Rio 2016: Ostatnie zgrupowanie bokserów w Zakopanem

Po ośmiu latach polscy bokserzy znów wystąpią w turnieju olimpijskim. Za miesiąc rywalizować będą Tomasz Jabłoński (75 kg) i Igor Jakubowski (91 kg). Obaj są wicemistrzami Europy i zapowiadają, że nie jadą do Rio tylko po naukę. W Zakopanem zaczęli ostatnie zgrupowanie.

W 2012 roku na olimpijskim ringu wystąpiła tylko Karolina Michalczuk. Z kolei cztery lata wcześniej bez powodzenia boksowali Łukasz Maszczyk i Rafał Kaczor. Ostatnim medalistą pozostaje Wojciech Bartnik, który w 1992 roku w Barcelonie zdobył brązowy medal w wadze półciężkiej (81 kg).

W tej samej kategorii niewiele zabrakło do awansu na igrzyska w Rio Mateuszowi Trycowi. Ostatecznie do Brazylii pojadą Jabłoński (SAKO Gdańsk) i Jakubowski (Zagłębie Konin).

"Wygrywaliśmy z zawodnikami z europejskiej czy światowej czołówki, dlatego jesteśmy w stanie skutecznie powalczyć w Rio de Janeiro" - przekonują srebrni medaliści ubiegłorocznych ME.

Obaj występowali w drużynie Rafako Hussars Poland w lidze World Series of Boxing. Jabłoński wywalczył olimpijską kwalifikację z rankingu tych rozgrywek, zaś Jakubowski po niedawnym zwycięstwie w turnieju w Baku. Obaj są w dobrej formie, Jabłoński ostatnio zajął pierwsze miejsce w zawodach w Atyrau w Kazachstanie.

"Na sparingach w Zakopanem mam walczyć m.in. z Arkadiuszem Szwedowiczem i chyba również z zawodowcem Dariuszem Sękiem" - dodał Jabłoński. Z kolei Jakubowski prawdopodobnie zmierzy się m.in. z boksującym na ringach profesjonalnych Adamem Balskim.

Zgrupowanie w stolicy polskich Tatr potrwa do 23 lipca.

W zakończonym w piątek ostatnim turnieju kwalifikacyjnym do IO w wenezuelskim Vargas w wagach tych polskich pięściarzy triumfowali Ekwadorczycy Marlo Javier Delgado (75 kg) i Julio Cesar Castillo (91 kg). Właśnie tego drugiego w finale kwalifikacji w Baku pokonał Jakubowski.