Liga Światowa: Polacy przegrali z Serbią

Biało-czerwoni rywalizację w turnieju Final Six Ligi Światowej rozpoczęli od niezwykle emocjonującego, wygranego 3:2 spotkania z Francją. W drugim meczu zmierzyli się z Serbią, znów ulegli rywalom w dwóch pierwszych setach, ale tym razem nie zdołali doprowadzić do tie-breaka i przegrali całe spotkanie 1:3.

W tegorocznym Final Six Ligi Światowej bierze udział pięć reprezentacji, które zobaczymy w turnieju siatkarzy na igrzyskach olimpijskich. Jedyną drużyną w tej stawce, która w Rio de Janeiro nie wystąpi jest Serbia. Dla podopiecznych trenera Nikoli Grbicia Liga Światowa jest więc najważniejszym tegorocznym startem.  Serbowie przyjechali do Krakowa bez swego asa atutowego – Aleksandara Atanasijevicia w składzie. Mimo to mają w ekipie takich zawodników jak Uroš Kovačević, Marko Podraščanin czy Srećko Lisinac i w fazie interkontynentalnej prezentowali się bardzo dobrze: zajęli trzecie miejsce w tabeli I Dywizji z bilansem 7 zwycięstw - 2 porażki. W pierwszym turnieju w Kaliningradzie Serbia pewnie pokonała Polskę 3:0 (25:20, 25:20, 25:23). Do historii przeszło starcie Serbów z Brazylią w Hali Pionir w Belgradzie, które Serbowie wygrali 3:1 i w którym zaserwowali aż 20 asów!

To, że mocna zagrywka jest mocną bronią ekipy z Półwyspu Bałkańskiego, biało-czerwoni przekonali się już w pierwszej odsłonie starcia w krakowskiej Tauron Arenie.  Serbowie uzyskali minimalną przewagę na pierwszej przerwie (7:8), a w środkowej części seta ją powiększali. Skuteczne zagrywki Mateusza Bieńka przywróciły nadzieje (13:14), później pomogły biało-czerwonym nieskuteczne ataki Drazena Luburića (18:18). Wyrównana walka trwała do stanu 23:23, ale dwie decydujące akcje padły łupem Serbów.

Drugi set zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Serbów. Jeszcze na pierwszej przerwie przewagę mieli biało-czerwoni (8:7), ale tuż po niej, dzięki zagrywkom Marko Ivovicia przewagę uzyskali siatkarze Nikoli Grbicia. W końcówce biało-czerwoni mieli problemy ze skończeniem akcji i nie byli już w stanie zbliżyć się do rywali i przegrali 20:25.

Trzecią partię biało-czerwoni rozpoczęli od mocnego uderzenia, na pierwszej przerwie prowadzili aż 8:2 i  w dalszej części seta utrzymywali przewagę, dzięki dobremu przyjęciu i skutecznej grze blokiem. Gdy Rafał Buszek ustalił wynik tej partii, wydawało się, że Polacy mogą powtórzyć historię ze spotkania z Francją. Niestety, czwarty set biało-czerwoni rozpoczęli od falstartu (1:7) i mimo późniejszych prób odrobienia strat, nie zdołali już dogonić rozpędzonych Serbów.

Podopieczni Nikoli Grbicia zapewnili sobie awans do półfinału. W piątek Polacy odpoczywają i czekają na rozstrzygnięcie meczu Francja - Serbia, zwycięstwo tych drugich da im miejsce w czołowej czwórce.

Polska - Serbia 1:3 (23:25, 20:25, 25:18, 18:25)

Polska: Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Karol Kłos, Mateusz Bieniek, Mateusz Mika, Rafał Buszek - Paweł Zatorski (libero) oraz Bartosz Kurek, Fabian Drzyzga, Piotr Nowakowski.
Serbia: Marko Ivović, Drazen Luburić, Marko Podrascanin, Srećko Lisinać, Nikola Jovović, Milos Nikić - Neven Majstorović (libero) oraz Nikola Rosić (libero).

20:32

Przypomnijmy, że w pierwszym czwartkowym meczu włoscy siatkarze pokonali USA 3:1 (25:22, 27:25, 26:28, 25:21).

Kapitalny spektakl w Tauron Arenie! Metamorfoza Włochów w meczu z USA

20:32

POLSKA - SERBIA 0:0, 0:1 Rozpoczynamy drugie spotkanie biało-czerwonych na turnieju Final Six! Weryfikacja już w pierwszej  akcji i punkt dla Serbów.

