce. Groźnie Seferović, ale blokujemy ten strzał.

17:17

107' Szwajcaria - Polska 1:1

Traci piłkę Krychowiak i musimy wracać. Dobrze Jędrzejczyk, ale Szwajcarzy przy piłce.

17:18

108' Szwajcaria - Polska 1:1

Dużo teraz błędów po naszej stronie. Na szczęście dobrze bronimy.

17:18

109' Szwajcaria - Polska 1:1

Kolejny rzut rożny dla Szwajcarii.

17:19

110' Szwajcaria - Polska 1:1

Nawałnica Szwajcarii!

17:20

Walczymy z całych sił! Teraz to już prawdziwa bitwa.

17:21

112' Szwajcaria - Polska 1:1

Żółta kartka dla Pazdana.

17:22

113' Szwajcaria - Polska 1:1

Derdiyok!!! Kapitalnie znowu Fabiański.

17:25

116' Szwajcaria - Polska 1:1

Jeszcze 5 minut! Czy będą karne?

17:26

Kolejny korner Szwajcarów.

17:27

117' Szwajcaria - Polska 1:1

Djourou - faul taktyczny i żółta kartka.

17:27

118' Szwajcaria - Polska 1:1

Derdiyok po raz kolejny! Dobrą zmianę dał ten napastnik.

17:29

119' Szwajcaria - Polska 1:1

Końcowe minuty! Polacy przy piłce.

17:30

120' Szwajcaria - Polska 1:1

Co to była za szansa! Piszczek pojawił się w polu karnym, ale nie zdołał oddać strzału.