GP Wielkiej Brytanii: Zmarzlik trzeci w Cardiff, zwycięstwo Lindbaecka

Żużel

Bartosz Zmarzlik zajął trzecie miejsce w turnieju Grand Prix w Cardiff, piątej eliminacji mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Wygrał Szwed Antonio Lindbaeck, przed Brytyjczykiem Taiem Woffindenem. Piotr Pawlicki i Maciej Janowski odpadli w półfinale.

W Cardiff jeszcze nigdy nie udało się wygrać polskiemu żużlowcowi i ta seria nie została przerwana także w sobotę. Mimo to kibice biało-czerwonych mieli powody do radości - po raz pierwszy w tym sezonie Zmarzlik, Pawlicki i Janowski w komplecie awansowali do półfinałów.

W turnieju zasadniczym świetnie spisywał się Pawlicki, który wygrał cztery wyścigi i z dorobkiem 13 punktów z pierwszego miejsca awansował do półfinału. Bardzo pewnie miejsce w czołowej ósemce zapewnili sobie także Janowski - 11 pkt i Zmarzlik - 10.

W pierwszym półfinale Pawlicki i Janowski słabo wystartowali, zostali wyprzedzeni przez Woffindena i Amerykanina Grega Hancocka, którzy zapewnili sobie awans. Po chwili Zmarzlik stoczył zażartą, zwycięską walkę o drugie miejsce z Australijczykiem Jasonem Doylem. Wyścig wygrał Lindbaeck.

W finale najlepiej wystartował Szwed i prowadzenia nie oddał do mety. Po pierwszym łuku drugą pozycję zapewnił sobie Woffinden, a o trzecie miejsce walczyli Zmarzlik z Hancockiem. Przez większą część dystansu górą był Amerykanin, ale dzięki atakowi na ostatnim okrążeniu po raz trzeci w karierze na podium stanął zawodnik Stali Gorzów. Wcześniej, startując z "dzikimi kartami", wygrał w 2014 roku i był trzeci w 2012 w Gorzowie Wlkp.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej utrzymał Hancock, który o trzy punkty wyprzedza Woffindena. Janowski jest piąty, Zmarzlik szósty, a Pawlicki 10. Kolejny turniej odbędzie się 13 sierpnia w szwedzkiej Malilli.