20:34

POLSKA - SERBIA 0:0, 1:1 Mateusz Mika zdobył pierwszy punkt dla Polaków.

Wyjściowe składy:

POLSKA: Łomacz,  Konarski, Kłos, Mika, Buszek, Bieniek - Zatorski (libero).
SERBIA: Nikić, Ivović, Jovović, Luburić, Podrascianin, Lisiniac - Majstrović (libero).

20:35

POLSKA - SERBIA 0:0, 4:4 Wyrównany początek premierowej odsłony.

20:36

POLSKA - SERBIA 0:0, 6:5 Karol Kłos skutecznie ze środka.

20:37

POLSKA - SERBIA 0:0, 6:7 Marko Podraščanin - as serwisowy (102 km/h).

20:38

POLSKA - SERBIA 0:0, 7:8 Punkt straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

20:39

20:42

POLSKA - SERBIA 0:0, 9:12 Srećko Lisinac - as serwisowy. O czas poprosił Stephane Antiga.

20:43

POLSKA - SERBIA 0:0, 9:13 Zablokowany Dawid Konarski.

20:44

POLSKA - SERBIA 0:0, 11:14 Dražen Luburić przestrzelił zagrywkę.

20:44

POLSKA - SERBIA 0:0, 12:14 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

20:45

POLSKA - SERBIA 0:0, 13:14 Mateusz Bieniek - as serwisowy. Nikola Grbić wziął czas.

20:46

POLSKA - SERBIA 0:0, 13:15 Mateusz Mika zablokowany.

20:47

POLSKA - SERBIA 0:0, 14:16 Skutecznie Marko Podraščanin i dwa oczka różnicy na drugiej przerwie.

20:49

POLSKA - SERBIA 0:0, 15:17

Andrzej Wrona jest jednym z gości w studio Polsatu Sport.

Siema Kraków!🐨🐼🐻 Za chwile wchodzimy na antenę😉 #misiepysie

A photo posted by @w_kracze on Jul 14, 2016 at 10:57am PDT

20:49

POLSKA - SERBIA 0:0, 16:18 Karol Kłos pomylił się w polu zagrywki.

20:50

POLSKA - SERBIA 0:0, 17:18 Dražen Luburić zatrzymany blokiem.

20:50

POLSKA - SERBIA 0:0, 18:18 Mateusz Bieniek z przesuniętej krótkiej.

20:51

POLSKA - SERBIA 0:0, 19:19 Srećko Lisinac zaserwował w siatkę.

20:52

POLSKA - SERBIA 0:0, 20:19 Skutecznie Dawid Konarski. Nikola Grbić poprosił o czas.

20:54

POLSKA - SERBIA 0:0, 20:20 Rafał Buszek atakuje bez bloku, jak pokazuje weryfikacja.

20:55

POLSKA - SERBIA 0:0, 21:20 Mateusz Bieniek z krótkiej piłki.

20:55

POLSKA - SERBIA 0:0, 21:22 Mateusz Mika zatrzymany blokiem.

20:56

POLSKA - SERBIA 0:0, 21:23 Rafał Buszek atakuje w aut. Trzy punkty z rzędu dla Serbów i Stephane Antiga wziął czas.

20:57

POLSKA - SERBIA 0:0, 22:23 Karol Kłos skutecznie.

20:58

POLSKA - SERBIA 0:0, 23:23 Dražen Luburić myli się w ataku.

20:59

POLSKA - SERBIA 0:0, 23:24 Marko Podraščanin z przesuniętej krótkiej. Piłka setowa dla Serbów.

21:00

POLSKA - SERBIA 0:1 (23:25) Mateusz Mika zatrzymany blokiem. Pierwszy set dla Serbów.

21:03

21:04

POLSKA - SERBIA 0:1, 0:2 Pierwsze akcje drugiego seta dla Serbów.

21:05

POLSKA - SERBIA 0:1, 2:2 Skuteczny atak Dawida Konarskiego po chaotycznej akcji.

21:06

POLSKA - SERBIA 0:1, 4:3 Dražen Luburić atakuje w aut.

21:07

POLSKA - SERBIA 0:1, 5:4 Miloš Nikić skutecznie.

21:07

POLSKA - SERBIA 0:1, 5:5 Miloš Nikić - as serwisowy.

21:09

POLSKA - SERBIA 0:1, 7:6 Skuteczny atak Karola Kłosa.

21:10

POLSKA - SERBIA 0:1, 8:7 Po skutecznym ataku Karola Kłosa punkt przewagi Polaków na pierwszej przerwie.

21:12

POLSKA - SERBIA 0:1, 8:9 Marko Ivović - as serwisowy.

21:13

POLSKA - SERBIA 0:1, 8:10 Marko Ivović - as serwisowy (113 km/h). Przerwa na prośbę Stephane Antigi.

21:14

POLSKA - SERBIA 0:1, 9:10 Precyzyjny atak Dawida Konarskiego.

21:15

POLSKA - SERBIA 0:1, 9:12 Zablokowany atak Mateusza Bieńka.

21:15

POLSKA - SERBIA 0:1, 9:13 Srećko Lisinac - as serwisowy (104 km/h).

21:16

POLSKA - SERBIA 0:1, 9:14 Marko Ivović skutecznie z drugiej linii.

21:17

POLSKA - SERBIA 0:1, 10:14 Skuteczny blok Polaków.

21:18

POLSKA - SERBIA 0:1, 11:15 Miloš Nikić zatrzymany blokiem.

21:19

POLSKA - SERBIA 0:1, 12:16 Skuteczny atak Dražena Luburića i cztery punkty przewagi Serbów na drugiej przerwie.

21:20

POLSKA - SERBIA 0:1, 13:17 Zablokowany Michał Kubiak.

21:21

POLSKA - SERBIA 0:1, 13:18 Dawid Konarski zatrzymany blokiem.

21:22

POLSKA - SERBIA 0:1, 14:18 Zmiana na pozycji rozgrywającego w reprezentacji Polski. Skuteczny atak Dawida Konarskiego.

21:23

POLSKA - SERBIA 0:1, 15:19 Dawid Konarski obił blok rywali.

21:24

POLSKA - SERBIA 0:1, 16:19 Błąd po stronie Serbów.

21:24

POLSKA - SERBIA 0:1, 16:20 Trafia w boisko Dražen Luburić.

21:25

POLSKA - SERBIA 0:1, 17:21 Fabian Drzyzga serwuje w siatkę.

21:26

POLSKA - SERBIA 0:1, 18:22 Punktuje Dražen Luburić.

21:27

POLSKA - SERBIA 0:1, 19:23 Rafał Buszek zaatakował po bloku rywali.

21:27

POLSKA - SERBIA 0:1, 19:24 Dotknięcie siatki przez Polaków i piłka setowa dla Serbii.

21:29

POLSKA - SERBIA 0:2 (23:25, 20:25) Marko Podraščanin kończy drugą partię. Polacy planują powtórkę z meczu z Francją?

21:29

21:41

POLSKA - SERBIA 0:2, 3:0 Dobry początek trzeciej partii w wykonaniu Polaków!

21:41

POLSKA - SERBIA 0:2, 3:1 Dawid Konarski zatrzymany blokiem.

21:42

POLSKA - SERBIA 0:2, 4:1 Mateusz Bieniek z krótkiej.

21:42

POLSKA - SERBIA 0:2, 5:1 Mateusz Bieniek znów skutecznie i Nikola Grbić poprosił o przerwę.

21:45

POLSKA - SERBIA 0:2, 7:2 Dražen Luburić zatrzymany blokiem.

21:45

POLSKA - SERBIA 0:2, 8:2 Zdecydowana przewaga Polaków na początku trzeciej partii!

21:47

POLSKA - SERBIA 0:2, 10:3 Skuteczny blok Polaków.

21:48

POLSKA - SERBIA 0:2, 11:3 Rafał Buszek skończył kontrę biało-czerwonych. Nikola Grbić poprosił o czas.

21:50

POLSKA - SERBIA 0:2, 12:4 Efektowna kiwka Fabiana Drzyzgi.

21:51

POLSKA - SERBIA 0:2, 13:6 Michał Kubiak obił blok rywali.

21:54

POLSKA - SERBIA 0:2, 14:9 Srećko Lisinac - as serwisowy.

21:55

POLSKA - SERBIA 0:2, 16:10 Tomislav Dokić zaserwował w aut. Sześć oczek zaliczki Polaków na drugiej przerwie.

21:57

POLSKA - SERBIA 0:2, 17:11 Uroš Kovačević posłał piłkę w aut.

21:57

POLSKA - SERBIA 0:2, 18:11 Skuteczny blok Polaków.

21:58

POLSKA - SERBIA 0:2, 19:12

21:59

POLSKA - SERBIA 0:2, 20:13 Skuteczna kiwka Michała Kubiaka.

22:00

POLSKA - SERBIA 0:2, 21:14 Dotknięcie siatki w ekipie Serbów.

22:02

POLSKA - SERBIA 0:2, 22:16 Skutecznie Michał Kubiak.

22:03

POLSKA - SERBIA 0:2, 23:16 Mateusz Bieniek skutecznie z krótkiej.

22:03

POLSKA - SERBIA 0:2, 24:17 Uroš Kovačević zatrzymany blokiem. Piłka setowa dla biało-czerwonych!

22:12

POLSKA - SERBIA 1:2 (23:25, 20:25, 25:18) Rafał Buszek obił blok Serbów. Polacy wygrali trzecią odsłonę!

22:09

POLSKA - SERBIA 1:2, 0:3 Michał Kubiak zatrzymany blokiem.

22:10

POLSKA - SERBIA 1:2, 0:4 Fatalny początek czwartej partii w wykonaniu biało-czerwonych. Stephane Antiga prosi o czas.

22:11

POLSKA - SERBIA 1:2, 1:4 Michał Kubiak przerwał serię rywali.

22:13

POLSKA - SERBIA 1:2, 1:6 Drugi czas dla Stephane Antigi.

22:14

POLSKA - SERBIA 1:2, 1:7 Trener biało-czerwonych sięga po Bartosza Kurka.

22:15

POLSKA - SERBIA 1:2, 3:7 Mateusz Bieniek - as serwisowy (107 km/h).

22:15

POLSKA - SERBIA 1:2, 3:8 Pięć punktów straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie.

22:16

POLSKA - SERBIA 1:2, 4:8 Skutecznie Karol Kłos.

22:16

POLSKA - SERBIA 1:2, 5:8 Atak Bartosza Kurka z sytuacyjnej piłki.

22:17

POLSKA - SERBIA 1:2, 6:8 Bartosz Kurek - as serwisowy (106 km/h).

22:19

POLSKA - SERBIA 1:2, 7:9 Błąd Serbów.

Drzyzga wykiwał rywali! Polacy niewzruszeni ofiarnością Serbów

22:20

POLSKA - SERBIA 1:2, 8:9 Już tylko punkt straty biało-czerwonych. Zaiskrzyło pod siatką...

22:21

POLSKA - SERBIA 1:2, 8:10 Skutecznie Uroš Kovačević.

22:22

POLSKA - SERBIA 1:2, 9:12 Skutecznie Marko Ivović.

22:23

POLSKA - SERBIA 1:2, 9:14 Marko Ivović - as serwisowy (91 km/h).

22:24

POLSKA - SERBIA 1:2, 10:14 Marko Ivović zaserwował w siatkę.

22:25

POLSKA - SERBIA 1:2, 11:15 W siatkę zaserwował Srećko Lisinac.

22:26

POLSKA - SERBIA 1:2, 11:16 Pięć oczek zaliczki Serbów na drugiej przerwie.

22:26

POLSKA - SERBIA 1:2, 12:16 Skutecznie Mateusz Mika.

22:27

POLSKA - SERBIA 1:2, 13:17 Srećko Lisinac ze środka.

22:28

POLSKA - SERBIA 1:2, 13:18 Skuteczny atak Marko Ivovicia.

22:30

POLSKA - SERBIA 1:2, 15:19 Bartosz Kurek zaatakował po bloku rywali.

22:31

POLSKA - SERBIA 1:2, 15:20 Punktuje Dražen Luburić.

22:32

POLSKA - SERBIA 1:2, 16:21 Efektowny atak Dražena Luburicia.

22:33

POLSKA - SERBIA 1:2, 17:22 Uroš Kovačević obił polski blok.

22:33

POLSKA - SERBIA 1:2, 18:22 Mateusz Bieniek z krótkiej.

22:34

POLSKA - SERBIA 1:2, 18:24 Błąd Bartosza Kurka i piłka meczowa dla Serbów.

22:35

POLSKA - SERBIA 1:3 (23:25, 20:25, 25:18, 18:25) Marko Podraščanin kończy mecz...